İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Network, Access ve VBasic

A

Anonymous

Misafir
Merhabalar.
Bir işletmenin serverında bulunan veritanabanına client olarak bağlanarak veri işlemleri yapacak bir programın, client-server kısmı nasıl olur?
istemci networkde bulunan dosyaya nasıl bağlanır?
İyi Çalışmalar

A

Anonymous

Misafir
Merhablar.

sadece şöyle olur demiyorum :) , ben olsam şöyle yapardım diyorum :

bir winsock sist. ana makineye. bir de client'e. client server'e bağlanıp server'daki programa hangi veriyi istediğini söyler, sunucudaki program da işlemi yapar, veriyi client'e gönderir.

Bu sistem, düşünecek olursanız basit bir chat programı yapmaktan fazla da zor değildir. hemen hemen her vb pro kitabında bir winsock ile chat programı bulabilirsiniz. onun üzerine database kullanımını oturttuğunuzda iş biter.

yani ben olsam bu şekilde başladım.

Saygılar.

Görkem Paçacı

A

Anonymous

Misafir
merhaba.

başlıktaki network kelimesini yeni gördüm. bu daha önce dediğim gibi winsock sistemiyle de olur ama bir de şunu deneyin :

database'nin dosya ismini verirken :

mesela :

server//c/program files/programım/data.mdb

gibi. txt dosyalarda bu şekilde alabiliyor ama database'de böyle bişii hiç denemedim.

sevgiler.

Görkem Paçacı

A

Anonymous

Misafir
Senin asıl yapmak istediğin eğlenceli bir iş ama winsock kullanarak sadecfe daha eğlenceli bi hale ve uzun bi hale getirirsin. Ama veri tabanı bağlantını yaparken dosya adı belirteceksindir. Burda şunu yaz . "App. Path & "\Data\...\Dosya.MDB" mesela. Bu şekilde bir yol belirttiğinde programın çalıştığı klasörün içinde bulunan Data dizininin içindeki varsa .... ların alatındaki Dosya.MDB yi arayacaktır. Bunu eğer halledebilirsen. Artık tek yapman geeken aynı programı hem server olarak seçtiğin makineye hemde Client te kurmak olacaktır. Daha sonra Client makineye Server daki kuruklu olan programının kısayolunu taşırsan neticede Client möakinenin bileşenleri ile Server dak iprogram çalışcak ve çalıştırdığın yol serverda olduğu için. App.Path komutuna dayanarak Veri tabanı dosyanı serverdan çağıeracaktır. kolay gelsin.

[email protected]

A

Anonymous

Misafir
Merhabalar.
Peki ama diyelimki yarın öbür gün serverdaki veritabanımız değişti. e bizde yolu App.Path ile tanıttığımızdan program haklı olarak veritabanını bulamadı. gibi bir senaryo olabilir. Diyorum ki; Aranızda Lks2 programını kullanan arkadaşlar bilirler. her istemci için ayrı bir konfigürasyon yapar ve çalışırsınız. yani; Ben programı daha eğlenceli olsun diye "Ahmet sana bağlandığında ahmet.ayar dosyasındaki ayarları yükle. Mehmet bağlandığında mehmet ayar dosyasını yükle" gibi bi şeyler nasıl olur? hem bu şekilde veritabanı erişimini istediğimiz gibi denetlemişde oluruz diye düşünüyorum. istediğimize değiştirme silme ekleme hakkı, istediğimize sadece okuma hakkı verebilme gibi...
Değişik fikirleri olan arkadaşların yorumlarınıda bekliyorum.

A

Anonymous

Misafir
merhabalar.

benim demek istediğim de buydu. her bilgisayarda bir program olacak ve bu programlar sadece kendi bilgisayarındaki db'yi kontrolünde tutacak. ve ben mehmet'in db'sini kontrol etmek için istiyorsam, bilgisayarımdaki program öncelikle onun bilgisayarındaki programa winsock ile bağlanacak, ondan sonra mehmet'in bilgisayarındaki program bana izin veriyorsa winsock ile bildirdiğim data değişikliklerini işleyecek.

saygılar.

Görkem Paçacı
[email protected]

A

Anonymous

Misafir
En kolay yolu share bir foldera app path i tanımla ve koy her bağlanan sadece bağlantı ayarlarını (veritabanının yerinin değişmesi durumunu) oradan alsın. Vermek istediğin diğer hakları ise veritabanına tanımladığın kullanıcılar ve haklarıyla hallet. Bu ayarların tanımlarının bir databasede olması konfigürasyon dosyasında olmasından her zaman daha güvenlidir unutma. Konfigürasyon dosyası tipi bir yaklaşımda o dosyaya bir şekilde ulaşan her kullanıcı dosyayı edit edebilir. Fakat database de en azından şifre güvencesi vardır. Kolay gelsin.

C

CoopeR

Misafir
Arkadaşlar fikirleriniz için teşekkür ederim.
Şimdi bana birde bu bağlantı için ne kullanmamı tavsiye edersiniz? wincok?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi