İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

padding, height sorunu

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
http://www.swiftglobal.com/tmp/pro.html

Sag taraftaki yesil linkleri alttaki yesil padin üstüne yapıştırmak istiyorum.
IE6 denen adi varlık ile Firefox farklı şeyler yapıyor.

Denediklerim

1) Firefox'da padding-top ile sag alandan yapistirmaya calistigimda, alana height verilmisse height'i itiyor asagi dogru. Padding'i uzunluga ekliyor yani. Uzunlugu kisaltirsaniz (Oranin boyutu 63 piksel, padding 40 height 23 derseniz mesela) guzel oluyor, bu sefer de IE6'de buton sigmiyor, overflow filan fayda etmiyor.

2) Bir ustteki elemente height verirseniz (header), alttakine %100 height verirseniz bu sefer Firefox itmiyor, IE itiyor.

3) Benim bildiğim bir piksel bir pikseldir, IE6 ve Firefox nasıl farklı ölçümler yapabiliyor??

Yapmayi dusunduklerim

1) Bilgisayarin monitorunu kirmak.

Borderlar daha rahat gorebilirsiniz belki diye cizilmistir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
www.insiderpages.com

burada logonun sagindaki butonlara tiklandikca, asagidaki pad ile uyumlu olarak tab açıyor. bunun gibi yapmaya çalışıyorum.

container
- header
- hsol / hsag

- asagidaki pad

seklinde actim. hsol'un icindeki butonlar orada en dipte olmali ki, asagidaki padin tepesiyle cakissin. sadece firefox da veya sadece ie6'da bunu başardım. ama ikisi bir arada olmuyor.

anlatabildim mi bilmiyorum:)

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
hımm
şimdi burda 2 tane div var, 1 üst div, 2 alt div
bu ikisi için margin belirtmemişsen ikisi birbirine zaten yapışıktır.padding iç, margin dış hizalama
üstteki div seçili olup olmadığını bi id ile kontrol etmen gerekli, ve seçili ise border-bottom u alttaki div ile aynı renkte yapman gerekli.
anlatması zor ama yapması kolay, şimdi hazırlıyorum o renk düzeninde menünü

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Seçili kontrolü vs yapabilirim zaten sorun orada değil, yapışsalar onu yapacağım. Yapışmıyorlar. IE6 ve Firefox varsa ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. İkisi farklı davranış sergiliyor, biri yapıştırırken diğeri komple bölgeyi aşağı itiyor. 65 piksel uzunluğunda alan açıp kıç tarafına yerleştireceğim, bu kadar zor olmamalı, Microsoft duy sesimi.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Olması gerektiği gibi <ul>'a döndüm.
http://likey.com/pro.html

Firefox düzgün çalıştırıyor bunu, IE'ye geçtiğinizde ne halt yediğini göreceksiniz.
Margin-top denedim fayda etmedi.

IE7'si olan varsa Firefox ile aynı şekil çalıştırıyor mu bunu?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
hangi versiyonda, bende hala IE6 da butonlar kesik, overflow olmasına rağmen yarısı gösterilmiyor. ikinci verdiğim linkten bakabliirsin.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
sayfanın en üstüne doctype koymayı denedinmi ?

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
container'ın uzunluğunu kıstı. kesiklik sorunu IE da devam ediyor.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Anlayamadığım neden <ul> için margin kabul etmiyor, sağ kanada padding-top vererek butonları aşağı yapıştırmaya çalışmak zorunda kalıyorum, e bu durumda sağ kanatta yukarı bir yazı da yazamayacağım.

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Angelo şuna bakabilir misin ? Herhalde şu şekilde istiyorsun...

eRLySL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
CSS dosyanızdaki .hright .tab alanını şu şekilde değiştirip tekrar denermisiniz ?

Kod:
.hright .tab{
height: 63px;
padding-top: 36px;
border: 1px solid black;
vertical-align: bottom;
display:inline;
}

veya

Kod:
.hright .tab{
height: 63px;
padding-top: 36px;
border: 1px solid black;
vertical-align: bottom;
display:inline;
margin:0px;
}

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Margin'i yemiyordu en baştan beri zaten.
yagmayok çok sağol: Tabla altındakinin çakışması gerekiyordu o yüzden senin örneğinde height'ı 1px uzattım. Çakıştılar. Bu seferde tabların bottom top özelliği IE'de görünmüyor, Firefox'de tablar alttaki tabmenu'nun üstüne gömülüyor biraz. Üst üste çakışmasını istememin nedeni seçili bir tab olduğunda bottom border'ı background ile aynı yapacağım klasör/tab görünümü vericek.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
vertical-align'ı hiç kabul etmiyor. Tepeye çakılı kalıyor :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Tam olarak sorunu anlamadım şu şekilde bir çözüm galiba işine yarayacaktır. Ama yok olmadı diyorsan uygulamalı örnek olarak bir yere atıp gösterebilir misin, en son düzenlediğin hali ile.

style.css dosyasına

.secili {border-bottom:1px solid #BCDD5A; }

ekleyip, seçili olacak link için <a class="secili" href=""> şeklinde oluştur.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Evet ancak öyle olabilmesi için üst üste çakılı olmaları gerekiyor. Şu anda teğet durumdalar. (2px lik bir border gözüküyor Tab ile tabmenu arasında). Teğet olunca üstekkinin border'ı bg yapsan bile alttakinin border-top black gözüküyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5