İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ön araştırma.

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Arkadaşlar, default olarak tamamen türkçe, çoklu dil ve template destekli bir dating projesi yazma niyetindeyim. Onca emek verilecek bir proje için Türkiye'nin gözde webmasterlarinin olduğu bir ortamda ön araştırma yapmak istedim.

Proje; Conferenceroom gibi key güvenliğine dayalı bir şekilde çalışacak. Dating projesinin özellikleri diğerlerinden biraz üstün olacak. Proje tabanı .NET Fw1.1 (.aspx). Ayrıca satın alana, siteye özel messenger programı da verilecek. Kullanacağı database olarak access ya da ms sql kullanacak. İsteğe göre MONO ve MySQL desteği de eklenebilir.

Böyle bir proje Türkiye'ye henüz erken mi yoksa gerçekten bu işe harcanan vakit bana geri döner mi ? Böyle bir proje ile ilgilenecek arkadaşlar var mı ? Eğer varsa böyle bir proje için ayırabilecekleri bütçe ne olurdu ?

Saygılarla.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Merhaba Dincer

Digerlerinden biraz ustun olacak ile kasit nedir, onemli olan nokta sanirim bu. Bu tarz siteler zaten su anda bir hayli fazla ve oldukca doygun bir dala adim atiyorsun. Mutlaka farklilik yaratacak ek bazi seyler yaratilmasi gerekli. Ozel messenger programinin platformu nasil olacak, web tabanli mi yoksa ayri bir uygulama olarak yuklenecek bir program mi? Dot net , access, mssql cok uzak oldugum kavramlar, yurtdisinda cok fazla bu alt yapi ile calisilmiyor, gerci Turkiye'de de bu gercek var ama genelde insanlar yanlis biliyor, her neyse bu ayri bir konu. Phython, cold fusion gibi teknolojilerle veya en azindan php ile yapilmasi daha hayirli/verimli olur bence.

Geri doner mi ve butce sorusunun cevabi daha cok dedigim gibi farklilik ozelliklerine bagli olarak degisir, bunlari biraz daha acarsan daha net bir sekilde konusabiliriz.

D

[DeviL]

Misafir
selam dincer abi

Öncelikle Bahsettiğin Sistem Çok nadir Gördüğüm Rastladığım Bi Sistem kolay değildir sanırım yapılması ama şunu söylemeliyimki türkiyede internet e şirketlerden başka kimse para harcamaz sanırım.

Kolay Gelsin Başarılar Umarım İstediğin Şeyleri Yaparsın

çengelköy den batuhan ;)

mexut

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu gibi bir proje ile yeniden baslamak sana geri dönüşümü minumum 1 senede olacagı kanısındayım.. yapacagın sistemin ozellikleri ne olursa olsun her seyden önce tanıtım geliyor iyi bir tanıtım olmazsa yapacagın sistem her ne olursa olsun geri dönüşümü cok cok gec olabilir belkide olmayabilir sistemden once bu sistem icin yapabılecegin tanıtım seceneklerini gözden gecirmen daha mantıklı olur.. düşük bir maliyetle tanıtımı 1 2 ay yapsan bile bu sana yetmeyecektir cünkü her gün gelişen sistemler ve büyük firmalar bu piyasanın icinde ve her zaman yeni tanıtımlarla kullanıcıların karsısına cıkıyorlar.. benim demek istedigim tanıtım daha onemli eger yapabilirim diyorsan bence guzel bir olay olabilir.

KerneL32

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir webmaster olarak ;

1-) .NET fw ile yazarsan kaybedersin 1 senedede geri donmez sana. ( cunku bizim host firmalarinin coguna fso yetkisi istemek uzere gittiginde sana "FSO nedir kardes" gibi bir tepki veriyorlar. Hosting firmasindan yana cok sorun yasarsin. Yani sen degil musterin yasar. )
2-) Veri Tabanini donusumlu veya istege bagli vermen guzel bir olay ama uzerinde en cok duracagin 2 db var a-) ms access b-) mysql ( kimse mssql 'e para dokmek istemez )
3-) Boyle bir sistemi rahat satabilirsin ama istedigin fiyati kimse vermeyebilir.
4-) .NET ile yazmaktansa 3.0 ile yazmani tavsiye ederim.
5-) Siteye ozel messenger programini bosver su anda kullananlar yuzune gozune bulastirdi bosuna zaman kaybedersin derim. Neden diyecek olursan cunki kimse ugrasmaz ... Ona ayiracagin zamani siteye yeni bir kac ozellik ekleyerek gecir bence.
6-) Turkiye 'de hic birseyin erkeni veya geci yok. Kim hizli ise o kazanir. Kim kendini iyi ifade ederse o kazanir.

Iyi calismalar ...

D

Database_Provider

Misafir
Kendince doğru buluyorsan yaz, başkasının aklı ile işe gireceksen hiç yapma. Maddi hiç bir şey kazanamazsan bile bu sana tecrübe olur, bir sonraki projeni daha sağlam temellere oturtursun...
Ha, bu arada aklıma gelmişken sorayım.. Buradaki insanlar yapma derse... Vazmı geçeceksin?

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
Üstadlar .NET için neden bu kadar ön yargılısınız öncelikle onu anlayamadım. .NET FW 2.0 çıktı çıkacak. Ne PHP5 ne de başka birşey şimdilik bu teknolojiye erişemedi. Microsoft bu sefer çok sağlam bir adım attı. Precompiled olması da gerçekten satılacak bir proje için önemli bir faktör. Sistem olarak benzeyen sadece Java var ki o da web programcının işine gelmez. Decompile'i çok basit. Ayrıyetten Windows Longhorn'un çıkmasına 1 yıl kaldı. Ve bu sürümde .NET Framework kullanmayan 32 bit programların şu anki 16 bitlik programların çalıştırıldığı şekilde yani dahili emülatörle çalıştırılacağını duyurmak isterim. Şunu da belirtmek isterim ki 2003 yılına kadar sağlam PHPciydim. Ancak görüşlerim bu yöne kaydı.

Bunun dışında messenger tarzı programı windows tabanlı harici bir application olarak düşünüyorum. Veritabanı olayına gelince. Tamamen switch edilebilir bir yapıda olacak. Kısacası ODBC, OLEDB, Oracle ve SQL Srvr kullanan herhangi bir sürücüye bağlanabilecek. Zaten başladığım sistem veritabanını sadece application başlangıç ve bitişinde hamal olarak kullanıyor. İskelet yapı tamamen XML tabanlı. Bu da sistemde diğerlerine göre bariz hız farkı yaratacak. Bu arada Database_Provider; buradaki arkadaşların çoğu işinin ehli insanlar. Biz buna görüş almak diyoruz. Saygı diyoruz. Araştırma diyoruz.

D

Database_Provider

Misafir
.net konusundaki görüşlerinize katılıyorum. Bu aynı zamanda benimde tercihim...
Katılmadığım ise, Fikir yada Proje bazında görüş istenmesi. Benim bakış açımdan, fikirler için görüş istenmez. Çünkü siz projenizi ortaya koyduğunuz anda, eğer işe yarar birşeyse, biri alır ve siz daha ne olduğunu anlayamadan yapılmış ürün olarak karşınıza çıkartır. Bu yüzden en azından BETA aşamasına gelmiş projeler için fikir istenmesinin daha doğru olacağı kanısındayım...

Uranus

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
iRc'ye bu kadar emek vermiş bir kişi olarak, gönlüm sizin irc tabanlı yazılımlarla uğraşmanızdan yana. Ama yaşamınızı sürdürmek, para kazanmak belkide ailenizi geçindirmek açısından o tür yazılımların maddi bir şey kazandırmayacağını en iyi ben biliyorum. Seçeceğiniz alanda size başarılar dilerim.....

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5