Not provided altındaki anahtar kelimeleri ve sayfaları öğrenme

SebastiHan

0
İyinet Üyesi
Katılım
26 Ekim 2002
Mesajlar
395
Reaction score
85
Konum
Almanya - Flensburg
Google Analytics kullanıcılarının dikkatini çekmiştir. Sitenize gelen ziyaretçileri izlerken (not provided) yazan bir bölüm görebilirsiniz. not provided İngilizce'de anlaşılamayan, algılanamayan anlamına geliyor. Yani gelen ziyaretçinin neyi arayıp da hangi sayfaya geldiğini bilmiyoruz demek oluyor. Buradakilerin sayısının da geldikleri aramalar belli olanların yüzde 90'ı kadar olduğunu görmüşsünüzdür. Bundan birkaç sene önce kullanıcı gizliliğini bahane ederek, Analytics kullanıcılarının sayfalarına gelinen anahtar kelimeleri ve sayfaları gizlemeye çalıştığını biliyoruz. Ancak bu kullanıcı gizliliğinden ziyade Google apilerinin artık çok yüksek bütçelerle satın alınmasından kaynaklanıyor. Google da önceleri ücretsiz sunduğu bazı uygulamaları kısmaya başlıyor. Önümüzdeki yıllarda bazı özelliklerin daha kısılabaileceğini düşünüyorum..

Analytics (not provided) örnek görüntüsü
analytics-not-provided-nedir.png


Not provided anahtar kelimeleri bulma
Not provided yazan yere gelenleri gerçek zamanlı olarak görmeniz mümkün değil. Ancak günlük ya da saatlik, veya da haftalık gibi anlık olmanın dışındaki istatistikler içinden öğrenebilirsiniz. Canlı olarak öğrenebilmek için Google Apileri için ücret ödemeniz ya da benzer firmaların premium üyeliklerine geçmeniz gerekiyor.
Not provided anahtar kelimelerini görebilmek için;

  • Google analytics >
  • Edinme >
  • Tüm Trafik >
  • Kanallar >
  • Organik Aramalar >
  • Anahtar Kelimeler >
butonlarına tıklayarak buradan tüm aramaların hangi sayfalara geldiğini ayrıntılı olarak eşzamansız olarak öğrenebilirsiniz.
 

ServetBey

0
Onaylı Üye
Katılım
17 Aralık 2018
Mesajlar
159
Reaction score
38
Google da uyandı artık.
Arama sonuçlarından tutun da sıra bulucuya kadar birçok hizmeti sınırlıyor
 

usen

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
9 Şubat 2011
Mesajlar
15
Reaction score
3
Bunun amacı , diğer ücretli servislere kapı açmak mı ?
 

dumanimsin

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
11 Nisan 2019
Mesajlar
70
Reaction score
20
Ücretli servislerin api’lerini de zaten kendileri satıyor. Ne kadar bu servisten yararlanan sayısı artarsa kendisi de o kadar kazanıyor. Yeter bu kadar umuma çalıştığım demiştir bence. Artık arama sonuçlarında da ilk 10 sayfa dışında sonuç görmek için paket almanız gerekiyor.
 

btkc

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
6 Nisan 2019
Mesajlar
11
Reaction score
1
Konum
Eskişehir
Google analytic te trafik getiren sosyal medya ve yönlendirme analizi hangi başlık atında? Ben kendi mülküm için olanı göremiyorum.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst