İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

PHP ile Sayfa Yenilendiğinde Değişen Yazı Örneği

serjey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar,
Foruma yeni katıldım ve ikinci konumu açıyorum.
Bu konuyu javascript ile daha kolay yapabilirsiniz ama js bilmediğinizi varsayalım.
Kodlara açıklamalarını girdim.
Anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz.

PHP:
<?php 

# Türkçe karakter sorununu kaldıralım.  
# [kodlama tipinin utf-8 bomsuz olması gerekir] 
# eğer editörünüzde bu özellik yoksa utf-8 olan yeri iso-8859-9 olarak değiştirin. 
header("Content-Type: text/html; charset=utf-8"); 

# sözlerimizi bir diziye aktaralım (siz isterseniz veritabanı kullanabilirsiniz) 
$sozler = array( 
    'Aynada gördüğüm yüzün, dudağı gam gözleri hüzün. Ben geceye hapsolmuşum, adı var kendi yok gündüzün.', 
    'Birşey kazanmak istiyorsan herşeyini ortaya koymalısın.', 
    'Bi ara dön bak dünyaya, kaybettiklerini düşün. Onların yerini bir daha dolduramayacağını düşün. Geride bıraktıklarını düşün. Geri dönmek için gerekli olacaktır.', 
    'Çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın, yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın.', 
    'Dünyaya ademoğlu olarak gelmek, insan olmaya yetmiyor..', 
    'Kaybedilen her bi öz, ağlamaklı her bi göz, bir kör düğüm oldu, çözebilirsen hadi çöz.', 
    'Ne olurdu bir yaprağın daha olsaydı, bak sevmiyor işte hain papatya!', 
    'Yaşamak ölmekten daha zorsa, ben mi çok korkağım? yoksa cümle alemde deli cesaretimi var?', 
    'Kolumda üç beş jilet yarası oda ********in hatırası..', 
    'Yanlış bir hayat, asla doğru yaşanmaz.', 
    'Düşmezse düşmesin yakamızdan ÖLÜM! Bizimde dünyamızda sabah olacak GÜLÜM.', 
    'Gidene yol vereceksin ki, yerine gelen ayakta kalmasın.', 
    'Bana aşktan bahsetme sevmek kim sen kimsin! Sevmeyi bilmeyen aşk acısı ne bilsin..', 
    'Aşk kelime değil bir cümledir kurmak içinse özneyle yüklem değil yürek gerekir.', 
    'Başucumda bu imkansız sevdanın günahları dururken ben seni tertemiz sevaplarımla sevmişim..', 
    'İhanet meslek dali olarak ilan edilmeli çünkü bir çok ustası var..', 
    'En anlamlı yemin söz vermektir, en büyük intikam affetmektir, en adi söz hiç sevmedim demek; ve en güzel cevap gülüp geçmektir.', 
    'Ağlanacak halimize gülüyoruz der kızarlar. Oda birşey mi? ben ölünecek halime yaşıyorum.', 
    'Durumum çevrimdışı, beynim meşkul, ruhum hemen dönecek, aklım darda, elim telefonda, kalbim sende..', 
    'Babannem hep derdi acı iştahı acar diye harbiden de öyleymiş insan acı çektikçe daha çok istermiş..', 
    'Hayat öyle bir noktya getirir ki insanı; Eskiden “hiç bitmesin” dediğin günlere, Keşke hiç yaşamasaydım dersin..', 
    'Bir kadın, hem güzelliğinin farkında olup, hem de mütevazi kalabiliyorsa, güzel bir kadından önce, güzel bir insandır.', 
    'Senin inanmadığın o sevgiye ben binlerce kez gözyaşı döktüm.', 
    'Bir zamanlar ardından bakar ağlardım şimdi dönüp ardıma bile bakmam. Bir zamanlar uğruna dünyaları yakardım şimdi ********im kibrit bile çakmam!', 
    'Evdeki bayat ekmek gibiydin, ben sana nimet deyip başımın üstünde tutarken; sen başkalarının çöplüğünde küflenmeyi tercih ettin..', 
    'Boşver be kalbim kimse anlamasada bilmesede yorulduğunu.. yaradan bilir doğruluğunu..', 
    'Henüz layik degilken tomurcuk kadar aşka, sana gül bahcesini kim acar benden başka.', 
    'Aşk öyle iğrenç bir duygu ki nerde imkansız varsa gelip onu seçer!', 
    'Şunu asla unutma; Gülerken kaybettiklerini, ağlayarak kazanamazsın!', 
    'Ey dünya! Sen dönüyorsun onu anladık da bu insanlar senden daha hızlı dönüyor, hemde ortada hiçbir yörünge yokken.', 
    'Bazen güldüm, bazen ağladım. Hayatı yaşanır sandım, yanıldım. Yüzüme gülenlere hep inandım. Ben herkesi kendim gibi sandım.' 
); 

# kaç adet sözümüzün olduğunu bulalım ve 1 eksiltelim çünkü diziler 0'dan başlar. 
$kac_soz_var = count($sozler);  
$kac_soz_var--; 

# 0 ile sozler dizisindeki söz sayısı arasında rastgele bir sayı belirliyoruz. 
$rastgele = rand(0,$kac_soz_var); 

# bu rastgele çıkan sayıya karşılık gelen sözü değişkene aktarıyoruz. 
$rastgele_soz = $sozler[$rastgele]; 

# şimdi sıra ekrana yazdırmakta :) 
echo '<p align="right">'.$rastgele_soz.'</p>'; # paragraf tagı içinde sağa dayalı bir şekilde yazdırdık. 

# serjey 

?>

Rar Şifresi: iyinet.com-serjey
Demo: demo.serhatyuna.tk/iyinet/guzelsozler/index.php
Download: demo.serhatyuna.tk/iyinet/guzelsozler/guzelsozler.zip

İyi forumlar;)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

<-->sekito <-->sekito