İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Plesk dns sorunu

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Pleskteki dns sorunu bitmeyecek anlaşılan :(

Normalde sunucu gayet iyi çalışıyor, herhangi bir sorun olmuyor. Günler, haftalarca tık demeden çalışıyor. Ancak yeni bir domain ekleyince ya da kullanıcı ns lerden hernahgi bir ayar yapınca Plesk dns servisi duruyor, çalışmıyor. Taki siz farkedeceksiniz ya da müşteri uyaracak ki sunucuya girip servisi manuel olarak start edeceksiniz.

Böyle bir problem yaşayan nasıl üstesinden geldiyse paylaşırsa sevinirim.

UquR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Daha önce yaşamadım, dns leri ekleyim dns manager ı a girip update mi veriyorsunuz?

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Aslında pleskteki dns bölümünde ne işlem yapılırsa yapılsın oluyor bu. NS ekle, NS güncelle ya da spf ekle artık ne yaparsan yap oluyor bu arıza. Hatta yeni domain eklesende oluyor. Ne zaman yeni domain ekleniyor o zaman manuel start yapmak zorunda kalıyorum.

UquR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
o zaman dns yönetiminizde sıkıntı vardır, ben yaklaşık 6 yıldır kullanıyorum windows olsun linux olsun bir problem yaşamadım.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Eyvallah kardeş saolasın bende zaten dns yönetiminde sıkıntı var diye konu açmıştım :)

UquR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
:D ehehe şimdi şöyle yap admin girişi yapınca dns magnament var oradan farklı bir dns yi seç öyle dene.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Anlattığına göre dns'nin reload bölümü arıza çıkartıyor. Her değişiklikte zone'ları yeniden yüklemesi gerekiyor bind'in (reload) - hata verip kendini kapatıyordur. Hatanın ne olduğunu anlamak için sunucuya girip bakmak gerekir tabi. Sanırım bunu sunucuyu satın aldığınız yer yapabilir.

(linux olduğunu varsaydım)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Uqur teşekkürler ancak plesk üzerinde bind kurulu geliyor biliyosun. Onun haricinde de farklı bir dns kurmadığım için dediğin şekil çözüm olmacayak.

@Angelo
Evet bende öyle tahmin ediyorum çünkü ne zaman reload olsa hata veriyor. Bind hatasının ne olduğunada bakmadım doğrusu, sunucu benim problem olmaz event manager dan bakıp anlamaya çalışmak sanırım daha mantıklı olacak.

Teşekkürler.

tasarla

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
boyle bir hata geçmiş yıllarda 8.6 ile var dı vbs yazarak cozume ulaştırmıştık. bind kaldırıp tekrar kurun.sistem hata kayıtlarına bakarak da bir fikir alabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5