Nokia incelemesi ortalığı birbirine kattı

Kriptex

1
İyinet Üyesi
Katılım
12 Aralık 2011
Mesajlar
1,054
Reaction score
1
Konum
Sakarya
Bir dergide yayınlanan Lumia 800 incelemesi, hem MS ve Nokia'yı, hem de dergiyi rezil etti...

Satışa başladığı günden beri birçok incelemede kendisinden övgüyle söz ettiren Nokia Lumia 800, bu sefer de bir Hint finans dergisi olan Moneylife'ın incelemesine konuk oldu. Fakat hem incelemenin yapılış şekli, hem de sonucu yorumcular tarafından beğenilmedi. Moneylife editörü Yogesh Sapkale incelemeyi, telefonu görmeden ve kullanmadan sadece Samsung Galaxy S Plus ile teknik özelliklerini karşılaştırarak yapmış.

Sapkale, telefona dokunmadan yaptığı incelemesinde telefonun performansını ve marketteki şansını "Nokia, Lumia 800'ü iPhone'a rakip olarak görüyor, fakat kıyasladığımızda Lumia 800 solda sıfır kalıyor. Hatta, iPhone'un yanında Nokia'nın telefonu ancak 'noPhone' olabilir" diyor.

Derginin internet sitesinde bu incelemeye karşı yorum yazanlardan, Harish isimli bir kullanıcı ise "Ne kadar kötü bir inceleme! Şu anda alınabilecek en iyi telefonlardan bir tanesi ve iPhone onun yanında ancak tuğla olabilir. Sanırım biri size iyi bir ödeme yapmış, tebrik ederim..." diyerek tepkisini dile getiriyor. Yorumun ardından Harish'in IP adresi site tarafından yayınlandı ve bu IP'nin Nokia Hindistan'a ait olduğu ortaya çıktı.

Başka bir yorumda ise Aditya Agrawal isimli kullanıcı "telefonların sadece teknik özelliklerinin ön planda olduğu zamanlar geride kaldı. Bugün insanlar güzel, hızlı ve kolay kullanılabilir cihazlar kullanmak istiyorlar. Birçok kullanıcı için telefonda 512 MB ya da 1 GB RAM olmasının hiçbir önemi yok. Zaten gerçek hayatta 512 MB RAM fazlalığı performansı artırsa insanlar onu tercih eder. Sana benden ufak bir tavsiye, bir mağazaya git ve 10 dakikalığına Windows Phone 7.5 kullan. En son kafana takacağın şey telefonunun tek ya da çift çekirdekli olması olacaktır" diyor. Bu hararetli yorumun sahibi Agrawal'ın yine s,tede açık açık yayınlanan IP adresi ise Redmond/Washington'daki Microsoft binasına ait.

Yazarın "tesadüfen" yorumcuların IP adreslerini açıklamasıyla, Microsoft ve Nokia'nın üstü kapalı bir şekilde kendilerini savunduklarını görüyoruz. Daha sonra yayınladığı devam yazısı "Nokia Lumia 800: noPhone incelemesi neden sadece Microsoft ve Nokia tarafından öfkeyle karşılandı" ile Sapkale, "Hintli tüketicilerin zorla kazandıkları parayı doğru ve dikkatli harcamaları için" bu incelemeyi yazdığını belirtti. Fakat hem bu ikinci yazıyla "Hint tüketicisinin sadece teknik özelliklere bakıp alışveriş yaptığı" şeklinde ithamda bulunduğu, hem de yorumcuların IP ve e-posta adreslerini yayınlayarak site kurallarını çiğnediği için tepki gördü.

Yazarın, hem incelemesi hem de ikinci yazısı siteden kaldırıldı fakat site dizininde oldukları için Google aramasıyla bulunabiliyorlar.
Bu olayda iki taraf da zarar gördü. Moneylife, kalitesiz ve özensiz incelemesi ve yorumcuların özel bilgilerinin yayınlanmasıyla, Nokia ve Microsoft ise "planlı" yorumlarla halkın görüşlerini yönlendirmeye çalışmasıyla zarar gördü. Özellikle şu sıralar Hindistan'da Lumia Windows Phone'lar üzerinde yoğun bir reklam çalışmasının ortasında olan ikilinin en son istediği şey kötü gözükmek.

Chip Online
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst