İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Nereye Gidiyoruz? Rastlantı mı?

PDET

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
O zaman sus istersen

Namaz kılmadın
olabilir.

Oruç tutmadın
olabilir.

İslami bir konuda yorum yapıyorsun
olamaz.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
PDET, valla bravo. o zaman siyaset de yapmadım, politika ile ilgili de konuşmayayım. adsense kullanmıyorum, onun hakkında da yorum yapmayayım. uçak kullanmadım, onun hakkında da yorum yapmayayım. devam edeyim mi?

PDET

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sen bilirsin

Yani bilmediğin konularda atıp tutmasan diyorum.
Yani bilimsel falan olsan biraz.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bilmediğim konu mu? islam uygulamalı bir ders mi? teorikte bildiklerimi illa pratiğe dökmem mi gerekiyor? adım gibi biliyorum namaz kılan insanların bir kısmı şov amaçlı kılıyor. sırf bizim apartmandan sana 5 kişi gösterebilirim. 2002 senesinde adamlar sakal bırakmaya başladılar. neyse bilmiyorum ben bu konuları sen çarşafını giy(dir) namaz kıl herşeyi öğrenmiş olursun.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bilmediğim konu mu? islam uygulamalı bir ders mi? teorikte bildiklerimi illa pratiğe dökmem mi gerekiyor? adım gibi biliyorum namaz kılan insanların bir kısmı şov amaçlı kılıyor. sırf bizim apartmandan sana 5 kişi gösterebilirim. 2002 senesinde adamlar sakal bırakmaya başladılar. neyse bilmiyorum ben bu konuları sen çarşafını giy(dir) namaz kıl herşeyi öğrenmiş olursun.

Evet ploop malesef müslümanlığı kullanan o kadar çok insan var ki anlatamam zaten kuranda bundan haber verilmiş.En çok müslüman gözükenler yüzlerindeki maske düşünce kaçacak yer arayacaklar.Ancak şimdi şöylede bir durum var çarşaf konusu o konuda bence insanlar özgürdür ister çarşaf giyer ister her yerini kapatır bu o kişinin özel hayatıdır.Nasıl ki insanlar üstlerine birşey giymeden çıkabiliyorsa nasıl ki insanlar tamamen transparan kıyafetlerle sokakta gezebiliyorsa çarşaf giyen kadında aynı şekilde gezebilmelidir.Çünkü aslında ikiside aynı özgürlüğünü kullanıyor.

PDET

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Özgür beyinler lazım

Demokrasi ve özgür düşünceli insanlar lazım

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Mümkünse, müslüman olduğu için gurur duyan. Dininden, geçmişinden, atalarından utanmayan, aşağılık kompleksi olmayan vatandaşlar yorumda bulunsun.

bu sözlerle açtığın başlığı kendi kendine sabote etmişsin.

PDET

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Maalesef sabote edildi

Sabote etmedim, edildi.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
(kaynagi bu Pazartesi yayinlanan Sagir Oda dizisidir, birebir yazamaz isek affediniz)

Anlayana;

Hz.Ibrahim'in kapisina bir gun birisi gelmis, ama adam inancsizmis, Allah inanci nedir bilmezmis. Hz Ibrahim'de bu yuzden seni misafir edip agirlayamam, ama Allah inancina girersen buyurabilirsin demis. Bunun uzerine adam geri donmus. O sirada Hz.Ibrahim'e vahiy edilmis. Allah; ben ki bu inancsiz adami senelerdir besliyorum, ona nimetler veriyorum, sen Ibrahim, bu adam inancsiz diye ondan bir gunluk yemegini esirgedin demis. Bunun uzerine yaptiginin yanlis olduguna inanan Hz.Ibrahim adami yoldan geri cevirmis ve onu misafir etmis, basindan gecenleri ve dusunduklerini anlatmis, adam da o gunden sonra inanir olmus.

Bu buyuk ihtimalle bir hikayedir, ama vermek istedigi dersi almak lazim. Allah inanci olan bir insanin, hicbir baska canliyi ayirt etmeye, onu hor gormeye, inancsiz ise bunun icin ona saldirmaya, inancini yetersiz goruyor ise laf etmeye hakki yoktur. Bu gunahtir. Din ve inanc hosgorudur, sevgidir. Bu namaz kilmaktan da, oruc tutmaktan da daha onemli olan ve inancin gercek temelidir. Kimseye namaz kilmiyorsun, sen ne bicim muslumansin, bu konuda yorum yapamazsin denemez.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
(kaynagi bu Pazartesi yayinlanan Sagir Oda dizisidir, birebir yazamaz isek affediniz)

Anlayana;

Hz.Ibrahim'in kapisina bir gun birisi gelmis, ama adam inancsizmis, Allah inanci nedir bilmezmis. Hz Ibrahim'de bu yuzden seni misafir edip agirlayamam, ama Allah inancina girersen buyurabilirsin demis. Bunun uzerine adam geri donmus. O sirada Hz.Ibrahim'e vahiy edilmis. Allah; ben ki bu inancsiz adami senelerdir besliyorum, ona nimetler veriyorum, sen Ibrahim, bu adam inancsiz diye ondan bir gunluk yemegini esirgedin demis. Bunun uzerine yaptiginin yanlis olduguna inanan Hz.Ibrahim adami yoldan geri cevirmis ve onu misafir etmis, basindan gecenleri ve dusunduklerini anlatmis, adam da o gunden sonra inanir olmus.

Bu buyuk ihtimalle bir hikayedir, ama vermek istedigi dersi almak lazim. Allah inanci olan bir insanin, hicbir baska canliyi ayirt etmeye, onu hor gormeye, inancsiz ise bunun icin ona saldirmaya, inancini yetersiz goruyor ise laf etmeye hakki yoktur. Bu gunahtir. Din ve inanc hosgorudur, sevgidir. Bu namaz kilmaktan da, oruc tutmaktan da daha onemli olan ve inancin gercek temelidir. Kimseye namaz kilmiyorsun, sen ne bicim muslumansin, bu konuda yorum yapamazsin denemez.

Aynen katılıyorum güzel bir örnek olmuş.Zaten gerçek müslümanlar başka hiç kimseyi hor görmezler.Ancak farklı inançlara sahip kişilerinde aynı şekilde müslümanların davranışlarını hor görmemeleri lazım ;)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Dilek tabi ki oyle, ancak gene de bu bir sart degil, zira inananlar hesap gunune inanirlar, hesabi Dunya'da kesmeye degil.

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar mümkünse bu konularda konuşurken sadece kendi fikriniz olduğunu belirtiniz ve kimseyi gösteriş için namaz kılıyor oruç tutuyor diye yargılayıp hakkında hüküm vermeyiniz. şimdi kimse kimsenin kıyafetine bakıpta veya davranışlarındaki değişikliği görüpte onun düşünceleri hakkında yorum yapmasın, çünkü siz o insanın kalbindekini bilemezsiniz.
resulullah döneminde medineli müslümanlardan biri mekkeli müşriklerden bir kişi ile kılıç muharebesine girmiş müşrik olan şahıs yere düşmüş dolayısıyla kılıçta elinden düşünce la ilahe illallah(allahtan başka ilah yoktur) demiş. ama müslüman olan şahıs yinede kılıcını vurup öldürmüş.daha sonra olay resule iletildeğinde, resullullah çok kızmış ben size allah diyene vurmayın haramdır demedimmi diye uyarmış,müslüman kişide ya resullullah o adam benim kılıcımdan kurtulmak için allahı kabul etti bende onun için öldürdüm diyince, resullullah daha da hiddetlenerek ne biliyorsun sen onun kalbini mi yarıpta iine baktın.şüphesizki kalplerin içi allaha aittir ancak biz gördüğümüzle hükmederiz demiş.
bunu yazmamdan kasıt şu ki ploop insanların kalbinimi açtında ne düşündüklerini biliyorsun veya yaptıkları icraatları ve hareketlerini ayrıca giyim ve kuşamlarını yargılıyorsunda bunlar para kazanmak için yapıyorlar diyorsun.

pdet sana da sözüm bu foruma kayıtlı olan herkes bu konuda düşüncelerini yazabilir ister müslüman ister hristiyan ister yahudi isterse ataist olsun ama lütfen kimsenin kalbini kırmadan.duygularına dokunmadan.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
alexius ben genel konuşmadım, bir kısım müslüman dedim. zaten yaşı 25'i geçmiş bir çok kişi bana katılacaktır. din üzerinden istismar yapmak artık moda, bir rant kapısı haline geldi. benim için en değerlisi namaz da kılan, oruç da tutan ama bunun reklamını yapmayandır. kişisel görüşüm.

blink

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
PDET din hakkında hiç birşey bilmediğin çok açık. senin kim olduğunu nerden bilelim? ben bir sürü misyoner faaliyet gösteren insanları tanıyorum. bir çoğu forumlarda insanları sabote etmek için böyle başlıklar açıyor ve insanları birbirine düşürüyor. hoş görülü ol. sen kimsin ki millete böyle konuşuyorsun ve müslümanlığı yanlış tanıtıyorsun. dışarıdan bakan birisi demez mi bu müslümanlık böyle bir şey demekki, mensuplarıda PDET gibi hoş görüsüz ve insanları kışkırtıyor.

o yüzden git dinin 1. kuralı olan hoşgörüyü öğren. gelip burda milleti sabote etme. sen insanlara gerçek müslüman diyebilme yetkisine nasıl sahip oluyorsun? en büyük din alimleri bile insanları sınıflandıramazken sen necisin alt tarafı 4 haneli bir nicksin gelmiş yok sen bunu yaptınmı bunu yapmadın mı ?

adını soyadını söyle, vasıflarını söyle ki inanalım sana.. "genç arkadaşım.." :)

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
namaz da kılmadım oruç da tutmadım. müslümanlık böyle bir şey değildir. en azından başkalarının düşüncesine saygılı olmaktır. oradaki kılanların çoğu şov amaçlı namaz kılıyor. cemaat içinde kılınca daha çok maddi getirisi oluyor. hükümete göre renk değiştiren esnaf görmedin sen herhalde? akp başa geldiğinden beri cuma günleri daha çok işyeri kapanıyor. neden? ben de müslümanım diyerek daha çok rant sağlamak için. onun için. geçiniz.

Bunları da nerden çıkardın.
Trabzonda maddiyat, dinin önüne geçtiyse neden yıllardır trabzonda hüküm süren akp kaybetti de chp li birisi belediye başkanı oldu? Trabzon maddiyata önem vermez.
O görüntü inan milyonda bir olan şeyler.Hastanenin yanında cami var.Dolup taşıyor.Hastane insanlara yetmiyor, insanlarda sıra kaybettmemek içinde hastanede namaz kılıyor.
Çarşaflı teyzeye gelince fotografçının gazabı diyelim olayı renklendirmiş.Trabzon; Türkiyede en az çarşaflı insanların bulundugu bir şehirdir.

alexius

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
alexius ben genel konuşmadım, bir kısım müslüman dedim. zaten yaşı 25'i geçmiş bir çok kişi bana katılacaktır. din üzerinden istismar yapmak artık moda, bir rant kapısı haline geldi. benim için en değerlisi namaz da kılan, oruç da tutan ama bunun reklamını yapmayandır. kişisel görüşüm.

dostum belki bi konuda haklısın yani kimi insanlar varki takiyye yapıyor ve hangi konuları suistimal edebilecekse o tarafta yer alıyor bunun örneği atatürkçülük te de aynı şekilde olmuştur, rant elde edebilmek için insanlar neredeyse herşeyi yapabilecek kapasiteye gelmiştir. doğrudur ama eğer ben yanlış anlamış isem düzelt sen direk olarak reklam yapıyor bunlar diye kimseye yafta vuramazsın sana anlatmak istediğim kimsenin yüreğini düşüncelerini bilemezsin.

iki gerçek birincisi benim bir arkadaşım yıllar evvel ne allaha nede dine inanırdı. bana sırf annem babam öyle diyor diye ben müslüman olamam diyordu, daha sonra bulabildiği bütün kaynaklardan hemen hemen bütün dinleri öğrenmeye çalıştı ve birkaç yıllık araştırmanın ardından abdestinde namazında hatta ve hatta ben iyi bir müslümanım diyen çoğu insandan daha da doğru bir dini yaşantı sürmeye başladı.

şuda bir gerçek resullullah demiştirki; zaman gelecek camiler dolup taşacak ama içinde müslüman olmayacak. işte bu yönde ilerlediğimiz de bence bir gerçektir.

işte bence asıl konuşulması gereken ve sorun olanda budur. şahsen ben kimseyi şöyle böyle yapıyor şeklinde yargılamayı kendimde görmüyorum. çünkü bende onlardan iyisini yaptığıma inanmıyorum.işte asıl soru bu kendimiz ne kadar doğruyuzki diğer insanlardan da o derecede doğruluk beklliyoruz.

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
şuda bir gerçek resullullah demiştirki; zaman gelecek camiler dolup taşacak ama içinde müslüman olmayacak.
+1

Arkadaşlar herkesin dini kendine siz inanıyorsanız o size yeterde artar bile İslam dini hoşgörü dinidir.Kimseyi istemediği bir konuda zorlayamazsınız!Davet etmek ile zorlamayı birbirinden ayıralım.Yaratan zaten kimin ne yaptığını çok iyi biliyor ;)

dreamz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
PDET , sen böyle davranarak nasıl Müslüman oldugunu söyleyip başkasının müslümanlıgını yargılayabiliyorsun ?

Dinimizde böyle birşey var mı ?

Git başka forumlarda insanları kışkırtmaya çalış ...

Pigeon sen de mi uygun-değilgrafiden para kazanıyon?

Sende Dini bu tarz kışkırtıcı kullanıp herhangi bir para kazanıyor olma ?

veya forumlarda atıp tutmak yerine sende şöyle yapsan, 5-6 kez Hacca giden insanlara abartmadan gitmelerinin yeterli olabilcegini , daha fazla gitmek yerine aç insanları doyurmalarınında , çocuk okutmanında sevap oldugunu hatırlatacak bir site açsan ??

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Sürekli hoşgörü hoşgörü diyoruz. Peygamberlerimizden örnekler veriyoruz.
Gidişat ortada, günümüzde eskisi gibi hoşgörülü insan sayısı çok azalmakta. Bu gidişata göre hoşgörülü olacak olan müslüman sayısı, müslümanlara sataşıp türk milletini parçalamak isteyenlere oranla git gide azalmakta.
Çünkü biz müslümanlığını yaşamak isteyenlere gerektiği kadar hoşgörülü değiliz.
Ve biz hoşgörülü olmadığımız içinde onların bize hoşgörülü olmasını beklemek yanlıştır diye düşünüyorum.
Kara çarşaflara girmiş birini gördüğümüzde gerici, geri kafalı, din istismarcısı, laiklik düşmanı, düzen bozucu diyerek dışlamaya çalışıyoruz.
Namaz kılıyor, sakal bırakıyor diye provakatör diyoruz. Rant kazanmaya çalışıyor diyoruz.
Okullarımıza baş örtüsü takanları sokmuyoruz.

Durum böyleyken, siz olsanız size asla hoşgörülü olmayan kişilere ne yaparsınız.
Onlar sizin yaşamanıza izin vermiyor ve sen müslümansın, hoş görülü olacaksın ben sana istediğim gibi baskı yaparım, beğenmiyorsan müslüman olma kardeşim diyecek.
Anlamsız. Hoşgörün yoksa hoşgörü bekleme.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5