• TC Kimlik Numaranızı onaylayarak iyinet.com'dan tam olarak yararlanabilirsiniz. Konu açabilmek ve açılan konulara yazabilmek için lütfen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı doğrulayın. Doğrulama ile ilgili hata alıyorsanız, kimlik ön yüzündeki Ad Soyad, Doğum yılı ve TC Kimlik numarası görünecek şekilde kimlik resmini bize gönderebilirsiniz.

sohbet odaları

PHP Sayfa Yüklenme Hızı Öğrenme

oxcakmak

Moderatör
Bilgiler
Katılım
2 Ağustos 2018
Mesajlar
152
Reaksiyon
38
Puanları
31
Yaş
23
Şube
Kocaeli
57 Aydır Üye
Bazen kodlardan oluşturduğumuz bir web sayfasının yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü hesaplamamız gerekir. Web sitesi yükleme hızı hem kullanıcı hem de arama motoru açısından çok önemlidir.

Bir web sitesi çok fazla yükleme süresi alıyorsa, kullanıcılar onu beklemez. Böylece web sitenizin yüklenmesinin ne kadar zaman aldığını kontrol ederek hızı ve performansı optimize edebilirsiniz.

Bu konumda size php sayfa yükleme hızını öğrenmek için nasıl hesaplayabileceğinizi göstereceğim. Sayfa yükleme süresini hesaplamak için microtime fonksiyonunu kullanarak bir fonksiyon oluşturmalıyız.

Burada "microtime", geçerli Unix zaman damgasını mikrosaniyelerle verir.
Geçerli saati almak için kullanıcı tanımlı bir fonksiyon oluşturun. Bu fonksiyonu bir web sayfasında, biri web sayfasının başında diğeri sonunda olmak üzere iki kez kullanmalıyız.

Sırasıyla başlangıç ve bitiş zamanını depolamak için iki değişken kullanıyoruz. Sonunda, bir web sayfasını yüklemek için geçen süreyi elde etmek için başlangıç saatini bitiş zamanından çıkarıyoruz.
Kod:
function getTime(){ return array_sum(explode(" ",microtime())); }

$startTime = getTime();
for ($i=0; $i< 10000000; $i++){ }

$endTime = getTime();

$timeTaken = round(($endTime - $startTime),2);

echo "Page loaded in $timeTaken seconds";
PHP Sayfa Yüklenme Hızı Öğrenme, PHP Sayfa Yüklenme Hızı Gösterme, PHP Sayfa Yüklenme Süresi, PHP Sayfa Yüklenme Hızı Süresi
 
Tüm sayfalar yüklendi.
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst