İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Php Dersleri 1 - Php Yazım Kuralları

T

trgy

Misafir
Php yazım kuralları genelde gösterilmez fakat ben göstermek istedim çünkü ilerde çok büyük sorunlara yol açabiliyor.

Php'de görünüm genelde aşağıdaki gibidir.

PHP:
<?php
...
?>

<?php satırından sonra Php kodları yazılır ve sonuna da ?> konulur. İkinci bir yazılış biçimi ise aşağıdaki gibidir. 2. sitil kurallara uymamak ya da hızlı olmak isteyenler içindir genelde.

PHP:
<?
...
?>

3. yazım sitili ise genelde kullanılmaz hatta hiç kullanılmaz.

PHP:
<script language="PHP">
...
?>

Son yöntem ise Asp ile tasarlanmış sayfalar içindir. Açıkçası hiç kullanmadım.

PHP:
<%
...
%>

1. dersimiz bu kadar. Derslerimiz kısa kısa olacaktır. Çünkü uzun ders sıkıcı olur mantığından yanayım.

K1R1A1LM1AS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Konuyla ilgili, bir kaç ekleme yapmak istiyorum.

<? ... ?> şeklinde ki, açılış ve kapanış kodunu kullanabilmeniz için, php.ini dosyanızda short_open_tag seçeneğini "on" (true) değerine sahip olması gerekmektedir. Piyasada ki, bütün hosting firmalarında da, bu ayar zaten, "on" olarak sunulmaktadır. Ancak localde kullandığınız, bazı php server yazılımları (örneğin wamp), default olarak off değeri ile çalışmaktadır. Ayrıca <?=ifade?> şeklindeki kullanımda, bu ayarın "on" durumda olmasına bağlıdır.

<% ... %> şeklinde ki, açılış ve kapanış kodunu kullanabilmeniz için de, yine php.ini dosyanızda, bu sefer asp_tags seçeneğinin, "on" (true) değere sahip olması gerekmektedir. Bu ifadeyi kullanıp, kullanamayacağınızı, hosting firmanıza danışmanız gerekebilir.

<?PHP ... ?> ve <script language="PHP">...</script> şeklinde ki, açılış ve kapanış kodları ise, php.ini de ki ayarlara bakılmaksınız, her zaman için kullanılabilir durumdadır. Herhangi bir ayar gerektirmemesinden dolayı, scriptlerinizi yazarken, bu tagları diğerlerine tercih etmeniz, ileride müşterilerinizin, çalışmayan kodlarla ilgili, başınızı ağrıtma riskini de azaltmış olacaktır.

php.ini yönergelerinin tanımları
http://php.net/manual/tr/ini.core.php

X

Xman

Misafir
<?php satırından sonra Php kodları yazılır ve sonuna da ?> konulur.

Bu ayrıntı çok önemli, özellikle wordpress'de bazı satırların sonuna ?> yazılmadığı için siteler hata vermektedir, wordpress'de en çok karşılaşılan 'Cannot modify header information - headers already sent' hatasının nedenide budur.

petworld

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar. basit bir siteye basit bir yönetim paneli yazabilmek/yapabilmek için ne kadar öğrenmem gerekir php'yi?

hepsini baştan aşağı öğrenmelisin derseniz ne kadar zamanımı alır ; günde 1 veya 2 saat ayırabiliceğimi düşünürsek.

PlusBurakk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar. basit bir siteye basit bir yönetim paneli yazabilmek/yapabilmek için ne kadar öğrenmem gerekir php'yi?

hepsini baştan aşağı öğrenmelisin derseniz ne kadar zamanımı alır ; günde 1 veya 2 saat ayırabiliceğimi düşünürsek.
PHP öğrenmekle bitmiyor geliştirmekte gerekli. 1-2 saat ayırıp öğrenirsen 1ayda öğrendiklerin sana yetebilir :)

me3met

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
phpden önce html ve css öğrenmek php öğrenmenizi hızlandıracaktır ve daha hızlı profesyonelleşeceksiniz.

Ben php kitabı aldım cd aldım çalıştım ama biraz kitabın başında html bilirseniz daha iyi anlarsınız diyor ki doğruda bazı konuları anlayamıyorsunuz çünki php kodlarını yazarken içeride bir sürü html kodları geçiyor örneğin: şifreleme kutuları giriş butonları vs.. html ile ilgili şuanda html çalıştım Fatih Hayrioğlunun CSS e-kitabı var ona başlıcam sizede tavsiye ediyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5