İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Nedir Bu Sosyal İmleme Kavramı?

hmdgltkn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba Değerli İyinet üyeleri, ben çok araştırmama rağmen sosyal imleme kavramını bir türlü tam olarak amacının ne olduğunu anlayamadım.

Sorularım ya da anlamış olduğum kadarıyla hafızamda kalanlar:

• Sosyal imleme platformları denilen olay; Facebook, Twitter’a benzer bir platform ve orada da Facebook, Twitter gibi anlık durum, resim, video, yer koordinatı paylaşma gibi bir ağ mıdır bu sosyal imleme platformları?
• Sosyal imleme platformlarında Facebook, Twitter, Google Plus vb. gibi sürekli kullanıcılar tarafından takip edilen bir yer mi, yoksa kişiler sitelerindeki yazdığı yazıların linklerini paylaştığı, sadece yazıların paylaşıldığı bir alan mı?
• Kısacası burası Sadece Google ya da diğer arama motorlarını sitemizde yazdığımız yazıları daha erken tanıması için yazıların linklerinin paylaşmamız için kurulan bir alan mı?
• Sosyal paylaşım siteleriyle sosyal imleme sitelerini birbirlerinden ayıran etkenler nelerdir? Birbiri arasında herhangi bir bağ var mı? Sosyal kelimesi her iki amaç için nasıl yorumlanır?

• Sosyal imleme çalışmasında, yazdığımız yazının linkini hemen sosyal imleme platformlarında paylaşılması sağlıklı olurken, 15 gün 1 ay önce yazdığımız bir yazı içinde sosyal imleme uygulanabilir mi? Aradan süre geçse yaptığımız imleme çalışmasının değerini düşürür mü?

Sormuş olduğum soruyu ben video paylaşım sitelerinde ve Google araştırarak bilgi edindim ama kafam her farklı makalede daha da çok karıştı. Sizden ricam Google’da arama yaparak bulduğunuz kaynakları sunmanız değil, bu işlemi sürekli uygulayıp; faydasını, zararını ya da bu işlem uygulanırken nelere dikkat edilmeli gibi güncel kullanan kişiler olarak yorumlamanız daha canlı aktarmış olursunuz. ( Sosyal imlemeyi sürekli kullanan kişiler konuya daha sağlıklı yaklaşacağına inanıyorum.)

Yazmış olduğum metni okuduktan sonra bildiğiniz kadar da olsa bana yol gösterirseniz sevinirim. Lütfen konu başlığı ve yazıyı okuyum çıkmayın. Empati yaparak konuya yaklaşırsak herkes adına sağlıklı paylaşımlara katkıda bulunmuş oluruz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5