İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

NoteBook Tavsiyesi ( acil ) :)

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Notebook almayı düşünüyorum
çok kararsızım. hemen her gün fikrim değişiyor. zaten sırf bu yüzden alamıyorum ya

bana "kesin ve net " tavsiye lazım. yani " evet işte senin olayını ancak bu notebook çözer " diyebileceğiniz bir alet var mı?

istediklerim :

512 ram ( veya 1 gb ram )
80 ( veya 100 gb HDD )
256 MB ekran kartı
ekranı iyi olmalı..görüntü vs..çok önemli benim için

bunların olmasını istiyorum. açıkçası diğer özelliklerinden hiç anlamıyorum. Donanım - hardware özürlüyümde :)

mesela AMD alsam, pentium ile farkı nedir? sorun olurmu?kullananlar memnunmu?marka tavsiyeniz var mı?birkaç kişiye sordum. " HP " tavsiye ediyorlar..

Grafik - Tasarım işlemlerim yoğun. + upload ve download işlemlerim oldukça yoğun PC de. oyun oynama ve film izleme işlemleri ayda yılda bir..
bu işlemleri Notebook tada yapacağım çünkü . o yüzden belirtiyorum bu özellikleri.

cep telefonumdan istediğim her yerde internete bağlanmalıyım Notebook ile + kablosuz bağlantı özelliğide olmalı. dial up modemide olmalı tabi. yani herşekilde internete bağlı olmalı. ( adsl Modemim var. onu bağlayacağım )

buna göre bana bir tavsiyeniz olurmu acaba?

Bütçem belli değil. yani önce aleti görmem lazım. ona göre bütçe ayırabilirim. (1000- 1500 dolar arası olabilir mesela )

birde inceleyebileceğim adres linki verirseniz sevinirim

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
2 adet notebookum var, belki bu bilgilerin faydasi olur.

pre3000-300.jpg

- Compaq presario notebook u normal bilgisayar yerine (destktop replacement) kullaniyorum, 1-2 sene once almistim, 3 Ghz intel, 1Gb Ram, 15.4 inch ekran. Kasali bilgisayar kullanmak istemeyenler icin ideal masa ustu bilgisayar. Genis ekrani film izlemek icin de ideal. Photosop ve cok CPU ve bellek gerektiren islemler icin uygun. Agir ve buyuk, tasima icin pek uygun degil. Evde kullanim icin iyi. Wireless G destekliyor.
.
.
.
thinkpadt40.jpg

- IBM T40, 1.4 Ghz centrino, 1Gb bellek, 14 inch ekran. Seyahat icin cok ideal, cok hafif. Tuslari en iyi tus seti, kullanimi cok rahat. Pil omru oldukca uzun. Film seyretimi idare eder. Yolculuk ve isten-eve tasimak icin birebir. Wireless B destegi var. G karti takilabilir.

Notebook u ne is icin kullanacagina karar vermek, notebook secimini kolaylastirir.
Onlarca secenek var. Dell i de tavsiye ederim.
Wireless konusunda N destekli notebooklari da dikkate almakta fayda var.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
teşekkürler

"Compaq presario notebook " aradığım notebook'a benziyor:) sürekli dışarıda gezinen biri değilim. aslında masaüstü gibi kullanmak için düşünüyordum + yaz geliyor malum. bir yerlere kaçma durumu olabilir. sırf bu yüzden düşünüyordum. bu uygun gibi geliyor. hepsiburada.com'a bakayım fiyatına ve diğer özelliklerine. uyarsa bunu almak isterim

Not : wireless G ve B farkı nedir acaba?almışken iyisinden almak isterim.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Wireless G, B den cok hizli.
Wireless N, G den cok hizli, ethernet kablo dan daha hizli.
N henuz yeni yeni cikiyor bu nedenle bulamayabilirsin.
Dell Notebook lari da incelemeni tavsiye ederim...

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
"Compaq presario notebook "türkiyede satılmıyor mu? hiç bir alışveriş sitesinde bulamadım da

bir de Dell Notebooklara bakayım

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
yurt dışından alışverişi hiç denemedim.
bu Dell Notebook lar ilgimi çekti. biraz pahalı diğerlerine göre ama özelliklerinde çok + var

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=980&productid=bd700396

bu nasıl sence?

bir sürü şey saymışlar ama birde anlayabilsem:)

Pcmcia - Infrared

wireles seçeneğinde şu yazıyor : Intel Pro Wireless 2200 802.11b/g entegre WLAN

mesela ben buna 512 ram daha taktırabilirmiyim?
HDD upgrade gerek olmaz sanırım. Flash disk kullanırım. o daha pratik.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Hepsiburada sayfasi acilmiyor... 3 dakika bekledim kapattim...

"Intel Pro Wireless 2200 802.11b/g entegre WLAN" cok iyi
Alirken enaz 512M mumkunse 1G RAM uzerinde olmasina ozen goster, sonradan piyasadan alinan laptop ramlerde cok sorun cikiyor.

HDD minimum 40Gb olsun, 60 iyi 80 daha iyi. External ile takviye edersin.

Notebook uzerinde mumkun oldugunca cok USB 2.0 cikisi olmasina dikkat et.
Ornegin ben notebook a 2 adet external/harici hard disk, 1 kamera, 1 printer, 1 mouse, 1 card reader, 1 digital kamera (toplam 7) baglamak istiyorum, ama 3 USB cikisi oldugu icin her seferinde yer degistirmem gerekiyor. Onemli degil gibi gorunuyor ama USB cikisi standart oldu ve her cihaz USB baglantisi ile geliyor, cok onemli! Minimum USB 2.0 olmasina dikkat et, USB 1.0 lar coookk yavas.

I

Illumina

Misafir
www.pcdepo.com
Burada ucuz Dell'ler var. Dell notebookda iyi degildir, ozellikle infronic bayileri cok ucuza satıyor dediler ama dinlemedim, inspiron 2200 aldım, 1 yıldır tekleme dahi yok. Ben de oyun filan oynamadığım sadece iş için kullandığım için ideal, sen ekran kartı biraz daha kuvvetli bakarsan fiyat aralığında baya iyi makina bulabilirsin.

AMD standart chiplerinden alırsan pek iyi olmaz. Turion baya iyi diyorlar, kullanana sormalı, Türkiye'de süper yaygın değil galiba. Centrino şu an en uygun işlemci seçeneği gibi.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Compaq ve IBM almama ragmen, Amerka'da en yaygin olarak kullanilan laptoplar Dell'in inspiron lari.
Bir sonraki ev notebook umu Compaq yerine Dell den alabilirim.
Ama seyahat icin IBM Thinkpad in yerini hicbisey tutmaz.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
evet sorun vardı sayfasında. ama şu an açık. bakabilirsin

4 adet USB var diyor. sanırım iyi bir şey olsa gerek:)
512 ram ve 80 gb hdd var bu almak istediğim notebook ta
tek takıldığım şey ekran kartı : "128 MB paylaşımlı" diyor. bunu anlayamadım ne demek istediğini. mesela ben 128 daha takabilirmiyim buna?

ses kartı . "Tümleşik" diyor. bunu da anlamadım ne demek istediğini

bellek yuvası : 2

seri port : Yok
paralel port : yok
Infrared : yok

bunlar da olmayan özellikleri..

bu son yazdıklarım hakkında kısa bir açıklama alabilirsem çok sevinirim.

bu hafta son kez karar verip almak istiyorum bu aleti

Not : http://www.pcdepo.com/asp/show_stock.asp?product=LSDTINS6000TXH2

bu nasıl?

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Bunlara hic ihtiyacim olmadi...
seri port : Yok
paralel port : yok
Infrared : yok

Linki inceledim gayet iyi bir laptop, ozellikleri de iyi.

4 USB port idare eder.
"128 MB paylaşımlı" demek Ekran karti icin ayri bir bellek yok, senin taktigin RAM i kullaniyor. Sana 1024-128 Mb kaliyor demek. Bu da oldukca yeterli ...

Ses karti tumlesik demek, ekran karti gibi o da ana kart uzerinde demek, problem degil.

isletim sistemi XP Pro olsaydi daha iyi olurdu, XP Home da isini gorur ama ben server falan kurdugum icin XP pro tercih etmistim.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
çok teşekkür ederim açıklamalar için
+rep verecektim ama daha önce vermişim:)

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
12'' bir laptop vardı 800-900 gr. Markasını modelini bilen var mı?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5