İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ne yapmalıyım?

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Ben css ve html'i kavradığımı bugün öğrendim kavramadığım ufak tefek şeyler var onlarıda zamanla düzelteceğim. Şimdi sıra geldi başka hangi dili öğreneceğime... Sadece css ve html biliyorum bundan sonra ne öğrenmeliyim? Sadece bir dil değil 2 dilde olabilir örneğin; Php&JQuery,C+&Javascript...
Aynı zamanda öğrenmemi istediğiniz dili hangi kaynaklardan öğrenebilirim.. Örneğin bana Php öğren dediniz ve şu şu sitede videolu eğitimleri var,izleyerek öğrenebilirsin..

roymand

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21
netde olmaz kursa gideceksin sitelerde adam akıllı ders videoları bulunmuyor sadece yapılışları anlatılıyor püf noktalar yok yardımcı kitaplar alacaksın birde kurs'a yazılacan arkası gelir ingilizcede öğreneceksin tabiki

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
netde olmaz kursa gideceksin sitelerde adam akıllı ders videoları bulunmuyor sadece yapılışları anlatılıyor püf noktalar yok yardımcı kitaplar alacaksın birde kurs'a yazılacan arkası gelir ingilizcede öğreneceksin tabiki

Bir kitabı bile zor aldırdım..Kursa nasıl gidebilirim ki? Bu konuda hiç destek olmuyor ailem.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Programlama öğren bence. En temelinden başla. roymandın dediği gibi kursa git veya eğitimini al.

retrospektif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48

@roymand tam olarak katılmıyorum.

Kurs gibi interaktif eğitimlerin katkısı tabiki göz ardı edilemez ancak net üzerinde -özellikle İngilizce'ye hakimsen- uzun sürede gerekli donanımı sağlayabilirsin.

Ama bunun kolay olduğunu da söylemiyorum. Kursun en büyük artılarından biri istikrarı sağlamasıdır. "Parasını ödedim, gitmek zorundayım" diyorsun. Evde bu istikrarı kendin sağlayabilirsen neden olmasın.

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Eğer çevremde bu dalda uğraşan var ise yazın onların evinde kalır başının etini yer kurs alabilirim...
-Kararım javascript,jquery,ajax ve php (sırayla yazdım) sizce doğrumu karar? (bir arkadaşın kararıyla bu sonuca vardım..)

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Eğer çevremde bu dalda uğraşan var ise yazın onların evinde kalır başının etini yer kurs alabilirim...
-Kararım javascript,jquery,ajax ve php (sırayla yazdım) sizce doğrumu karar? (bir arkadaşın kararıyla bu sonuca vardım..)

Bu yazıyı okumanı öneririm.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Yazıyı okudum ama yarısından hiçbirşey anlamadım bilmediğim çok şey var :ağla:

Özellikle şu kısmını okumanı istemiştim aslında:

Unutmamanız gereken şu: sizi iyi bir yazılımcı yapacak şey, çok fazla programlama dili bilmeniz değil, bildiğinizi etkin kullanabilmenizdir. Kitapta yazan ve yanında çalışma fırsatı bulduğumuz yazılımcı abilerimizden öğrendiğimiz bir yol vardır: bir alçak, bir orta ve bir yüksek seviyeli programlama dili öğrenmek. Eğer kafanızda net bir alan belirleyemediyseniz bunu gerçekleştirene kadar C ile devam edin. Ben olsam Assembly, C, Go (veya C++ veya Python) üçlemesini tercih ederdim. İş olanaklarına bakılırsa Java, PHP, C# programlama dilleri de her zaman iyi tercihler olacaktır, bunu gözden kaçırmayın. ( Şu adresten bu konudaki eğilimi takip edebilirsiniz: http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html )

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
@Eif abla ben programlama değil de veri görüntüleme istiyorum daha çok...
Daha webmaster'ın anlamını bilmezken php öğrenicem,javascript öğrenicem diyen bir çocuktum,şimdi C felan diyince kafam bulanıyor.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
@Eif abla ben programlama değil de veri görüntüleme istiyorum daha çok...
Daha webmaster'ın anlamını bilmezken php öğrenicem,javascript öğrenicem diyen bir çocuktum,şimdi C felan diyince kafam bulanıyor.

Neye ilgi duyuyorsan o yolda devam etmelisin. Belki yazılımcı değil, tasarımcı olacaksın, kendini o yolda yetiştirebilirsin.

HTML öğrenmek içlerinde en basitidir. Çünkü HTML bir programlama dili değildir, bir işaretleme dilidir. Öğrenmesi de uygulaması da basittir. Ancak öğrendiklerinin oturması için yeterince pratik yaptığından emin olmalısın.

Diğerlerini internetten Türkçe olarak öğrenebileceğinden emin değilim. Yanılıyorsam birileri çıkıp tavsiyede bulunsun. Zorlukları görüp pes edebilir, bir daha da o konuya dönmek istemeyebilirsin. Böyle bir durum oluşmaması için çok zordan başlamanı istemem. Kursa gitme durumu yoksa konusunda iyi olan kitapları araştırıp onlarla eğitime başlaman daha yararlı olabilir.

Acele etme. Bunları öğrenmek için daha çok zamanın var nasılsa.

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Neye ilgi duyuyorsan o yolda devam etmelisin. Belki yazılımcı değil, tasarımcı olacaksın, kendini o yolda yetiştirebilirsin.

HTML öğrenmek içlerinde en basitidir. Çünkü HTML bir programlama dili değildir, bir işaretleme dilidir. Öğrenmesi de uygulaması da basittir. Ancak öğrendiklerinin oturması için yeterince pratik yaptığından emin olmalısın.

Diğerlerini internetten Türkçe olarak öğrenebileceğinden emin değilim. Yanılıyorsam birileri çıkıp tavsiyede bulunsun. Zorlukları görüp pes edebilir, bir daha da o konuya dönmek istemeyebilirsin. Böyle bir durum oluşmaması için çok zordan başlamanı istemem. Kursa gitme durumu yoksa konusunda iyi olan kitapları araştırıp onlarla eğitime başlaman daha yararlı olabilir.

Acele etme. Bunları öğrenmek için daha çok zamanın var nasılsa.

Geçenlerde 2 kitap aldırdım birisi seo ile ilgili biriside Web tasarım ile ilgili.. Şu an seo ile ilgili olanını okuyorum... Diğer Web Tasarım Rehberi kitabına başlamadım ama ilgi duyduğum herşeyden bahsediyor.. Js,php,xml,xhtml,css vb. bir arkadaşıma sordum o uzun bir süre sana yetecektir dedi,o kitap tam istediğin alana göre dedi,bakalım güzel bir kitapmıymış değilmiymiş...
-Bundan sonra js'yi öğrenmeye başlayacağım.
Acele işe şeytan karışır.. Yavaş,yavaş ve emin bir şekilde öğrenmek en iyisidir.

T

trgy

Misafir
Kitap ile olacak şeyler değil bunlar sana söyliyeyim. Prototurk.com tayfun un sitesinden php derslerini en baştan sona kadar izle sonra örnek vereyim video scripti yapmaya çalış hatta kopyalamaya çalış.

Takıldığın yerler oldukça araştırıyorsun zaten. Unutma hiçbirşeyi ezberlemene gerek yok. Araştırırken ezberleyeceksin zaten. İzlediğin videolarda bilmediğin şeyi bu neymiş diye arat ve bul yazıları oku. Diyeceksin ki ha bunu bunun için kullanıyormuşuz vs. :)

DarkGirl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
46
Kitap ile olacak şeyler değil bunlar sana söyliyeyim. Prototurk.com tayfun un sitesinden php derslerini en baştan sona kadar izle sonra örnek vereyim video scripti yapmaya çalış hatta kopyalamaya çalış.

Takıldığın yerler oldukça araştırıyorsun zaten. Unutma hiçbirşeyi ezberlemene gerek yok. Araştırırken ezberleyeceksin zaten. İzlediğin videolarda bilmediğin şeyi bu neymiş diye arat ve bul yazıları oku. Diyeceksin ki ha bunu bunun için kullanıyormuşuz vs. :)

Bana prototurk'u hatırlatmayın. Bugün tam javascript,php derslerine başlayacaktım,baktım kapanmış. En güzel kaynaktı benim için ve kapandı... :ağla:
Takıldığım yerler olunca,soracağımdan hiç şüpheniz olmasın,blogumda birşeyleri nasıl öğrenmek gerektiği ile ilgili yazı yazmıştım. Önce okumak sonra izlemek sonrada uygulamak... Okuma işlemi şimdilik hazır fakat izleyecek kaynakta kapanınca ne yapacağımı bilmiyorum. Uygulama işlemi zaten kolay,iş okuma ve izlemede saklı...

Not: Prototurk'te bakım modu yazıyor,tekrar açılabilir yani...

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Öncelikle ileride meslek olarak seçmek istiyor musun? yoksa sadece hobi ve ufak tefek işler için mi öğrenmek istiyorsun? Bu soruyu yanıtlarsan sana bir plan çıkartabilirim.

roymand

0
İyinet Üyesi
Reaction score
21
senin yaşın daha genç bi kursa yazıl şimdiden veya tanıdıgın biri var ise php anlayan yardımcı olmasını iste sanal ortamda bi yere kadar öğrenebilirsin tam verim için kurs şart.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5