İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Neden Wordpress kullanılmalı?

ADM_iyi

0
Onaylı Üye
Reaction score
39
Wordpress,PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış, GPL (General Public License) yani Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan ücretsiz bir kişisel yayın sistemidir. Wordpress sitelerin özü bir CMS sistemden oluşur. CMS (Content Management System) Türkçe olarak İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelir ve kişilerin içeriklerini online olarak oluşturup yaymasına olanak sağlayan sistemlerdir.

Neden Wordpress kullanmalıyız sorusunun bir çok cevabı var. Bunları sizlere tek tek sıraladığımda, siz de Wordpress kullanmaya karar verebilirsiniz.

Wordpress ücretsiz mi?
Wordpress iki bölümden oluşmaktadır. WordPress.com ve WordPress.org sistemleri. İlkinde ücretsiz olarak bloglarınızı oluşturmanıza imkan verilirken, ikincisinde yani .org olanda bir hostinge ve domaine ihtiyaç duyarsınız. Peki wordpress kullanmak için başka nedenler var mı? Hala neden wordpress kullanmalıyım diyorsanız madde madde giderek bunun gerekçelerini yazalım.

wordpress avantajları ve dezavantajları.jpg

Wordpress kurulumu basit ve kolaydır
Resimli ya da videolu kurulum anlatımı en fazla olan belki de Wordpress sitelerle ilgili olan paylaşımlardır. Kurulumun nasıl olduğunu bilmiyorsanız arama motorlarına Wordpress kurulumu resimli anlatım ya da Wordpress kurulumu videolu anlatım şeklinde arama yaparak ilk çıkan sonuçtan kolayca bu kurulumu yapabilirsiniz.

Wordpress en bilinen içerik yönetim sistemidir
Türkiye'de ve dünyada en çok kullanılan CMS olan Wordpress, internet sitelerinin yüzde 70'inden fazlasında kullanılmaktadır. Yani dünyadaki tüm internet siteleri baz alındığında her 10 siteden 7'sinin altyapısı Wordpress'ten müteşekkildir.

Wordpress en ucuz web sitesi sciptlerinden biridir
Kurulumu ücretsiz olsa da tema satın almak istediğinizde en ucuz temaların (Wordpress themes) WP temaları olduğunu görebilirsiniz. 20 TL'ye 30 TL'ye çok güzel temalar bulmanız mümkündür.

Wordpress'te teknik destek alabilmeniz için diğer sistemlere göre daha kolaydır
Genel olarak bilinen bir sistem olduğundan, bu işten anlayan sayısı da çok fazladır. İyinet'e bir konu açıp, Wordpress sitemde sıkıntı var derseniz, ücretsiz destek verecek bile onlarca üye bulabilirsiniz.

Wordpress temaları daha çeşitli ve kullanışlıdır
Yukarı da belirttim ancak Wordpress temelar ucuz olduğu kadar çeşit bakımından da diğer sistemlerin çok çok önündedir. E-Ticaret sistem temalarından, Sosyal medya, Firma rehberi ya da kişisel temalara kadar onlarca kategoride farklı temalar bulabilirsiniz.

Eklentilerini satın almadan deneme imkanı vermektedir
Wordpress eklentilerini satın almadan ücretsiz ve sınırlı bir şekilde kullanamaya başlamak için ödeme yapmazsınız. Worrdpress Plugins bölümünden dilediğiniz eklentiyi kurarak deneyebilir, beğendiğiniz taktirde de satın alarak full olarak kullanabilirsiniz. Wordpress, çeşitli eklenti ve bilenşenleri ile rakiplerini geride bırakmıştır. Wordpress eklenti çeşitliliği diğer sistemlere göre belki de kat kat daha fazladır.

Dezavantajları
Çok hit almaya başladığınızda kasmaya başlayabilir
Güncellemeler bazen size sıkıntı verebilir
Wordpress kullanmak avamlık olarak görülebilir
Genel olarak "Wordpress siteymiş pehh" diye yorum yapılabilir

Bunlar dışında da aklımıza gelmeyen Wordpress avantajları ve Wordpress dezavantajlarını sizlerin eklemenizi rica ediyorum. Benim gözümden kaçmış konular varsa ekleme yapabilirim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5