İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Öğrenci Velisi Hakları ve Miting Alanları - Ahmet Alp HAN

ahze21

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Öğrenci Velisi Hakları ve Miting Alanları

Düşündüm de, milli eğitim camiasına büyük bir güvenle emanet ettiğim biricik evladımı, bana bildirmeden üç dört saçı başı ve bıyıkları aklaşmış ve onlar da sigara içmekten sararmış müfettiş görevlilerinin yanına, küçücük bir odada sorguya gönderilmesiyle, herhalde nevrim döner, şirazeden çıkar ve on iki yıllık eğitimin zorunlu olmasına bile bakmaz okuldan, bir hışımla çocuğumu alırdım.

Geçen gün devlet okullarında, özel okullarda ve dershanelerde vuku bulan olaylar zincirinden bahsediyorum. Dilerseniz ilk önce haberin muhtevasına ve Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya bir bakalım:

“Muğla’nın Bodrum ilçesinde Özel Merter İlkokulu’na giden millî eğitim denetmenleri, küçük çocukları tanık sıfatıyla sorgu odasına aldı.Duruma tepki gösteren öğrenci velisi Mehmet Balay, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Balay, 8 yaşındaki kızının tanık odasına alınarak kendilerine haber verilmeden, pedagog ya da sosyolog olmadan ifadesinin alınamayacağını söyledi. Karısıyla birlikte ifadelerinin alınmasının ardından kızına aynı şeyi doldurup doldurmadığını sorduğunu belirten öğrenci velisi, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Müfettiş beyden madem bu yazılı ifade tutanağıdır. Bunun bize bir kopyasını verir misiniz? dediğimde Gözlerini kocaman açarak katiyyen veremem bu gizli bir şeydir. Basına sızarsa başımıza farklı işler gelir." dedi.

İmza ehliyeti olmayan bir çocuğa Milli Eğitim'e bağlı bir okulda yapılması çocuğun psikolojisini nasıl etkiyeceğinin dikkate bile alınmadığını söyleyen Balay, "Böyle bir şey zaten bu tarz bir şey ufak bir çocuğa ancak bir sosyolog, pedegog ve ailesinin yanında yapılabilir. Yapılan bir terbiyesizliktir. Resmen 8 yaşındaki çocuğumu fişliyorlar.” diye konuştu.

Okuması için çocuğunu istediği yere göndereceğini, buna kimsenin karışamayacağını ifade eden Balay, kendisinin ve eşinin AK Parti üyesi olduklarını, 2010 yılına kadar Bodrum Bitez’de belde yönetiminde bulunduğunu aktardı. Bu olaydan sonra partiden istifa ettiğini, düne kadar oy vermeyi düşündüğü AK Parti’ye oy da vermeyeceğini sözlerine ekledi.” Samanyoluhaber.com

MEB. ise bazı öğretmenleri siyasi propaganda yaptıkları hakkında aldıkları duyumlar üzerine böyle bir işe giriştiklerini açıkladı.

Haberin vahametinin büyüklüğünü kendi çocuğumuzun başına gelmeden anlayamayabilirsiniz.

Söz konusu olan, imza atma veya herhangi bir hukuki mükellefiyeti bulunmayan halk arasında “sabi” ve Türk Ceza Kanununda tanımlara ilişkin 6.maddesinde henüz 18 yaşını doldurmamış kişi olarak tanımlanan “ÇOCUK”tur.

İfadesi alınmak zorunda kalınan çocukların bile mahkemelerde bir pedagog müşahedesi altında bulunması zorunluluğu varken MEB gibi çocuk psikolojisine vakıf olduğu düşünülen ve daha hassas olması beklenen bir kurumun daha ciddi ve dikkatli davranması gerekmez mi?

Son günlerde çocuklarla ilgili gizli gizli yapılan planların ortaya konuş biçimleri arasında öyle bir iddia var ki, neresinden tutsanız elinizde kalır ve hukuki olarak da cezalandırılması gerekir:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Niğde'deki seçim mitingi öncesi İmam Hatip Lisesi (İHL) öğrencilerinin, AK Parti otobüsü ile miting alanına taşındığı görüldü.

Alana; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Niğde Belediye Başkanı ve adayı Faruk Akdoğan'ın devasa fotoğraflarının bulunduğu parti otobüsü ile gelen öğrencilere, AK Parti kaşkolu ve bayrağı da dağıtıldı. Öğrencilerin mitinge gitmesi nedeniyle İHL'de bütün sınıfların boşaldığı öğrenildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğrencilerin mitinge gitmeleriyle ilgili bilgileri olmadığını savundu. Bu arada Niğde Anadolu Lisesi öğrencilerinin de miting için bugün okulu boşalttıkları bildirildi.” Globalhaber.tv

Yukarıdaki gibi ayrıntılarına fazla da yer verilmeyen haberde, çocuğunuzun derslerden alıkonulup miting alanına götürüldüğü ve bir parti ideolojisinin anlatıldığını öğrenseniz tepkiniz ne olurdu?

Mesela “Faşist” veya aşırı “Sosyalist” ve “Anarşist” bir partinin mitingine katıldıklarını öğrenseniz? Okul yönetimini ve il veya ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerini, elinizde bir çiçekle gidip tebrik etmezdiniz sanırım.
globalhaber.tv

Tek parti devleti olmaya doğru zorla adım attırıldığımız şu günlerde okumak ve güzel insan olmaktan başka bir yolu, kendileri için göremediğimiz çocuklarımızı korumak için gelin “Öğrenci Veli Haklarını ve Sorumlulukları” nı bir gözden geçirelim:

Not: Bazı maddeleri özellikle kalın puntoyla yazdım ki dikkate alınsın. (BİLGİLENDİRME amaçlı)

VELİNİN HAK VE SORUMLULUKLARI

HAKLAR
§ Çocuğumun eğitim ve öğretimi ile ilgili tüm konularda bilgilendirilmek.
§ Adil ve saygılı davranışlarla karşılanmak
§ Çocuğuma okul ortamında nitelikli kaynaklar, eğitim ve fırsatlar sunulacağını bilmek.
§ Düzenli aralıklarla okulun işleyişi hakkında bilgilendirilmek
§ Okul yönetimine katılmak
§ Çocuğumun okuldaki gelişim süreciyle ilgili olarak düzenli aralıklarla bilgilendirilmek.

Okula Özgü Haklar
§ Okulun veli eğitim seminerlerinden yararlanmak (Ana-baba okulu, okuma-yazma eğitimi, çocuk gelişimi vb.)
§ Okulun kütüphanesinden yararlanmak

SORUMLULUKLAR
§ Çocuğumun her gün okula zamanında, öğrenmeye hazır, okulun kılık-kıyafet kurallarına uygun bir şekilde gitmesine yardımcı olacağım.
§ Okulun öğrenciler için düzenleyeceği ders dışı etkinliklerde imkânlar çerçevesinde (okul kütüphanesi, kulüp çalışmaları vb) görev alacağım.
§ Okulun duyuru ve yayınlarını takip edeceğim.
§ Bilgi edinmek ve toplamak amacıyla gönderilen her tür anket ve formu doldurup zamanında geri göndereceğim.
§ Okul Gelişim Yönetim Ekibi (OGYE) ve Okul-Aile Birliği seçimlerine ve toplantılarına katılacağım.
§ Çocuğumun ders çalışma, uyku, beslenme, boş zamanlarını değerlendirme (kitap okuma, bilgisayar, tv, sosyal etkinlikler vb) konularını takip ve kontrol edeceğim.
§ Okumaya, araştırmaya daha fazla zaman ayırması için çocuğumu destekleyeceğim.
§ Okulun düzenleyeceği eğitim çalışmalarına katılacağım.
§ Çocuğuma yaşına uygun sorumluluklar vereceğim (Örneğin odasını toplama, ev işlerine yardım etme, alışveriş yapma gibi).
§ Çocuğumun, disiplin kurallarına uyması için gerekli önlemleri alacağım.
§ Çocuğumun ruhsal ve fiziksel durumundaki değişmeler hakkında okulu zamanında bilgilendireceğim.
§ Aile ortamında fiziksel ve psikolojik şiddete izin vermeyeceğim.
§ Okul Rehberlik servisi ile işbirliği içinde çocuğumun gelişimini takip ederek yapılacak olan çağrıya uyacağım.

Okula Özgü Sorumluluklar
§ Okul kütüphanesine imkânlarım ölçüsünde katkıda bulunacağım (kitap, CD, film, vb.).
§ Çocuğumun okuldaki fotokopi giderlerini karşılayacağım
§ Çocuğumun şehirde gerçekleşecek sosyal ve kültürel faaliyetler konusunda bilgilenmesini sağlayacağım.
§ Çocuğumun internette zararlı içeriklerin yer aldığı sitelere erişmesini engelleyeceğim.
§ Çocuğumun ayda bir kez toplumsal hizmet kurumlarında gönüllü olarak çalışmasını destekleyeceğimi (Yaşlılar ya da görme engeliler için kitap okumak gibi).

OKULUN HAK VE SORUMLULUKLARI

HAKLAR
§ Destekleyici, güvenli ve etkili bir ortamda çalışmak
§ Okul toplumundan ve çevreden saygı ve destek görmek
§ Okulda alınan tüm kararlara ve okul kurallarına uyulmasını istemek

Okula Özgü Haklar
§ Planlanmış eğitim etkinliklerinin yer, zaman ve içeriğini en az bir hafta önceden haber vererek değiştirmek.
§ Veli ve öğrenciye yönelik istenilen bilgilerin doğru, eksiksiz ve zamanında okula ulaştırılmasını isteme
§ Veli ve öğrencilerin okul personeline karşı saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşımlarını istemek
§ Okulun gelişimini sağlamak üzere okul toplumundan ve diğer çevreden katkıda bulunmalarını isteme

SORUMLULUKLAR
§ Öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimlerini destekleyecek materyal, ekipman ve teknolojik donanım sağlamak.
§ Okulda olumlu bir kültür yaratmak.
§ Öğrenci, veli ve çalışanlar arasında ayrım yapmamak.
§ Eğitim ve öğretim sürecini okulun duvarlarıyla sınırlamamak.
§ Öğrencilerin, velilerin ve okul çalışanlarının kendilerini ve fikirlerini ifade edebilecekleri fırsatlar yaratmak.
§ Okulun güvenilir ve temiz olmasını sağlamak.
§ Öğrenciler için iyi bir model olmak.
§ Okulun ve öğrencinin ihtiyaçları doğrultusunda sürekli gelişmek.
§ Okulda etkili öğrenmeyi destekleyecek bir ortam yaratmak
§ Okul - toplum ilişkisini geliştirmek.
§ Öğretmen, öğrenci ve veli görüşmelerini düzenlemek ve ilgilileri zamanında bilgilendirmek.
§ Okul çalışanlarının ihtiyaçları doğrultusunda eğitim seminerleri düzenlemek.
§ Okul çalışanlarının ihtiyaçlarını belirleyerek giderilmesi için çözümler üretmek.
§ Okulun işleyişi ve yönetimi konusunda ilgili tarafları düzenli aralıklarla bilgilendirmek.
§ Veli ve öğrenci hakkında ihtiyaç duyulan bilgileri toplamak, değerlendirmek, sonuçlarını ilgililerle paylaşmak ve gizliliğini sağlamak.
§ Veli toplantılarının belirli aralıklarla ve düzenli olarak yapılmasını sağlamak.
§ Okul ve çevresinde şiddet içeren davranışlara kesinlikle izin vermemek.

Okula Özgü Sorumluluklar
§ Bilimsel süreli yayınları okul kütüphanesinde kullanıma sunmak
§ Öğrenciler için toplumsal hizmet etkinlikleri planlamak ve yürütmek
§ Öğrencilerin güven içinde okumalarını sağlamak.
§ Yüksek öğretim kurumları hakkında öğrencileri bilgilendirmek

Kaynak: http://mebk12.meb.gov.tr/

Ahmet Alp HAN

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5