İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PC Virus belirtileri ve öneriler

bomonti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bilgisayar virüslerinin dosyalarımıza veya e-mail iletilerimize enfekte olduğunda şu belirtileri görebiliriz.
PC Virüslerin yapabilecekleri ;
Virusun bulaştığı dosyanın kopyası, mail programınızda kayıtlı tüm adreslere gönderilebilir.
Zararlı bileşen hard diskinizi yeniden biçimlendirerek dosya ve programlarınızı ortadan kaldırabilir.
Virusun bulaştığı dosya sürekli olarak klonalanır ve yeni kopyalar oluşturur. Bunu yaparlen sabit diskinizdekitüm boş alanları kullanabilir.
Bu virus, hek diye tabir edilen gizli programları bilgisayarınıza yükleyebilir. Bu yapan siber suçlu bilgisayarınıza veya mevcut kullandığınız ağ uzaktan erişim sağlayabilir. Genelde sıklıkla yapılan bir e-posta içersinde ek içeren bir ileti gönderilmesidir. Öncelikle e-posta adresleri toplanır. Mutlaka daha önce böyle bir ileti almışsınızdır. Bu iletiyi mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaştırın. Bu size uğur getirecek ve 10 gün içinde istediğiniz her şey gerçekleşecek. Aslında bu adresler bu işi başlatan kişide toplanmaktadır. Bunlar gerçek e-mail adresleri olduğundan direk hedefe yöneliktir. Saldırgan isterse otomatik rastgele e-mail adresleri oluşturup, virüsü ulaştırabilirde ancak bunda hedeften sapmalar olacağından daha az tercih edilecektir. Yada bir DHL kargo şirketinden geliyormuş gibi gözüken postanız ulaştırılamadı gibi ek içeren e-postalardan bahsediyorum. Eki açtığınızda truva atını içeri almış olursunuz.
Sisteminizde performans kaybı yaşayabilirsiniz,
E-posta listenizdeki kişilere, sizin adınıza bat, exe, vbs veya src uzantılı dosyalar da gönderilebilir.

Önerilen Microsoft Yardımcı Araçlarını indirmek ve konunun tamamını okumak için ;
pcvirus-belirtileri-oneriler

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5