İpucu Organik Backlink Almanın Yolları

KaRNeC

İyinet Üyesi
Katılım
4 Ekim 2002
Mesajlar
2,829
Reaction score
260
Konum
Kahramanmaraş
Site dışı SEO çalışmalarının en önemli parçalarından birisini backlink oluşturmaktadır. İnternet sitelerinin tanıtım politikalarından backlink faaliyetleri önemli bir yer teşkil etmektedir. Ücretli backlink almak oldukça kolaydır ancak doğal bir akış sağlamadığı için zararlı da olabilmektedir. Bu nedenle arama motorları tarafından değer verilmek istenen siteler tarafından organik backlink daha fazla önemsenmektedir.

Siteye doğal ve düzenli bir akışın sağlanması için sistematik ve sürekli bir çalışma gereklidir. Değişen kullanıcı davranışları ve anahtar kelime değişimleri dikkate alınarak Backlinkler yenilenmelidir. Burada üzerinde durulması gereken husus, tanıtım yazılarının organik backlink olarak kabul edilip edilmediğidir. Tanıtım yazılarının ücret dâhilinde yayınlanmaya başlaması ile birlikte arama motorları bunları organik olarak görmemektedir.

Bazı firmalar ya da bireysel freelancer uzmanlar tarafından backlink satışları yapılmaktadır. Doğal olarak backlink sağladığını iade eden oluşumların organik backlink fiyatları da değişmektedir. Backlink paketleri içerisinde flick, reddit, tumblr, Pinterest, medium, diigo gibi farklı platformların yer aldığı görülmektedir. Ayrıca forum siteleri ve sözlükler de yoğun şekilde tercih edilmektedir. Herhangi bir yardım almadan organik backlink almak isteyen internet sitelerinin aşağıdaki taktikleri izlemesi faydalı olacaktır:

Kurumsal Olarak Forumlarda Görünmek
Webmaster forumları başta olmak üzere kullanıcı sayısı fazla olan forumlarda kurumsal olarak bulunmak ve aktif olmak oldukça önemlidir. Dikkat çekici paylaşımlar ya da yorumlar yapılarak burada sitenin tanıtımı yapılabilir ve ziyaretçi çekilebilir.

Farklı Bloglara İçerik Göndermek
Yükselen organik backlink fiyatları ve verimsiz etkileri siteleri kendi çalışmalarına yoğunlaştırmaktadır. Bireysel siteye sahip webmasterlar başka platformlara yazı göndererek sitelerinin tanıtımını yapabilirler. Bloggerlar arasında böyle bir dayanışma mevcuttur. Bir bloğun takipçileri konuk yazarın yazılarını severse onu da takip edecektir. Kurumsal internet siteleri ise referans gösterilme şartı ile yazılarının paylaşılmasına rıza gösterebilirler.

Sosyal Etkinliklere Destek Olmak
Organik backlink almanın en güzel yollarından birisidir. Bir etkinlik için sponsor olan web sitelerinin ivmesi yükselmektedir. Çünkü sponsor olan web siteleri etkinliğe katılanlara tanıtılır ve katılanların büyük çoğunluğu siteyi ziyaret eder. Online olarak düzenlenen bir etkinlik de olabilir. Etkinlik bizzat internet sitesi tarafından da organize edilebilir. Örneğin, sokak hayvanları için ücretsiz yuva dağıtımının yapılması gibi etkinlikler sitenin hitini yukarılara çıkartır.

Referans Gösterilecek İçerikler Üretmek
Organik backlink fiyatları için ayrılan bütçe daha nitelikli içerikler için kullanılabilir. Genel nitelikli konularda her internet sitesinde içerikler bulunabilir. Ancak çoğu kişinin araştırmak için uğraşmadığı konularda içerikler bulundurmak organik backlink almanın en garanti yollarındandır. Bir konuda araştırma yapıp sayısal veriler, grafikler, tablolar üretmek ya da var olan araştırmaları yorumlamak başka sitelerin ilgisini çekecektir.

Eğitici İçerikler Yayınlamak
Eğitici içerikler üretmek oldukça zordur. Birçok internet kullanıcısı takıldığı yerde eğitici yazıları incelemektedir. Bu nedenle özel konularda eğitici metinler oluşturmak sitelerin hak ettiği yere kavuşmasını sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse kamp malzemeleri satan bir internet sitesinin ziyaretçileri kamp eğitimi verilen bir internet sitesinin linkini mutlaka tıklayacaktır. Organik backlink almak meşakkatli olsa da sonuçları oldukça memnun edicidir. Bir müddet yorgunluktan sonra işin keyfini süreceğinizden emin olabilirsiniz.

Teşekkürler Yasin Alaca
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst