İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

phpBB 3 robots.txt de hata mı var ?

Horoz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
phpbb3 kullanıyorum. robots.txt yi gönderdikten sonra google web yöneticisi araçları - tarama hataları içerisinde yaklaşıl 15 adet linkin engellendiğini gördüm. ücretli bir seo hizmeti kullandım, hizmeti veren yerin robots.txt dosyasını aşağıya ekliyorum. İlgilenebilen olursa sevinirim.

Gookhan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Eski tip url'leri kaldırmak için bunlar kullanılmış. İndexlenmede sorun yaşamıyorsanız sıkıntı yok bunda.

Horoz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Konular indexleniyor, bunda sıkıntım yok. Dün 15 olan engellenen link sayısı bugn 53. Ama sizin dediğiniz gibiymiş. Dikkat edince seo çalışmasından önceki linkleri kaldırmaya çalıştığını gördüm. Çünkü aynı konu yeni hali ile linkleniyordu.

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Benim yazdığım robots.txt, aşağıda tek tek açıklıyorum:

Kod:
# www.robotstxt.org
# www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=156449

User-agent: *
# ref saldırısı için önlem
# NOT: çoğu yerde * karakteri kullanılıyor, wordpress in verdiği resmi örnekte bile,
#      ancak robotstxt.org da * diye bir joker kullanımı olmadığı yazıyor.
#      Acaba arama botları robotstxt.org protokolüne uyuyor mu ?
Disallow: /*?ref=
Disallow: /*ref=*
Disallow: /?ref=

# Seo öncesi eski tip url adreslerini engelle, zamanla indexten düşerler ayrıca google webmaster araçlarında index kaldırmada da işe yarar
Disallow: /viewtopic.php
Disallow: /viewforum.php
# index.php yerine forum.html kullnılıyor
Disallow: /index.php

# Arama sayfasında bir içerik yok, bazen son aranan kelimeler listelenir
Disallow: /search.php
Disallow: /search.php?

# Bu sayfalar üyelik gerektirir. Google bot un bunları görmesine pek imkan yok, ama bir şekilde karşılaşırsa indexlemesin
Disallow: /posting.php
Disallow: /ucp.php
Disallow: /mcp.php
Disallow: /memberlist.php

# Yardım sayfası, her phpbb forumunda tıpatıp aynısı bulunur, kopya içerik olmasın diye engelle
Disallow: /faq.php

# Bir müşterim bu tür gereksiz indexlemeye maruz kaldığını bildirmişti, o zaman eklemiştim, gerçi eskidi bunlar, yeni sürüm seo da bunlardan yok
Disallow: /post
Disallow: /member

# sitemap - GYM - advanced seo destekli varsayılan sitemap adı
Sitemap: /sitemapindex.xml

Eski tip URL adreslerinin olması durumundaki sakıncaları gidermek için cannonical URl dediğimiz metalar kullanılıyor.

robots.txt ile ilgili olmayan ancak index sayısı ile ilgili olabilecek bnir şeyi yazmak istiyorum.

* Botlar ve misafirler forum genelinde kullanıcı adlarını linksiz olarak görürler, bir şekilde kullanıcı profiline ulaşılırsa "Kullanıcı listesini görme izniniz bulunmamaktadır" hatası ile karşılaşılır. (forum.com/alexis-u2)

* Botlar arama sayfasına erişemez, "Arama sistemini kullanma izniniz bulunmamaktadır." hatası gösterilir.

* Botlar ve misafirler kullanıcı imzalarını görmezler.

* Konu ve iletilere yazılan linkler otomatik şekilde nofollow olur.

Özellikle profil sayfalarının engellenmesi birden index düşümü gibi algılanabilir, ancak profil sayfaları gereksiz index ten başka bir şey değildir. Ne kadar çok index o kadar iyidir düşüncesi yanlıştır. Sayfa içeriği daha önemlidir.

buark9

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
robot.txt dosyasını ne için kullanıyorsunuz?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5