İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

MySQL Dumper İle MYSQL Yedeklemek Çok Kolay

H

halilarici

Misafir
MySQL Dumper İle MYSQL Yedeklemek Çok Kolay Bu MySQL Dumper denen program, tek kelimeyle harika birşey.

Örneğin vBulletin AdminCP'den veya wBB Admin Control PAnelden Backup yaparken; DB büyük boyuttaysa veya Server SafeMode=1 (Güvenli Modda) çalışıyorsa, Backup yapmak imkansız.

Safe Mode=1 çalışan serverler, Web-heking durumlarında son derece güvenlidir fakat işlem yaptırma süresi 30 saniye ile kısıtlıdır. Yani herhangi bir yükleme,uplaod,..vb. işlem süresi 30 saniyeyi geçerse; server otomatik olarak Time Out oluyor(bağlantıyı kesiyor) ve işlem başarısız oluyor.
MySQL Dumper çok akıllı birşekilde işlem yaptırıyor. Yani Safe Mode çalışan serverlerde; Time-Out ve Max-Uplaod-Size(servere göre 2M,8M,16MB olarak de işiklik gösterir) de erlerini dikkate alarak backup yapıyor. Ayrıca örneğin: 50MB büyükülüğündeki bir DB'yi backup yaptığında, sıkıştırarak 8MB gibi bir backup dosyası oluşturuyor. Bu dosyayı otomatik olarak, serverdeki "/mysqldumper/work/backup" klasörünün içine kaydediyor. İsteyen ayrıca PC'sine indirebiliyor ve geri yükleme işlemi yaparkende; gerek serverde kayıtlı olan ve gerekse PC'de kayıtlı olan backup dosyasını upload edip, yükletilebiliniyor.
http://www.mysqldumper.de/board/downloads.php ORJİNAL SİTESİNDEN İNDİRMEK İÇİN

1. Yukarıda verilen linkten MySQL Dumper indir.

2. zip paketini aç ve "mysqldumper" klasöründe bulunan "config.php" text editörle açıp, DataBase isim+şifre kısmını kendine göre düzelt:

configedit9qu.jpg

3. mysqldumper klasörünü olduğu gibi serverinin ana-dizinine upload et.

4. "mysqldumper" klasörünün içine: "work" isminde yeni bir klasör oluştur. Bu klasörün ve config.php nin CHMOD değerlerini 777 (yazdırılabilir) yapıyoruz:

5. "mysqldumper/work" klasörünün içine 4 tane yeni klasör( backup , config , log , structure ) oluştur ve CHMOD değerlerini 777 yap.

Tüm yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra, internet browseri açıp şu adresi gir:

http://www.senin-site-adresin.com/mysqldumper www.senin-site-adresin.com/mysqldumper

Bu şekilde installation işlemi başlar. İşlem tamamladıktan sonra artık Backup yapabilirsin.

Tabi önce alttaki resimde gözüken linke tıklayıp, bu sayfaya başkalarının girmemesi için şifre koruması oluştur:
koruma0ux.jpg

Backup Yapmak İçin:

önce:
backup15at.jpg

ve sonra:

backup28rj.jpg

Bu şekilde backup işlemi yapılmış olur.

MySQL Dumper - DB Backup Geri Yükleme:

1. Eğer Backup dosyanız serverde bulunuyorsa; "Restore" Linkine tıkla.

restore10qr.jpg

2. Eğer Backup dosyanız PC nizde bulunuyorsa; "File Administration" Linkine tıkla.

restore29sb.jpg

Not: Eğer PC 'nden upload etmek istediğin Backup dosyası çok büyükse; FTP ile "site-anadizini/mysqldumper/work/backup/" upload et ve bu dosya için CHMOD değerini 777 yap.

İkinci metodu kullanarak, Backup-upload yaptıktan sonra: Geri yükleme işlemini, 1. resimde gösterilen şekilde devam et.

Bir Teşekkür Bekliyorum.

ReBeLLiouS.

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Valla usta benım en büyük sıkıntım bu ne yedeği yükleyebiliyorum ne alabiliyorum ( Sırf boyutu büyük diye ) kabusum oldu artık umarım bu çözüm olur...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5