İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Okul Sunucu Laboratuarımıza Linux ve Windows web hosting kurulumu ?

uasan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben bilgisayar öğretmeniyim. Okulda web programcılığı ve ağ ve sunucu dersleri veriyorum. Eğitim maksatlı olarak bir müddettir yapmak istediğim web hosting vb. sunucuları gerçekleştirme fırsatım oldu. Ancak işi düzgün bir sırayla yapabilmek için bilenlere danışmak isterim.
Okulumuzda yapılan çalışma ile FATİH projesi esasları hazırlandı. Bunun karşılığında Metro ethernet geldi. Upload sıkıntısı çekmeyeceğimzi düşünüyorum.

Okulumuzda Cisco routerları ile ilgili uygulamalı eğitim veriyorum. Sunucu dersleri veriyoruz. Web tasarımı yapıyoruz. İleri çalışmaları olan öğrenciler mezun ettik. ve iyi bir çok öğrencim var. Başlangıç olarak şunu yapmak istiyorum;

1. Okulda Windows ve Linux (Web, Eposta, DNS, vb) sunucular kurmak. (Makineleri (3 PC) ve ağ ortamını hazırladım.) Linux için Ubuntu düşünüyorum. Hem linux, hemde windows makinesinde WEB ve Eposta hizmeti olacak. Üçüncü bilgisayar DNS işlemleri ile ilgilenecek.
2. Okul içerisinde çalışacak bir intranet web yayını.
3. Web hosting hizmeti vermek. (Ağ öğrencileri sunucu yönetimi ile uğraşacaklar, Web öğrencileri talepleri alıp gerekli işlemleri yapacak, siteleri oluşturup kendi sunucularımıza yükleyecekler veya üye olan kullanıcılar yükleme yapacak.)
4. Alan adı sorgulama ve kiralama işlemleri gibi işlemleri yapacak bir site.

Birşeyleri gözden kaçımak istemiyorum. Sırasıyla yapılması gerekenler hakkında bilgi verir misiniz? Daha önceden açılmış konu varsa linkeri de iyi olur.

DMZ ayarları yapılacak. Sunucular kurulacak. Servisler çalıştırılacak.

Ekleme: Web hosting işleri ticari olmayacak. Öğrencilerin bu işin içerisinde tutmak için muazzam bir ortam oluşturmuş olacağım.
Şu ana kadar pek çok iş yaptık. Bu iş eğitim kalitemizi çok artıracaktır. Lütfen bilgi ve deneyimlerinizi paylaşın. Veya mail yoluyla da bilgilendirmeye açığım.

T

Tns

Misafir
Öncelikle Projeniz İçin Tebrik Ederim.
Linux Yönetimi Konusunda OpenVZ Tabanlı Proxmox Bir Sunucu Kurmanızı Öneririm Bu Sayede Öğrencilere Sanal Makineler Verip Düzeltilebilir Çalışma Ortamı Sağlarsınız Ve Sunucu Kaynağı Sıkıntısı Da Çekmezsiniz.
Ayrıca Free Yeniden Kurulum Panelleri Entegre Ederek Birçok Farklı İşletim Sistemi Ortamında Rahatça Çalışmalarını Da Sağlayabilirsiniz.
Hosting Firmaları İle İletişime Geçerek Öğrencilerinize Çeşitli Firmalarda Staj Ortamı Yaratarak Piyasa İçinde Aktif Olmalarını Sağlayabilir Ve Destek Bölümlerinde Sürekli Olarak Sunucu Sorunlarını Görmelerini Çözüm ve Alternatif Çözümler Hakkında Bilgi Edinmelerini Sağlayarak Dolu Bir Eğitim Almalarını Sağlayabilirsiniz.

Sunucu Kurulumları Vs Karşılaştığınız Sorunları Başlık Alyında Yazarsanız Ben Dahil Memnuniyetle Yardımcı Olacak Birçok Arkadaşımız Olduğunu Düşünüyorum :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5