İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP hakkında 1 soru

phpacemisi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
günaydın
Warning: mysql_fetch_object(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/siteadi/x.php on line 228
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'a') AS skor FROM progs WHERE MATCH(prog, fulldesc, etiket, url_down) AGAINST(''a' at line 1

yukarıdaki hatayı nasıl düzeltebilirim? sorun nedir acaba?

php kodu aşağıdadır
PHP:
mysql_connect ($dbhost, $dbuser, $dbpass) or die (mysql_error());
@mysql_select_db ($dbname) or die (mysql_error());

$aramkont = mysql_query("select kelime from aradim where kelime = '$q'"); 
$aran = mysql_fetch_object($aramkont);
            if($aran == 1) { 
$guncelle = mysql_query("UPDATE aradim SET hit = hit + 1 WHERE kelime = '$q'");
   }
        else  
        { 			
$guncelle = mysql_query("INSERT INTO aradim (id, kelime, hit) VALUES (lisanssız, '$q', '1')");}

$sayfada_gosterilecek_program_sayisi = 20;
$baslangic = $_GET['baslangic'];
if($baslangic == "") $baslangic = 0;

if($kategori == 0)
{
$dnm = mysql_query("SELECT *, MATCH(prog, fulldesc, etiket, url_down) AGAINST('$q') AS skor FROM progs WHERE MATCH(prog, fulldesc, etiket, url_down) AGAINST('$q') AND status=1 ORDER BY skor DESC limit $baslangic,$sayfada_gosterilecek_program_sayisi") or die(mysql_error());
$dnm2 = mysql_query("SELECT COUNT(pid) FROM progs WHERE MATCH(prog, fulldesc, etiket, url_down) AGAINST('$q') AND status = 1 limit 200");
}
$program_sayisi=mysql_result($dnm2,0);
echo(mysql_error());
?>

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bunlar ne kadar dandik sorgular ve ne kadar baştan savma kod yazımıdır. Böyle birşeyi kullanma SQL Injection'a mağruz kalırsın zaten. Yemin ederim değil yardım etmek şu kodlara bakınca sayfadan hemen çıkasım geldi.

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Bunlar ne kadar dandik sorgular ve ne kadar baştan savma kod yazımıdır. Böyle birşeyi kullanma SQL Injection'a mağruz kalırsın zaten. Yemin ederim değil yardım etmek şu kodlara bakınca sayfadan hemen çıkasım geldi.

Sanki sen doğuştan yeteneklisin, tane tane öğretsene adama ne ahkam kesiyon :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Sadece iyi kod yazanlar burada olsaydı zaten "Kategori Moderatorlüğü" kavramına ihtiyaç kalınmazdı. Çok şükür böyle bir eksik kapatılmış, sevindirici.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Sanki sen doğuştan yeteneklisin, tane tane öğretsene adama ne ahkam kesiyon :)
Tane tane eğitimin adı özel ders oluyor selimcim onunda maliyeti tuzlu oluyor :)

Sadece iyi kod yazanlar burada olsaydı zaten "Kategori Moderatorlüğü" kavramına ihtiyaç kalınmazdı. Çok şükür böyle bir eksik kapatılmış, sevindirici.
Şükürler olsun ama iyi kod diye bişey yoktur. Düzenli ve düzensiz vardır. Yukarıdaki PHP tagları arasında yer alan kelimelerden hiç biri bu ikisinide haketmiyor.

Çok doğru selime katılıyorum
Sadece katılmakla olmuyor. Bir kod paylaşmadan önce yapılması gereken paylaşılan kodun yapması gereken işlevi anlatmaktır. Burada kod var bir tabloya bağlanıyor ama tablo yapısı verilmemiş. Kodun yapması istenilen işlevi verilmemiş.

Ben şimdi bu adamın nesine yardımcı olayım. PHP yi atıyoruz aha kodlar bu diyoruz ve çalışmıyor diyip yardım istemek bana çok saçma geliyor. Kendisi özel mesaj atmış ve scripti birisinden aldığını söylemiş ekstra olarak sql injection söylemimi doğrulamış.

Ben iyinette maaşla çalışan bir insanda olmadığıma göre her konuya her detayına yardımcı olmak zorunda değilim arkadaşlar.

Ha görüyorum bazı paylaşımları adam ne yapmak istediğini anlatıyor kodlarını koyuyor ama işin içinden çıkamadığını söylüyor direk atlıyorum o konuya. Birşeyler başarmak isteyene kapım açık.

Ama başka birisinin yaptığı ve parasını cebine soktuğu iş için daha olayı işlevi bilmeden atlamak bana ters.

Selimde PHP biliyor bu arada:) Haydi selim bekliyoruz seni.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Acaip düzenli, tertemiz yazılmış ama iki eliyle birşey doğrultamayan çok fazla kod gördüm ben şahsen. Dolayısıyla iyi kod diye birşey vardır benim gözümde. Hem iyi kod diye bir konsept olsa ne olur olmasa ne olur, benim söylediğim başka birşeydi, tablo yapısı verilmemişse, yardım etmek istersen sorarsın. İstemezsen tabi ki zorunluluğun yok. Ama yeni başlayan nicki php acemisi olan birine dandik kod yazıyorsun diyen birinin altında moderator sıfatı görünce, sıfatlar karıştı kafamda. Neyse.

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ama yeni başlayan nicki php acemisi olan birine dandik kod yazıyorsun diyen birinin altında moderator sıfatı görünce, sıfatlar karıştı kafamda. Neyse.

Bencede burada hata var(dı) Angelo. Aslında hatanın başlangıç yeri başka.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Acaip düzenli, tertemiz yazılmış ama iki eliyle birşey doğrultamayan çok fazla kod gördüm ben şahsen. Dolayısıyla iyi kod diye birşey vardır benim gözümde. Hem iyi kod diye bir konsept olsa ne olur olmasa ne olur, benim söylediğim başka birşeydi, tablo yapısı verilmemişse, yardım etmek istersen sorarsın. İstemezsen tabi ki zorunluluğun yok. Ama yeni başlayan nicki php acemisi olan birine dandik kod yazıyorsun diyen birinin altında moderator sıfatı görünce, sıfatlar karıştı kafamda. Neyse.

Angelo neyse diyeceksen hiç yazmayacaksın yazacaksan da arkasında duracaksın. Yukarıdaki kodların 1 satırını bile paylaşan adam yazmamış. Hala neden anlamamak adına ısrar ediyorsun. Türkiyeden ayrıldığın için Türkçe'yi anlamak fiilinde de zorluk çekiyorsun anladığım kadarıyla.

Yine yazdım yine yazıyorum. Adam bu scripte para vermiş almış. Parayı alan ortalıkta yok. Script çalışmıyor diye buraya yapıştırılıyor bende uyarıyorum bu kodlar "dandik" bu scripti at çöpe kullanma.

İnşallah anlamışsındır. Umuyorum. Ha birde şu var anlayana sivrisinek anlamayana davul zurna az.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
Beyler hala kavga ediyorsunuz. Adamın sorununu çözseniz iki tane "PHP Master" arkadaş olarak sonra da dönseniz ve PM'lerde kafanızı gözünü yarsanız, hatta hiç kavga etmeseniz, nasıl olur? Bence iyi olur.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Ben nerden bilebilirim adam parayla script almış, sen para harcama demişsin, bunların hiçbirini görmedim ben mesajlarda. Dandik demişsin ben de doğru bir davranış değil dedim heves kırmamak açısından. Benim Türkçe yazışım ve anlayışım çok üst düzeyde, Uganda'da veya Hakkari'de yaşamam bunu değiştirmez, alttan alta laf basit laf sokmalara çalışacaksan ben de öyle yapayım. Neyse yazmamın da nedeni çok basit bir davranışa eleştiri getirdim diye günler boyu bunu tartışacak durumda olmamam. Benim açımdan yanlış olduğu belli, sen de yanlış görmüyorsun, e tartışmanın bir alemi yok. Dolayısıyla neyse yazıp kapatıyım yine?

blogger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Arkadaşlar kodların sql injectiona karşın nasıl olması gerektiğini açıklarsanız sevinirim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5