İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

paralar yine dışarıya gidiyor

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Türkiye, internetin en popüler arama motoru Google'da tanıtım atağına başlıyor. Türkiye, Google tarafından önümüzdeki ay başlatılacak ve 10 ülkenin tanıtımının yapılacağı özel arama sisteminde yer alacak. Google’da yaklaşık 15 bin sözcük biri arandığında, sözcüklerin karşılığında çıkan sayfaların köşesinde hiç aranmamış olmasına rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel olarak hazırlanan, Türkiye’nin tanıtıldığı sayfaların bağlantısı yer alacak.

GOOGLE’A ARALIK’TA 200 BİN DOLAR, 2008’DE İSE 1 MİLYON DOLAR ÖDENECEK

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44384&cat=210&dt=2007/11/15

Bu ülkede toprak sahibi bir çiftçiye sadece toprağını teminat sayarak 5 yıllığına vadesiz kredi verilebilirken, bilişim projelerinin hiçbiri umursanmamakta ve projeniz teminat olarak sayılmamaktadır.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Bir kısmına kadar gerçekten de haklısınız.Ülkemizde projelere verilen değerler çok düşük.Özel kuruluşlar, yeni yeni girişimlere başladılar.. Ancak bence bu reklam, parayı yurt dışına atmak değil, aksine yurt dışından para kazanmak için yatırım yapmaktır.Keşkeki reklamı daha çok yapsalar, bu tarzda büyük sitelere, portallara daha çok reklam verseler ve gelen turist sayısı artsa..

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Kültür bakanlığı 2000 yılından beri sürekli biz kendimizi tanıtacağız ifadesi ile internette para harcamaktadır, 2005 veya 2006 da yine bu konuda internette bir harcama yapıldı, geri dönüşüm sıfır, 2000-2001 goturkey.com domaini satın alındı (10.000 $ civarındaydı sanırım), web sitesi yaptırıldı, dönüşüm yine sıfır.

Akdeniz de otel ve benzeri turistik yerleri işletenleri dinlerseniz, şöyle bir gerçek var (bu tv de bir ara bir röportajda konu edilmişti), avrupadaki zengin olarak tabir edebileceğimiz kişiler Türkiyeye tatile gelmiyor düşünce şu "ben işçimin tatil yaptığı ortamda tatil yapmak istemiyorum", Türkiye de tatil ekonomik (kendi halkı için olmasa da), Türkiye ye kimlerin daha çok tatil için geldiği de belli, hangi ülke insanının hangi tatil amacı ile geldiği de belli.İstanbul da özellikle tarihi dokuyu görmek için gelenlere yapılan eziyetlerde ortada.

Paralar yine boşa gidecek.

beceriksiz_acemi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Benim bildiğim kadarıyla gelen turist sayısında bir artış var.Tabiki her düşünce pozitif, her reklam olumlu dönmez ama, 10.000 dolar dediğiniz rakam bence çok düşük bir ücret.Ortalama orta düzey bir tatilci tatili esnasında 1 ila 3 bin arasında döviz bırakıyor ülkemize.3-4 turistin kazandırdığı para ile reklam yapmak çok karlı sanırım.Tabiki bu olaya bakış açısı.Keşkeki dediğiniz gibi bizimde kendi reklamcılarımız çıksa.. Geçen seneki tanıtım filmi yanlış anımsamıyorsam, Türkiye ' yi tanımıyan bir Alman firmaya yaptırtılmışdı.. Yazık gerçektende.. Ama bunlar hata var diye, reklamı kesmekte hataya artılar eklemek olabilir.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Turist sayısının ölçümü o kadar bozuk ki, o yüzden ben inanmıyorum artıs olayına. Antalya'da yasayan birisi olarak bu özlü cümleyi sizlere bildiriyorum:
Son 1 sene içerisinde gördüğüm Kürt kökenli vatandas sayısı, gelen turist sayısının 10 katıdır. Siz hesap edin kaç turist gelmis Antalya'ya..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Onlar da turist sayılıyor, sayılmıyor mu? Talan turizmi?

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Türkiye'nin turizm gelirleri 2001 tarihi için 9 milyar Dolar, gelen turist sayısı ise 11 milyondur.
gelen turist sayısı, 80 yılında 1 milyon, 90 da 5 milyondur.
Turist Başına Harcama da 2001 için 717 dolar.

2004 için 17 milyon, 2006 da gelen turist sayısı ise 20 milyon.
2006 için gelir 14 milyar dolar.

http://www.ntvmsnbc.com/news/156771.asp bir tanıtım reklamı maliyeti 1 milyon euroyken
böyle büyük bir sektörde 10k doların, 10 milyon doların lafı dahi olmaz. Arçelik in yıllık reklam giderinin 2,5 milyon olduğunu düşünürsek, 1 milyon dolarlık reklama ancak gülünür herhalde :)

Ekstra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bırakın ya türkiyeye çingene turistler geliyor, istanbulun merkezinde sultanahmette yaşamış biri olarak bunu çok iyi biliyorum.
Paralı turist görmedim daha 700 doları antalyada 1 haftalık tatilde harcayan cimri arkadaşlarım var.:D

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
burada bize patlıyor. ben günlük 100-200 ytl veriyorsam bir tatil köyüne bir rus aynı tatili 40 dolara uçak dahil 5 gün yapıyor. turist hiçbirşeye artı olarak para ödemiyor bir de tatil köyü kavramını eklediğimizde, para da harcatamıyoruz turiste. ben geçen sene kendi ülkemde tatil için almanyadan tur ayarladım neredeyse bedavaya kaldım. :(

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
piegon Turist'in az ödemesinin nedeni Turist olması değil, bunu sağlayan acentalar. Sizde Turist'lerin müracaat ettiği bir tur operatörü yada acentaya müracaat ederek Turist'in verdiği aynı para ile tatilinizi yapabilirsiniz.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
yanlış anlaşıldı sanırım. aksini söylemedim ben, olayı farklı yere çekmek istedim. tr de hiçbir acentaya başvurarak yabancı ile aynı şartlarda tatil yapamazsınız.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
burada bize patlıyor. ben günlük 100-200 ytl veriyorsam bir tatil köyüne bir rus aynı tatili 40 dolara uçak dahil 5 gün yapıyor. turist hiçbirşeye artı olarak para ödemiyor bir de tatil köyü kavramını eklediğimizde, para da harcatamıyoruz turiste. ben geçen sene kendi ülkemde tatil için almanyadan tur ayarladım neredeyse bedavaya kaldım. :(
bam teline bastın işte,
nasıl ayarladınız acaba? internet üzerinden mi?

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
arkadaşım orada yaşıyor, yazları buraya geliyor. o hepimize oradan ayarladı. belek kaya otellerinde 7 gün uçak vs herşey dahil 2 kişi fiyatı 229 euro ödedik biz. tabii uçak bize yaramadı. ama bizdeki fiyatıyla düşündüğümüzde neredeyse 1 kişi parası vermiş olduk. nisan ayında ayarladık ağustos tatilini. ne kadar önce ayarlanırsa o kadar düşüyor fiyatlar. (2006 ağustos) burada ağustos ayı için aynı otelin gazetelerde çıkan tek kişi gecelik ücreti ise 170-180 ytl civarındaydı. bu sene yine aynı oteldeydik. ruslara 15 günlük tatil pakedinin 50 dolar gibi bir rakam olduğunu duyunca kahroldum tabii. otel 2500 kişilik herşey dahil devasa bir otel. full idi. neredeyse tamamı rusdu. bu fiyatlarla normal tabii ama otelin para kazanamadığı söyleniyordu.
Ulusoyu dinlemiştim geçenlerde bu saçma fiyat farkına açıklaması, otellere rezervasyonların dönem başlamadan yapılması sebebiyle böyle düşük olduğu ama otelin odalarının satışını garantilemesini buna ekliyordu. ne kadar doğrudur tabii tartışılır. ama ben şimdi bir acentayla konuşup yazın ağustosa uygun şartlarla gitmek istediğimde yabancı kontenjanı belirsizliği sebebiyle imiş.. bize böyle bir uygulama yapmıyorlar.
bundan sonrası için tatil düşüncemiz, paketler için 300 dolar gibi rakamlar ödeyerek yurtdışı turlarına çıkmak. en azından bir de italya, paris görmüş oluruz.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşım orada yaşıyor, yazları buraya geliyor. o hepimize oradan ayarladı. belek kaya otellerinde 7 gün uçak vs herşey dahil 2 kişi fiyatı 229 euro ödedik biz. tabii uçak bize yaramadı. ama bizdeki fiyatıyla düşündüğümüzde neredeyse 1 kişi parası vermiş olduk. nisan ayında ayarladık ağustos tatilini. ne kadar önce ayarlanırsa o kadar düşüyor fiyatlar. (2006 ağustos) burada ağustos ayı için aynı otelin gazetelerde çıkan tek kişi gecelik ücreti ise 170-180 ytl civarındaydı. bu sene yine aynı oteldeydik. ruslara 15 günlük tatil pakedinin 50 dolar gibi bir rakam olduğunu duyunca kahroldum tabii. otel 2500 kişilik herşey dahil devasa bir otel. full idi. neredeyse tamamı rusdu. bu fiyatlarla normal tabii ama otelin para kazanamadığı söyleniyordu.
Ulusoyu dinlemiştim geçenlerde bu saçma fiyat farkına açıklaması, otellere rezervasyonların dönem başlamadan yapılması sebebiyle böyle düşük olduğu ama otelin odalarının satışını garantilemesini buna ekliyordu. ne kadar doğrudur tabii tartışılır. ama ben şimdi bir acentayla konuşup yazın ağustosa uygun şartlarla gitmek istediğimde yabancı kontenjanı belirsizliği sebebiyle imiş.. bize böyle bir uygulama yapmıyorlar.
bundan sonrası için tatil düşüncemiz, paketler için 300 dolar gibi rakamlar ödeyerek yurtdışı turlarına çıkmak. en azından bir de italya, paris görmüş oluruz.
demek ki rus bir arkadaşımız olsa nerdeyse bedava kalacaz.
ama böyle gitmez bu iş, sonunda yine sırt çevirdikleri yerli turiste dönmek zorunda kalırlar.
yurtdışı paketler hakkında tavsiye edebileceğin bi firma var mı?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5