İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ne Yapmam Gerek

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bu sabah gizli numaradan polis olduğunu söyleyen bir şahıs aradı.
Sorunun ne olduğunu sorduğumda bir vatandaşın sitede kendisine hakaret edildiğini, kişilik haklarına saldırıldığı için dava açıldığını söyledi.
Benden ne istiyorsunuz dediğimde o yazıyı yazan kişinin ip numarasını onlara göndermem gerektiğini bana belirtti. Bende sitede ip nosu tutulmadığını söylediğimde yeni kanunlara göre bunu yapmam gerektiğini söyleyerek, dava ile ilgili bilgileri göndermek için benden fax numarası istedi. Bende faxım olmadığını kendilerine ilettim.
Bana domainin kayıtlı olduğu mail adresini sorduğunda evet benim mailim fakat site sahibi olarak görünen bilgilerin yanlış olduğunu söylediğimde sorun değil o mail adresine son giriş yapılan ip den sizi bulurum dedi, bende bu kadar uzatmaya ne gerek var bana mail atılsaydı ben gerekeni yapardım dedim ve telefonu kapattık.

Siteyi incelediğimde 2005 yılına ait bir konu olduğunu gördüm. Bu gün konuyu sildim ve screen aldım.
Domain whois de şu anda kullandığım telefon numaram var fakat isim ve şehirler yanlış.
Başıma nelerin gelebileceği hakkında bilgisi olan tecrübesi olan paylaşırsa sevinirim.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Polis ifadem alınmak için beni bulmaya çalışıyordu sanırım.
Genelde polis bulur, ifade alır, sonra savcılığa gider orada da ifade verirsin.
Bana en son söylediği seni aradığımı unut, rüyaydı farzet oldu :)

S

SYMPHONIC

Misafir
fazla aksiyon filmi izlemiş bir polis arkadaşmış.. muhtemelen polis de değildir. Cep telefonu numaranızı bulup da adresinizi mail üstünden mi bulmaya çalışıyormuş anlamadım ben orasını. üstelik polisin sanmıyorum özel numaradan ariyacağını veya bu üslupla konuşacağını.. cep telefonu numaranızı bulmuşlarsa ve sadece ifadenize başvuracaklarsa arayip sizi merkeze davet ederler :) ki keşke isim soyisim telefon numarasını alıp emniyet müdürlüğüne telefon açsaydınız onaylamak için.

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Benim esas takıldığım nokta ip nosu tutmadığım için bu olay benim üzerime kalırmı?

S

SYMPHONIC

Misafir
sizin bu durumda bir sorumluluk taşıdığınızı sanmıyorum.. eğer olay ciddiyse ki sadece hakaret içerikli bir mesajın o kadar ciddi birşey olduğunu sanmıyorum.En fazla gidersiniz emniyette ifade verirsiniz,sorguya alınmazsınız.. Savcı gerekli görürse sizi çağırır gider orda da ifade verirsiniz. Bu durumda dosyaya sizi "şüpheli" olarak kaydetmeleri pek mümkün değil sanırım. dolayısıyla gönlünüz ferah olsun. Ayrıca korkmanıza gerek yok birdaha ararlarsa seni bulacağiz vs diye sizin bizzat kendinizin gidip ifade vermeniz daha doğru olur..

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Öyle bir zorunluluğun yok. Öyle olsa başta benim tüm sitelerim kapanır :D
Hosting şirkeleri böyle durumlarda ip bildirmek zorundaydı galiba.
Makinadan 1 ip bulayım diyeceğim ama 2005 yılına ait nerden bulayım. Hadi ben buldum onlar o ip den nasıl adamı bulacaklar.
Bi şekilde ihale site sahibine kalır sanırım :)

SYMPHONIC: Ortada benden başka hiç kimse yokki. Dönüp dolaşıp olay yine bende bitecek. Tazminat davası açılırsa tedbirsiz davranmak, hakarete göz yummak gibi suçlardan ceza alma ihtimalim var gibi geliyor bana.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
polis olduğunu sanmıyorum, polis olsa telefon numarandan adresini bulurdu ve bir güzel seni alıp götürürler ifadeni alırlardı. "o mail adresine son giriş yapılan ip den sizi bulurum dedi" dolayısıyla bunada hiç gerek yok, ki bunu yapmaları çok zor bir sürü brökratik engelleri var. tecrübesiz ve araştırmacı ruhu olmayan bir şaka severmiş :)

S

SYMPHONIC

Misafir
senin de senelerce ip kayıtlarını saklama gibi durumun olmadığını.. sunucu üstündeki sitlerdeki her yazıyı satır satır takip edemeyeceğini vs. göz önünde bulundurup zanlıyı da bulamayacaklarından dosya kapanır bir süre sonra : )

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
polis olduğunu sanmıyorum, polis olsa telefon numarandan adresini bulurdu ve bir güzel seni alıp götürürler ifadeni alırlardı. "o mail adresine son giriş yapılan ip den sizi bulurum dedi" dolayısıyla bunada hiç gerek yok, ki bunu yapmaları çok zor bir sürü brökratik engelleri var. tecrübesiz ve araştırmacı ruhu olmayan bir şaka severmiş :)
Burası Türkiye herşey şaka gibi :)
Bana da arayan kişinin söyledikleri çok saçma geliyor ama ben yinede temkinli olup hazırlığımı yapmak isterim.
Bu ülkede bazı şeyler şakaya gelmiyor.
Sitenin kapatılmasına razıyım. Yeterki beni mahkemelere çağırmasınlar. En büyük sıkıntım bu.

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Birincisi Polis arayarak senden bu sekilde soru sorarak bilgi alamaz seni bulamadıgı takdirde telefonda konusdugunuz esnada en yakın karakola veya surdaki karakola gidiniz diyerek sizi yönlendirir. İkinciside Mevcut ip numarasını tutuyosa sana hostu veren firmadan temin etsin.

S

SYMPHONIC

Misafir
@disconnect : bence en güzeli emniyeti arayıp durumu izah etmen böyle bir olayın gerçek olup olmadığını sorman böylece şaka mı değil mi de öğrenmiş olursun..

ararsam kimliğim ortaya çıkar başıma iş alırım diye düşünüyorsan eğer ciddiyse olay kimliğin , adresin çoktan çıkmış telefon numaranı öğrenmeleriyle.. hiç değilse konu hakkında somut bilgilere ulaşıp ona göre hazırlık yaparsın veya rahatlarsın :)

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
bir dava açıldıysa savcılıktan adresine çağrı kağıdı gelir bu kağıt gelir gitmez isen sana en yakın karakola haber verilir polis nezaretinde gider ifadeni verirsin öyle direk polis seni arıycak şöyle böyle vs. bunlar asılsız şeyler. En azından benim başıma gelen olaylar anlattığım şekilde yürüdü her zaman.

Cagatay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bir sorun olacagını düşünmüyorum
sorun olursa sen beni söyle 2005da çağatay diye birisinden aldım dee numaramı verr
hikaye sitesinden birisi şikayet etmiş tüm bilgilerimi bilişim suçlarına vermiş, aradılar kapat dediler, islerim var kapatırım bilgisayara oturunca dedim tamam dediler kapadık telefonu ve suan halen aktif sitem.
herşey konusuldugu gibi degil türkiyede.

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
disconnect,
başına bişi gelecegini sanmıyorum çünki bu konular bilişim sucuna girer ve hic bir bilişim suçuda polis evi arayamaz böyle bi hakkı yoktur. Ancak yazılı şikayet dilekcesi varsa savcılıga giden savcıklıkdan cıkan kararla polis haraket edebilir ve bunuda telefonla zaten etmez edemez. Anca yazılı sana bildiri gönderir, keske polisin hangi kadroda calıştıgını ve sicil nosunu alsaydın.

arayan polis olsaydı örnek:
iyi günler ben ankara emniyetinden polis memuru ece bilisim sucları böyle böyle bi konu lütfen emniyete gelirmisiniz görüşmemiz lazım. + emminet hatları açık gizli no göstermez.

Anlıyacagınız polis telefon etmez, dava açıldıyda size bildiri yapar bu adrese gelin veya polise ihzar ı havale eder. (İhzar mahkemenin çagırdıgı kagıttır)

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Arkadaşım sen bence bir avukata da danış profesyonel yardım al buradaki kimse sana profesyonel yardım veremez işini sağlama al derim ..
KUlak arkası da yapıp hazırlıksız yakalanma geçmiş olsun tekrar..

Ece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bildik (emniyet mesbundan ) birinin söylediklerini yukarıda yazdım, tabii ki içinizin rahat olması için sizde emniyet'i arayın herhangi bir memur size söyler.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5