İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

NX CAD ile yerleşim düzenini ortak bir platformda oluşturun

mgunalp

0
Yasakli Uye
Reaction score
0
Yerleşim düzenini ortak bir platformda oluşturun.
Üretim hattınızın yerleşimini Line Designer ile tasarlayın ve görselleştirin.

NX, üretim hatlarının komple tasarımı ile ilgili yeni bir ürün tanıtıyor : Line Designer. Siemens PLM ürünleri ile entegre olan Line Designer, yerleşim düzeniniz ile üretim hattı arasındaki bağlantıyı doğrudan kurmanızı sağlıyor.

PLM ürünleri ile entegrasyon sağlaması üretim proseslerinizi daha verimli yönetmenizi sağlıyor. Bir prosese ait robot, fikstür vb. kaynaklara doğrudan ulaşmanız sayesinde, alt seviyelerde yapılacak değişiklikler ile daha üst seviyelerdeki proseslerin optimize edilmesi kolaylaşıyor.

Üretim proses planlarındaki parametrik kaynakları kullanarak yerleşim düzeniniz üzerinde hem daha etkin değişim yönetimi yapın hem de kaynakların nerelerde ve nelerle birlikte kullanıldığını rahatça takip edin.

Üretim proseslerini optimize etmek için hat tasarım planı ile üretim bilgilerinin entegre olabilmesi vazgeçilmezdir.

Üretim hattınızın düzenini NX’te kurun.

NX Parametrik Modelleme ile akıllı komponentler tanımlayın.
Siemens PLM ürünleri ortak bir kütüphaneye bağlanır .
Parametrik modelleme yoluyla komponentler ile rahatça çalışılabilir ve değişiklikler kolaylıkla yapılır. Bir komponentin parametrelerinde değişiklik yapıldığında, komponent birden fazla yerde geçiyorsa bu değişiklik tüm düzene yansır.

Hat tasarımının her aşamasında, komponentleri tercih ettiğiniz şekilde dijital olarak gösterebilirsiniz:

2D simgeler: Hızlıca tanımlamak ve çizim oluşturmak için.

Basit imgeler: Yerleşimi minimum sayıda komponent kullanrak 3D olarak tasarlayın.

Detaylı imgeler: Ekipman detaylarını kullanarak simülasyon yapın ve girişimleri tespit edin
.
Teamcenter’da veri ve proses yönetimini yapılmasının yanısıra tam donanımlı ekipman kütüphanesi kullanılır. Teamcenter bağlantısı sayesinde üretim mühendislerinin kütüphaneden faydalanması sağlanır. Kütüphanenin arama, görüntüleme özelliklerine NX’ten doğrudan ulaşabilirsiniz.

Büyük hacimlerde olan kompleks verileri yönetmek için ise NX’in sunduğu gelişmiş bir teknoloji vardır: 4th generation design (4GD) ve JT. 4GD teknolojisi, çok sayıda komponentten meydana gelen büyük yerleşim düzenlerinde de kullanımına olanak sağlar. 4GD teknolojisi çoklu konfigürasyonlarda tersine tasarım yapmayı olanaklı kılar. JT teknolojisi sayesinde ise az yer kaplayan ama görüntüleme performansı yüksek ve çalışma kalitesi yüksek dosyalar elde edilir.

Tek çözüm içerisine üretimin tüm aşamalarını yerleştirin.

Fabrika yerleşim düzenini tasarlama ve üretim planlama aşamalarını gösteren iş akışı şeması.

Line Designer ile tasarladığınız üretim hattının işleyişini Process Simulate ile doğrulayın.

Siemens PLM yazılımları, ürün, takım ve üretim sistemleri tasarımı çözümlerini tek çatı altında toplar. Ürün ve üretim hattı tasarımından üretim sistemini sanal ortamda devreye almaya; iş akışının tüm adımlarına hitap eder ve bu aşamalar için çözümler sunar.

Line Designer ile tasarlanmış düzen üzerinde Tecnomatix ® yazılımları ile proses simülasyonunun ve doğrulanmasının yapılması mümkündür. Process Simulate yazılımı ile robotlu üretim sistemlerinin simülasyonu (robot hücresinin doğrulanması, robot yerleştirme optimizasyonu vb.) yapılır. Üretim aşamalarının simülasyonu yapıldıktan sonra optimum proseslerin tanımlanması daha kolay hale gelir.

Tecnomatix
sanal devreye alma çözümü sayesinde PLC kodunu sanal ortamda test edip onaylama imkanınız vardır. Gerçek ekipmanlarınızı kullanarak PLC kodunu test edebilir, simülasyona dahil edebilirsiniz. Böylece hem projenin devreye alınma süresini kısaltabilir hem de gerçek devreye alma gerçekleştiğinde oluşabilecek operasyonel sorunların önüne geçmiş olursunuz.
Siemens PLM platformunda değişiklik yönetimini verimli bir şekilde yapabilir, üretim ekipman bilgilerine doğrudan ve ortak bir kütüphane üzerinden ulaşabilirsiniz. Tekrar kullanılabilir en iyi uygulamaları Siemens PLM çözümleri içerisinde senkronize edebilirsiniz. Ayrıca firmanızın ötesine taşıyabilir; tedarikçilerinizi ve sistem entegratörlerini de çözüme dahil edebilirsiniz.

Görsel Raporlama ve dokümantasyon
NX Görsel Raporlama ile komponent özelliklerini doğrudan görüntüleyebilirsiniz.
Line Designer ile bir fabrikanın yerleşim düzenine ait Teamcenter’da tutalan PLM bilgilerine doğrudan ulaşabilirsiniz. Line Designer ile her bir komponentin bilgilerine (örneğin: tip, tasarım değişiklikleri, tedarikçi bilgileri, yatırım maliyeti, oluşturulma tarihleri vb.) ulaşabilirsiniz.

Yeni HD3D NX Visual Reporting ortamında PLM (Ürün Ömrü Yönetimi) verisini interaktif navigatör yardımıyla inceleyebilirsiniz. Görsel raporlar, renk kodları kullanılarak değerlerine ve özelliklerine göre düzenlenir. Bu sayede örneğin; imal etme/satın alma karar aşamasındaki komponentleri veya tedarik süresi uzun olan komponentleri hızlıca görüntüleyebilir ve diğerlerinden ayırt edebilirsiniz.

Görsel raporlar firma içerisinde farklı departmanlardan kişilerce kullanılıp departmanlar arası paylaşım mümkün kılınır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5