İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo İpucu Nicheler Konusunda Türk Webmasterların Hesaplama Yanlışları

LaTenT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Elbette tıklama karşılığında alınan ücreti göz önünde bulundurmamalarıdır.

Hesaplayalım.

http://forum.iyinet.com/google-optimizasyon-ve-sandbox/195998-karar-vermedim-niche.html#post1217732

Adresinde 1.000.000 yerel aylık arama hacimli sektörel nicheden bahsetmiş; hesabını yapmışım. O hesabı burada ayrıntılandırıp nichede düştüğünüz bir yanlışı vurgulamak istiyorum.

1.000.000/30= 33.333 günlük yerel arama
Bu site ilk sayfada çıkarsa;
%7 ila %2 arasında bir tıklama alır. (Google'ın kullanıcı davranışları ile ilgili bir konuda işlenmişti. Resmi açıklama). %5 diyelim
33.333*5/100=1666 Günlük tekil hitimiz oldu.

Her kullanıcı ortalama 2 sayfa gezse;

3333 günlük sayfa gösterimi.
%2 tıklanma oranı diyelim ki normali de budur.
67 tık aldık. Site, sektörel reklam çıkaracağı için 0.07 civarında bir tık başı geliri olur.

4.69$ günlük kazanç.

Şimdi bazı dostlar bu ayrımı yapmadan Amerika'daki tekniği uygulamaya çalışıyorlar. Orada sektörel bir sözcükten gelen ziyaretçi 67 defa tıklarsa 20-30 $ veya üzeri kazanabilirsiniz. Arada 6 kat kadar fark var.

Bu ücret farkını kapatmak için örneğin Amerikadaki 5000lik niche ile işe girmişse bizim 30binlik bir niche bulmamız gerekir.

Aksi durumda 1$ı bile bulmayan kazançlarla karşılaşırsınız. Bu hesaplamayı yapmadan 3-5 binlik Türkçe nichelere sarmayın.

Türkiye'de işleyen şu kuralı unutmamak lazım: 1K sektörel gösterim ~1.5$'dır.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Sadece rakamlara bakarak formulize etmek ne kadar doğru sonuç verir bilemiyorum. Öncelikle Google'dan gelecek tıklama oranları kelimeye göre değişir. Sayfanın tepesinde Adwords ünitesi çıkıyor mu, ilk 3 sırada çıkan sonuçlar kullanıcıların aradığı şeyi tamamen bulmasına yetiyor mu? Birinci sayfada 7-10 arası bir pozisyonda ne hit alacağınızı gerçekten sağlıklı olarak tahmin edebilmeniz zor. Genelde 1. sırayı %60, ikinci sırayı %40 olarak tahmin ederek hesaplama yapmayı tercih ediyorum ben. 3'ten aşağısı için ne gelirse kardır olarak bakıyorum. Tabi 100K exact arama hacmine sahip kelimelerde 10. bile olsanız hit almanız kaçınılmaz, orası doğru.

Bunun dışında hit = gelir, garanti bir denklem olmuyor her zaman. Özellikle Türkçe sitelerde. Reklamlar çok iyi ve alakalı olmadıkça tık almak zor, o alanda adsense networkune reklam veren kişi sayısı ne kadar, reklamlar ne kadar kaliteli çıkıyor, bunlara da bakmak lazım. Eğer sizin hesaplarınıza göre 1K = 1.5 dolar gibi bir denklem varsa, uğraşmaya ne kadar değer bilemiyorum. 1.5 doları tek tıkla veren Ingilizce nicheler var. Günde 6-7 hitle o parayı doğrultabilirsiniz ki, herkesin anlattığı kadar zor değil bu. Ben Türkçe site yapmayı uzun süre önce bıraktım ama Adsense bazında çok büyük bir değişim geçirdiğini zannetmiyorum. Türkçe'de hacimli çok kelime var, yukarı çıkması kolay, 100 tane site yapıp tanesinden 1 dolar getiri hesaplayıp kazanmak bir strateji, Ingilizce 1 site açıp üstüne uğraşıp o parayı almak ayrı bir strateji.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5