İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Notebook Isınma Problemi Çözüm

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
notebookisinma01.png

Bazen Notebook aşırı ısınmaya başlar ve buna bağlı olarak programlarınızda yavaşlama gibi performans kayıpları yaşabilir veya sistem kilitlenmeleri ile karşılaşabiliriz. Bazı durumlarda bilgisayar açılır ancak ekranda herhangi bir görüntü yoktur. Yada bilgisayarınızı tekrar başlatığınızda siyah bir ekranla karşılaşabilirsiniz. Eğer iyice gözleyebilirseniz ilk açılışta bazen gözle görülebilir bozulmalarıda fark edebilirsiniz.Bunların pek çok sebebi olabilir. Ancak temelde bu işlemcinizin veya ekran kartınızın yeterince soğutulamamasından kaynaklanır. Bunun altını çizmekte fayda var eğer ürününüz garanti dışı ise eliniz bu işlere yatkınsa pekala bu problemi giderebilirsiniz.
Soğutucu kanalları veya fanın tozlanmış olması veya soğutucu metal ile chip arasındaki termal ısı transferini yapan macun veya band artık bozulmuş veya deforme olmuş olabilir. Bunların dışında notebook düz bir zemin üzerinde hava kanallarının kapanmasına mahal vermeyecek şekilde kullanılmalıdır. Hava girişlerinin yumuşak zeminlerde kapanması muhtemeldir.
Bu işlemler sırasında ben şarjlı 0 yıldız tornavida, termal macun ve bir parça ıslak kağıt mendil kullandım. Piyasada mevcut macunlarlardan Thermal Grease Zalman ZM-STG1 -45 ile 150 C arasında özelliğini koruyan oje şeklinde kullanımı oldukça kolay bir ürün. Kullanım yöntemi tüp şeklinde olanlara göre alana fazla macun sıkma etrafa bulaşma gibi problemleri oluşturmuyor.

Notebook besleme adaptörünü çıkarın.
Notebook bataryasını kilit ve ayırma mandallarını kullanarak çıkarın.
Düz bir zemin üzerinde notebook u ters yatırın.

Gorseller ve yazının devamı :

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5