İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

"Nükleer tesisin iki metre yakınında balık tutulacak"

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Mersin'de Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Mayıs ayı ihracat rakamlarını açıkladığı toplantıya katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, toplantı sonrasında hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

Mersin'e yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali'nin 20 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırım olduğunu belirten Çağlayan, santralin ne zaman tamamlanacağı konusunda ise net bir bilgisinin olamadığını kaydetti. Çağlayan, santral tamamlandığında, iki metre yakınında balık tutulacak kadar zararsız bir tesis olacağının altını da çizdi. Sekiz buçuk yıldır bu ülke için, Türk halkı için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarınıanlatan Çağlayan, ülkeye zarar verecek hiçbir projenin altına imza atmayacaklarını ifade etti.

Çağlayan, "Bugüne kadar enerjide hep dışarıya bağlı kaldık, Türkiye'de yapılacak iki nükleer santralle 185 milyar KW/saat elektrik enerjisi üretilecek. Doğalgaz ile bunu yapmanın maliyeti 4 milyar dolarken, nükleerle bu 320 milyon dolara mal edilebilecek. Yani 10 doğalgaz tesisi, 1 nükleer santrale eşit olacak" diye konuştu.

"BAŞKASINA ZARAR VERENLERİN YANIMDA İŞİ OLAMAZ"

Geçtiğimiz günlerde korumasını kovduğu yönünde çıkan haberleri de değerlendiren Çağlayan, Ağzından "Kovmak" kelimesinin çıkmadığını belirterek, "Basın özgürlüğüne saygısızlık eden ve şiddete başvuran kişiler benim yanımda yer alamaz. Elbette beni korumak için elinden geleni yapacak ancak başkasına zarar veren kişiler benim yanımda olamaz" dedi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/17928091.asp?gid=384

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
sen o balığı ye, bak ne hale geliyorsun, nükleer santraller soğutma amaçlı nehir-deniz vs kenarlarına yapılırlar, 2m'deki radyoaktivite miktarını, hele hele oradaki deniz suyunda yetişen balığın (yetişirse tabi) yenmesini falan düşünemiyorum.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Anne bak iki kafalı balık tuttum :D

Gerçi santraller çok sıkı korunuyorlar önemli olan ve insanmadığım nokta o korumanın devamlılığı. Mesela Almanya 17 santrali 5-10 yıla kapatıyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5