İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Photoshop ile Web Ribbon yapımı , Ayrıntılı Anlatım

shotufuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar

Photoshop ile Web Ribbon yapımı hakkında uzun zamandır yapmayı düşündüğüm paylaşımı birkaç gün geç olsada sonunda hazırladım,Lafı uzatmadan derse geçmek istiyorum.

İlk adım olarak paylaşım sırasında kullanacağımız 2 kalemi temin ederek başlayabilirsiniz.

1 - Chunk Five Font

2 - Ribbon’u uygulayacağımız görselimiz

Şimdi gelelim çalışmamızın adım adım nasıl hazırlanıcağına,

1 - İlk olarak Ribbon adında 600*600 px boyutlarında arkaplanı beyaz(#ffffff) olan bir layer oluşturuyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-1.png

2 - Daha sonra Background Texture adında yeni bir layer açıyoruz ve arkaplan rengini açık gri (#cccccc) olarak belirliyoruz.Daha sonrasında bu layer için şu adımları izliyoruz Filter>Noise>Add Noise ve aşşağıdaki ayarları uyguluyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-21.png

Ve daha sonrasında bu layerımızın opacity değerini %20 olarak değiştiriyoruz.

3 - Şimdi sıra görselimizin temeli olan şekli çizmeye geliyor,Bunun için
aracı ile Fixed Size özelliğini seçerek 300*200px boyutlarında bir dikdörtgen oluşturuyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-31.png

4 - Daha sonrasında şeklimizin bulunduğu Layer için Blending Options bölümüne giriyor ve aşşağıdaki adımları uyguluyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-drop-shadow.png

photoshop-web-ribbon-tutorial-bewel-and-emboss.png

photoshop-web-ribbon-tutorial-stroke.png

5 - Şimdi görsel olarak belirlediğimiz resmi bu dikdörtgene yerleştiriyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-egemenozbeyli2.png

6 - Şimdi ise uygulamamıza ayrı hava katan ribbon’u oluşturmaya geldi,Bunun için yapmamız gereken resmimize uygun boyutlarda bir dikdörtgen oluşturmak ve pozisyonunu keyfimize göre belirlemek.

photoshop-web-ribbon-tutorial-shape.png

7 - Şimdi çerçevemize mask özelliği ekleyeceğiz,Bunun için ilk olarak Ctrl tuşuna basarak layer penceresinden Çerçeve adlı layerımıza bir kez tıklıyoruz ve Layerımızın etrafı seçili hale geliyor.

photoshop-web-ribbon-tutorial-layer-shape.png

8 - Bu adımdan sonra çerçevemizin etrafı seçili durumdayken sırasıyla şu adımları izliyoruz, Select > Modify > Expand ve Expand değeri olarak 4px değerini seçiyoruz.

9 - Hala çerçevemizin etrafı seçiliyken Ribbon adlı layerımızı seçip Layer > Layer Mask > Reveal Selection adımlarını izliyoruz ve ribbonumuz şekil olarak hazır hale geliyor.

photoshop-web-ribbon-tutorial-photoshop-ders-t%C3%BCrk%C3%A7e.png

10 - Görselimiz şekil olarak hazır fakat renkleri ve gölgelendirmeleri yaptıktan sonra daha net bir sonuç alabiliriz,Bunun için Ribbon adlı layerımızın Blending Options kısmına aşşağıdaki ayarlamaları yapıyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-drop-shadow.png

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-inner-glow.png

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-bewel-and-emboss.png

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-gradient-overlay.png

* Renk = #921100 , #df1b02

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-stroke.png

* Renk = #390701 , #dd2103

11 - Bu değerleri belirledikten sonra ribbonumuz bu şekilde görünecektir.

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon2.png

12 - Şimdi ribbonumuzun köşelerine ovallik vermek için yeni bir layer açıyoruz ve 9px değerinde yumuşak oval brushla #240500 bu renk seçimini yaparak aşşağıdaki gibi noktalarımızı belirliyoruz.

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-round-corner.png

13 - Şimdi bu layerı gerekli sıralamaya göre ayarlarsak ( çerçeve layerımızın altına taşıyoruz ) aşşağıdaki görüntü oluşacaktır ve ribbonumuz hazır hale gelicektir.

photoshop-web-ribbon-tutorial-ribbon-ps-ders-tutorial-tut-video.png

Ve sonuç

web-ribbon-tutorial-photoshop-ps-cs5-video.png

Gördüğünüz gibi bu şekilde kaliteli ve görselliğe ayrı hava katan bir uygulamayı hazırlamak bu kadar kolay,Bu tür grafiklerin hazırlanma mantığı genel olarak aynıdır,Sitelerde görüp beğendiğiniz 3 boyutlu grafikleride bu derste kendinizce yaptığınız değişiklikler ve yaratıcılığınızla oluşturabilirsiniz.

kaynak : egemenozbeyli.com

shotufuk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu kadar görüntülemeye yorum yapılmaması şaşırtıcı,

Kral1i

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Çok güzel anlatım hazırlayanın ve paylaşanın emeğine sağlık

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5