İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Opera 11 Final Türkçe Çıktı!

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
Opera Final 11

Opera 11′in Final sürümü yayınlandı. Uzun süredir geliştirmeler devam eden Opera 11 birçok geliştirme ve düzeltme içeren Opera 10.6x’den sonra güzel bir sürüm oldu.

1996′da Cascading Style Sheet yani CSS’in yeni bir çağı daha iyi bir tasarım ile başlatmasıyla Web değişmişti. Norveç, Oslo’daki küçük bir şirketin ilk tarayıcısı sadece tek bir diskete sığıyordu, yaptıkları ile o zamanlar sadece hayal olarak düşünülen şeylerdi.

2010′da ise web şimdi tekrar daha iyi olmak için değişiyor. Opera’nın yeni sürümü eklentiler ve görsel fare hareketleri, sekme gruplama gibi yenilikler içeren sürümüyle yayınlandı.

opera11deotn.png

Opera 11′de nelerin geldiğini görebilirsiniz.
  1. %30 daha küçük kurulum paketi ile hızlı ve kolay kurulum.
  2. Eklentiler ile daha özelleştirilebilir tarayıcı.
  3. Linux sürümü üzerindeki özel çalışmalar ile 10.6x’e göre %35 daha hızlı.
  4. Yeni HTML5 standart destekleri.
  5. Daha iyi adres çubuğu
  6. Görsel fare hareketleri
  7. Sekme gruplama
  8. Yenilenmiş ve geliştirilmiş posta paneli ile beslemeleri klasörleyebilme. Ayrıca daha iyi etiketleme özelliği ile kontrolünüzü artırın.
  9. Google arama önerileri varsayılan olarak aktif.
  10. 3. parti eklentileri sadece istendiğinde aktifleştirerek düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlar ya da daha fazla güvenlik isteyenler için geniş kontrol.
  11. Yeni opera: plugins sayfası.
  12. İçerik engelleme senkronizasyonu.
  13. Yenilenmiş ve geliştirilmiş Opera Dragonfly.
  14. ve daha birçok şey…

Eskisine göre daha küçük ve etkili bir yükleyici ile gelen Opera 11, MSI ve Classic yükleyicileri birleştirip, az laf – çok iş formatına uygun bir yükleyici sunuyor.

Seçenekler kısmında Taşınabilir Kurulum (USB) seçeneği ile birlikte dahili bir portable tarayıcıyı da barındırıyor. Tek tıkla kurulumu bitirip, kullanıcıyı sorulara boğmadan tarayıcıyı açıyor…

Standart ayarlarıyla kurulması 3 saniye süren Opera 11, kurulum sonrası boyut konusunda da diğer tarayıcıları geçiyor. Firefox 4 beta 10,8 Mb paket, 64.2 Mb kurulum boyutu ile Opera’yı 2′ye katlıyor. Opera’nın paketi 7,1 Mb, sahip olduğu onlarca varsayılan özellik ve kullanışlılık ile kurulum 23,4 Mb…

Opera 11 ile birlikte daha temiz, daha kullanışlı bir adres çubuğu var. Kullanıcı adres çubuğuna odaklanmadığı zamanlarda HTTP, HTTPS gibi ön eklerin kaldırıldığı, alan adı harici diğer kısımların sönük bir renk verildiği, query string gibi çoğu zaman kullanılmayan kısımların kaldırıldığı sade bir çubuk bekliyor olacak.

Yeni güvenlik butonu ile sitenin geçmiş kayıtları ve bağlantı türü kullanıcının gözünün önünde tutularak daha güvenli bir gezinti sağlanıyor. Ayrıca Turbo modu aktif olduğunda varolan siteden ne kadar sıkıştırma sağlandığı da bilgilendiriliyor. (Eğer tam adresi her zaman görmek istiyorsanız opera:config#UserPrefs|HideURLParameter ‘i devre dışı bırakmanız gerekmekte.)

Birçok kullanıcının severek kullandığı küçük, hızlı ve etkili fare hareketleri özelliği artık daha görsel… Opera 5.1 ile Nisan 2001′de tanıtılan bu akıllıca özellik 10 yıl sonra küçük bir katkı ile daha akıllı. Bu görsel özelliği görmek için sağ tık’a basılı tutmanız yeterli. Ya da sağ tıkla yarısını gerçekleştirdiğiniz bir hamle ile neler yapabileceğinizi görmek için örnek olarak sağ tık basılı halde aşağı doğru çekip biraz beklemeniz…
Bu özelliği opera:config#UserPrefs|ShowGestureUI adresinden devre dışı bırakabilirsiniz.

Fare hareketleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

10.70 derlemelerinde yenilenen posta paneli güncellemeleri devam ediyor. Klasör oluşturup daha organize olabileceğiniz gibi, tut-taşı ile daha kolay düzenlemeler yapabileceksiniz. HTML posta düzenleyicide çeşitli düzeltmelerin yanı sıra, açılış ve kapanış hızlarında geliştirmeler oldu.

Çok istenen özelliklerden bir olan beslemeleri klasörleyebilme özelliği ile çok besleme takip ediyorsanız daha rahat yönetim imkanınız olacak.
yenirssokuyucu.png

Etiketleme özelliğinde ise bazı yenilikler mevcut. Bugüne kadar etiketler üzerinde düzenlemeler yapmak (ad değiştirmek hariç) mümkün değildi fakat bu derleme ile beraber artık istediğiniz gibi kolayca yeni etiketler ekleyebilir istediğiniz gibi etiketlerde de klasörlemeler yapabilirsiniz.

Yine bunun yanı sıra e-posta panelinde yapacağınız arama sonuçlarını kaydedebilirsiniz. Bu kayıtlar da yine aynı panelde (etiketlerin bulunduğu bölümde) otomatik olarak kaydedilecektir. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda bu aramalara tıklamanız yeterli olacaktır.
Bugüne kadar pek gerçekleşmeyen bir olay ile Opera, Firefox’un halen geliştirdiği Panorama özelliğine benzer bir Sekme Gruplama özelliğini tarayıcıya dahil etti. Bugüne kadar ilk sekmelerden, açılır pencere engelleyiciye, sekme önizlemelerinden, kapatılan sekmeyi geri almaya kadar bir çok özelliği ilk defa yapan Opera bu sefer kopya çekti.

Sekmelerinizi birbiri içine yerleştirip, aynı kategoriye sahip olanları bir arada tutmanızı ve yönetmenizi kolaylaştıan sekme gruplama ile farklı pencere açmadan daha etkili gezinti elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki görsel Opera’nın sekme yönetimine getirdiği yenilikleri görebilirsiniz.
timeline_of_tab_management_features_in_opera.gif

Opera 11′den önce kilitlenmiş sekmeler -varsayılan temada- bulundukları yerde, sağlarındaki kapatma logosunun yerini alan asma kilit ile duruyordu. Opera 11 ile birlikte artık kilitlenmiş sekmelerin sadece faviconları görünüyor ve tüm kilitli sekmeler en sola gidiyor.

Konu için Opera Sitesine teşekkürler.

ByLacoste

1
İyinet Üyesi
Reaction score
70
daha birçok özellik vardı kolum ağrıdı :p umarım beğenirsiniz operayla yıllar önce tanıştım.İnanılmaz bir browser denemenizi tavsiye ediyorum.

Oğuz

2
İyinet Üyesi
Reaction score
96
opera ' yı yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum bilgisayarım için çok rahat ve hızlı

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
11.1 sürümünü kullanıyom ben, gayet hızlı ama geliştirecekleri daha çok şey var, webmasterları düşünmüyorlar

oyunmasternet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Operayı Önceleri Sevmezdim (Firefox Forever Derdim :) ] AMA OPERA DAHA İYİ HIZLI GE

Operayı Önceleri Sevmezdim (Firefox Forever Derdim :) ] ama opera 10 versionu yüklüymüş bursaya teyzemlerin yanına geldim burada opera,chrome,firefox yüklü ama aralarında en hızlı opera:) eve gidince gene hızlı gelir gözüme .d

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Yıllardır opera kullanırım bilirsiniz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5