İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Otomatik işlem

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Selamlar ,

Paypal ödeme butonunu kullanıyorum ama yapmak istediğim ödeme geçtikten sonra otomatik olarak kullanıcının satın aldığı hizmeti aktif etmek veya kullanıcıya ödemeyi aldığıma dair bir mail göndermek istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ? Paypal api yi biraz inceledim ama hiç bir şey anlamadım :D

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Teşekkür ediyorum Angelo hemen inceliyorum.

Hmm bir noktada takıldım. Şimdi paypal bana olumlu bir şekilde dönerse ödemeyi yapan üyeme kupon kodunu göndereceğim ama veritabanından üyenin mail adresini sessionda belirtilen üye id sine göre çekmem lazım. Bu kodların bulunduğu sayfayı session içerisine almam sorun çıkartırmı ki?

Aslında üye id sine göre değil direk $payer_email ile de üye maili karşılaştırabilirim ama ya üyenin sitede kayıtlı mail adresiyle paypal adresi bir değilse?

Madem mail göndereceksin direk payer_email e gönder demeyin , ya ödeme yapan üyenin profilini güncellemek istersem :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu tarz durumlarda PayPal ödeme butonuna kendi istediğin değişkenleri yerleştirebiliyorsun, onX, osX şeklindeydi sanırım Form isimleri. Buna tekrar bak, baya uzun süredir PayPal üzerine çalışmadım.

Form kullanıyorsan şöyle,

Kod:
<input type="hidden" name="on1" value="uye_id">
<input type="hidden" name="os1" value="298">

Direk URL gönderiyorsan &on1=uye_id&os1=298 gibi gönderdiğinde PayPal'a, o ödeme gerçekleşip senin sistemine IPN gönderdildiğinde bu bilgiler de gelir, istediğin güncellemeyi yaparsın.

IPN, kullanıcı browserinda gerçekleşen bir hadise olmadığı için SESSION taşıyamazsın. IPN arka planda PayPal tarafından senin sistemine gerçekleştiren bir sorgudur. Session taşımak için kullanıcı browserinda çalışan PDT (Payment Data Transfer) kullanman lazım. Ama onda da buton çıkıyor alıcıya, ödemeden sonra geri yönlendiriliyorsunuz sayfaya diye, o arada birşey olsa geri yönlendirilmese, kaybolur bilgi. Birinci metod daha iyi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5