İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Niche Site Kurmak : WordPress , Eklenti ve Tema Kurulumu

AffiliateHocasi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
niche-site-kurmak-300x199.jpg

Niche sitelerimizin arama motorlarında yükselebilmesi için devamlı güncellenen arama motoru algoritmalarına, ayak uyduran bir blog yazılımına ihtiyacımız var. Bizim kullanacağımız yazılım Dünya üzerinde şuan için en sık güncellenen ve Seo kurallarına tamamen uyumlu, milyonlarca kişinin kullandığı WordPress ‘tir. Ben neredeyse bütün projelerimde WordPress’i tercih ediyorum.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılımdır yani geliştirilmeye açık ücretsiz bir yazılımdır. WordPress kullanıcıları gün geçtikçe gelişiyor. Bir kişi bir eksik görüyor o eksiği doldurarak WordPress’e özellik katıyor. Tabi ücretli , ücretsiz binlerce eklentisiyle birlikte. WordPress , arama motoru algoritmalarına tam uyumlu bir yazılımdır. Tabi bizim ilk hedefimiz Google’da yükselmek. Google’ın yaklaşık 200 farklı seo kuralı var. WordPress , genel olarak kurallara uyumludur. Kurallara karşı eksik olduğu yerleri ise eklentileri (plugin) ile tamamlar.

Ayrıca WordPress kullanamak isteyen kişiler hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan kolaylıkla kullanabilir. WordPress formlardan ibarettir. Formları doldurursunuz ve yayınla butonuna basarsınız bu kadar basit.

1. WordPress Kurulumu

WordPress kurulumu 2 şekilde yapılır.

1- Hostingin bize sunduğu otomatik servislerle. Örneğin : Fantastico

2- Manuel olarak.

Ben ikisini de video ile göstereceğim. Videoyu tamamen hazırladığımda YouTube kanalına daha sonra ise makaleye ekleyeceğim. Güncellemeleri Twitter’dan duyuracağım.

İsterseniz wordpress.com’dan ücretsiz bir blog açabilirsiniz ama domaininizde wordpress kelimesi geçmek koşuluyla. Yani WordPress.com size bir subdomain açarak bloğunuzu subdomain e kurmakta yani affiliatehocasi.wordpress.com gibi. Aynı zamanda güvenlik ve disiplin açısında bir çok kısıtlama da getirmekte.

Benim önerim:
kesinlikle kendi wordpress bloğunuzu kurmalısınız. Hiçbir kısıtlama olmaksızın istediğiniz domaini seçebilir, istediğiniz her eklentiyi kurabilir, istediğiniz her değişikliği yapabilirsiniz. Domain & Hosting Alma Rehberinde de söylediğim gibi benim önerim GoDaddy’den ( aff ) domain almanız ve HostGator’dan (aff) hosting almanız. Bu iki firmadan benim kullandığım ve tavsiye ettiğim firmalar. Domain ve Hosting almayı , Domain & Hosting Alma Rehberinde videolu olarak anlattım. Dilerseniz internet üzerinde araştırarak yüzlerce domain ve hosting firmasına ulaşabilirsiniz.

2. Eklentiler

Yukarıda WordPress’in yetişemediği yerlere eklentiler yetişiyor demiştim. Şimdi Seo optimizasyonu açısından birkaç temel eklenti kurmamız gerekiyor. Dijital Pazarlama stratejilerimize göre kurmamız gereken bir çok eklenti mevcut fakat şimdi ki işimiz Niche Sitelerin temel gereksinimleriyle ilgili.

All in One SEO Pack

Google XML Sitemaps

Google Analytics for WordPress

wordpress-eklenti-kurmak-1024x320.jpg

Bu Eklentilerin hepsi ücretsizdir. Eklenti kurmayı anlatmama gerek yok , dediğim gibi WordPress formlarla kontrol edilen bir yazılımdır ve hiçbir şekilde kod bilgisi gerektirmez.

All in One Seo Pack

Bu eklenti WordPress’in en çok tercih edilen Seo eklentisidir. Arama motoru örümcekleri , web sitelerini ziyaret ettiğinde , web sitenin kodları arasında ki bir takım etiketleri kontrol ederler. Bu etiketler sayesinde web sitesinin ne ile ilgili olduğunu öğrenirler. All in One Seo Pack Anasayfa ve makale sayfaları için ayrı etiketler üretmektedir, bu bizim işimizi kolaylaştırır.

all-in-one-seo-pack-ayarlari.jpg

AnaSayfa Başlığı : Bu metin sitenize giren kişilerin tarayıcı çubuğunda gözükecek. Kısaca buraya gireceğiniz metin , sitenizi 1 cümlede anlatmalı yani asansör cümleniz olmalı. Ana anahtar kelimenizi fazlaca kullanıp sitenizi Google’ın gözünde spam gibi göstermemelisiniz bu yüzden AnaSayfa Başlığında ve AnaSayfa açıklamasında maksimum 2 kere ana anahtar kelimeyi kullanmalısınız.

AnaSayfa Açıklaması : AnaSayfa Başlığına kıyasla 1 cümle değil küçük bir paragraf olmalıdır. Yine sitenizi arama motorlarına ve ziyaretçilere tanıttığınızı göz önünde bulundurarak ve 2 kere ana anahtar kelimeyi kullanmak şartı ile yazmalısınız.

AnaSayfa Başlığında da AnaSayfa Açıklamasında da başlangıç mutlaka ana anahtar kelime ile olmalıdır. Domainim AffiliateHocasi yerine HocaAffiliate olsaydı Google’ın gözünde Hoca kelimesi Affiliate kelimesinden değerli olacaktı yani makalelerinizi yazarken de linki fazla uzatmamalı ve önemli olan kelimeleri başlara yazmalısınız.

Google Anasayfa Başlığının ve Açıklamasının sık sık değişmesini pek sevmez fakat arama motoru sonuçlarınızı göz önüne aldığınızda rakiplerinizin önüne geçmek için bu değerleri değiştirebilirsiniz fakat sık sık değil. İyi analiz edip, karar verdikten sonra periyodik aralıklarla değiştirebilirsiniz.

AnaSayfa Anahtar Kelimeleri:
Diğer değerler gibi ana anahtar kelimeniz ilk sırada olmalı, onu diğer alakalı anahtar kelimeler takip etmeli. Bu kısım ziyaretçiye gözükmez sadece arama motorları içindir. Sitenin ne ile ilgili olduğunu anlamaları için. Anahtar kelimelerinizi seçerken çok hit az rekabet var diye alakasız anahtar kelimeler seçmemelisiniz, bu Google’ın gözünde düşmenize neden olur.

Google XML Sitemap

Arama motorları için olan bu eklenti , arama motoru örümceklerinin sitenizde rahatlıkla dolaşabilmesi için bir harita hazırlamaktadır. Bu sitenizin indexlenme hızını arttırdığı gibi Google’ın sitenizi tanımasını da hızlandırmaktadır. Bir kere aktif ettikten sonra bir daha dokunmanıza gerek yok.

Analytics for WordPress

Bu eklenti Google’ın webmasterlar için ücretsiz olarak sunduğu Analytics uygulamasını hiç kodlara bulaşmadan sitemize entegre ediyor. Böylece Google – Analytics panelimizden sitemizle ilgili her türlü bilgiye ulaşabiliryoruz. Analytics’e sitemizi kayıt etmemiz Google’da üst sıralarda çıkacağımız anlamına gelmez fakat Google sitemizle alakalı bilgilerin en doğrusuna bu şekilde ulaşır böylece Google sitemiz ile alakalı verileri daha hızlı ve doğru bir şekilde analiz eder buda arama motoru sonuçlarına daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yansır.

3- Tema

Tema , bloğumuz can alıcı noktalarından biridir. Ziyaretçinin gözünde ki değerimiz ilk izlenimimize bağlıdır. Bu yüzden temayı seçerken, kampanyamıza uygun olmasına, temiz ve sade olmasına , renk uyumu ile ziyaretçiyi rahatsız etmemesine dikkat etmeliyiz.

WordPress’te tema kurmak oldukça kolay, bunu da bir video ile göstermek istiyorum. Video hazır olunca YouTube kanalına ekleyeceğim.

WordPress için internet üzerinde ücretli, ücretsiz milyonlarca tema bulmak mümkün. Ücretsiz tema arıyorsanız NewWordPressTheme’i tavsiye ederim footer’da ufak bir link çıkışı haricinde hiçbir reklam yok. Projelerimde ki kullandığım temaların çoğunu buradan alıyorum. Ücretli temalarda ise ThemeForest’ı (aff) tercih ediyorum. Bünyesinde binlerce tema olmasının yanında tasarımcıların, tasarımlarını çok zor kabul ediyorlar yani tasarımlar kaliteli ve özgün olmazsa kabul edilmiyor. Tabi ki internet üzerinden ararsanız daha binlercesine ulaşırsınız bunlar benim önerilerim.

Bu makalede WordPress’i gerekli temel eklentileri ve temamızı kurduk. Şimdi sitemize ziyaretçi çekmeden önce , ziyaretçilerin ihtiyacını karşılayacak olan kaliteli ve özgün içeriği nasıl oluşturacağımızı öğrenmeye geldi.

Bir sonra ki makalede Ziyaretçi için yararlı içerik oluşturmaya değinecegim.

Bahsettiğim WordPress kurulum videolarını hazırladığımda Youtube Kanalına yükleyeceğim, İsterseniz Subscribe butonuna basarak beni takip edebilir böylece yüklenen videolardan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

Batuhan

hkirsan

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
1
Elinize sağlık hocam, güzel bir rehber olmuş. Wordpress site kurma işlemi sizin de bahsettiğiniz hostinglerin ''tek tıkla kurulum'' özellikleriyle çok rahat bir biçimde kurulabiliyor. Ancak bunun olmadığı durumlarda da FTP kurulumu aşırı zor bir yöntem değil tabii ki. Eleştiri olarak en azından bunları resimli olarak sunabilirdiniz belki. Onun dışında pek bir eksik ben göremedim, eklentilere vs. de oldukça detaylı değinmişsiniz.

Resimli anlatım için ben https://www.blogacmak.com/wordpress-site-kurmak/ gibi rehberlere de denk geldim, onlara da göz atabilirsiniz.

Son düzenleme:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5