Öfke kontrolü nasıl yapılır?

Figen_Dogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
Öfke yaygın bir duygudur ve kolayca öfkeyle sarılabilir, bu yüzden bir gün öfkelerini kontrol etmekte zorlanan bir arkadaşınızla, aile üyenizle veya eşinizle karşılaşmanız ihtimali vardır. Her şeyden önce, kendi duygularınızla başa çıkarak, kendinizi üzmek, muhtemelen sorunu daha da kötüleştireceğinden onlara yardım edebilirsiniz. Uygun şekilde cevap verdikten ve öfkelerini azalttıktan sonra, öfke konusunda yardım almak için onları motive etmeye çalışın. Ateşli bir öfke ile sevilen birine sahip olmak stresli olabilir, bu yüzden kendinize de dikkat edin.

Gergin durumlarda sakin olun. Sevdiğiniz kişi sinirlenirse, durumu etkin bir şekilde etkisiz hale getirmenin tek yolu kendi öfkenizi ele geçirmektir. Kendi öfkenizi kaybetmek meseleleri daha da kötüleştirir. Derin nefes al ve ver. Sessizce 100'e kadar sayın veya başınızı temizlemek için yüzünüze su sıçratın.

Eşit, orta düzeyde bir ses tonuyla konuşun. Sesini alçalt, böylece sadece bir fısıltının biraz üzerinde bir konuşma sesi seviyesinde olsun. Bunu yapmak bağırmadan sakin kalmanıza yardımcı olur, ancak uygun iletişimi de güçlendirir. Sevdiğiniz kişi de muhtemelen aynı şeyi yapacak ve sesini kısacaktır.

Dinlerken tüm dikkatinizi verin . Pek çok öfkeli insan böyle davranıyor çünkü kimsenin onları dinlemediğini düşünüyor. Sevdiklerinizin öfkeli durumlarında dikkatinizin % 100'ünü vererek durumu kapatın. Onlarla yüzleşmek ve kesintisiz olarak onları duymak için çevirin. İyi bir dinleyici olmak, durumu tamamen etkisiz hale getirmeye yardımcı olabilir. Temel sorunlara dikkat ettiğinizden emin olun.

Diğer kişiye karşı şefkat göster. Sevdiğin kişi sinirlendirebilir çünkü duyuldukları ya da anlaşıldıklarına inanmadıkları için. Deneyimlerini doğruladığınızdan ve onları ciddiye aldığınızı ve fikirlerine saygı duyduğunuzu bildirdiğinizden emin olun.
Yansıma tekniklerini kullanarak anlayışınızı gösterin. Bu, “Görevlinin size kaba davrandığı için neden sinirlendiğini anlayabiliyorum” veya “Sorunu anladığımı düşünüyorum. Gözden kaçmış hissediyorsun. ”

Sınırlarını öne sür . Öfkeli sevdiğinin sana saygı göstermesi için ısrar et. Sakin ve serin bir şekilde, “Bağırmayı bırakmazsanız gideceğim” ya da “İsimsiz konuşursanız bu sohbete devam etmeyeceğim” gibi bir şey söyleyin.
Bir sınır iletildikten sonra, kişi çizgiyi geçerse kesin ve takip edin.

Sorunu tartışmak için “Ben” dilini kullanın. Eleştiri veya suçlamalardan uzak durmak istiyorsun, bu yüzden ihtiyaçlarınızı suçlamadan ileten “Ben” ifadeleri kullanarak etkileşimde bulunun. Bu ifadeler diğerine saldırmaz, ancak sorun hakkında ne hissettiğinizi iletmenize izin verir.
Örneğin, “Bana hep bağırıyorsun!” Demek yerine, “Bağırdığınızda endişeli hissediyorum. Karşılıklı höşgörülü dil kullanmayı deneyebilir miyiz? ”

Tavsiye verme dürtüsüne diren. Kızgın insanlar genellikle tavsiyeyi eleştiri olarak görür, bu yüzden problemlerini çözmeye çalışmaktan kaçının. Sadece aktif olarak dinle. Eğer sevdiklerinizin sadece havalandırma yapmak isteyip istemediğine veya bir çözüme ihtiyaç duyup duymadığına karar vermek istiyorsanız, konuşmayı bitirdikten sonra onlara sorun. Tavsiye vermeyi denemeden önce “Sorunla ilgili yardım istiyor musunuz veya sadece her şeyi göğsünüzden çıkarmak mı istiyorsunuz?” Diye sorabilirsiniz. Ya da “Öfkeni anlıyorum” diyebilirsin. Nasıl yardımcı olabilirim?" Sevdiğiniz kişi sizi kritik olarak görmeye meyilliyse, çözümlerinizi soğuduklarında başka bir zaman için saklayın.

İhtiyacın olursa ara ver. Kızgın bir kişiyle iletişim sırasında saldırı altında veya bunalmışsanız, zaman aşımı isteyin. “Birbirimize bağırırsak, bir anlaşmaya varacağımızı sanmıyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara pubg mobile uc