İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Plesk Panel Kullanım Kılavuzu

GreeNEyeS

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Merhaba arkadaşlar arşivimde olan bu yazıyı sizinle paylaşmak istedim.

Komutların Anlamları :

Kapat : Siteyi Kapatıp Açmanıza Yarar,Önce Kapatıp Daha Sonra Sitenizi Buradan Sorunsuz Bir Şekilde Kolaylıkla Açabilirsiniz…

Domain Kullanıcısı : Buradan Kişisel Bilgilerinizi Ve Ya Hostingin Kayıtlı Olduğu Kişinin Kişisel Bilgilerini Girebilirsiniz…

Rapor : Buradan Aylık Ne Kadar Sitenizin Trafik Harcadığını Görebilirsiniz…

Ayarlar : Bu Komutta Daha Önce Eklediğiniz Domain İsmini Değiştirip Başka Bir Domain İle Değiştirebilirsiniz…

Limitler : Bu Bölüm Her Zaman İçin Önceliklidir,Buradan Kişiye Ne Kadar Trafik Ve Hosting Vereceğinizi Belirler,Tabi Siz Belirliyorsunuz Bunu,Birde En Altta Geçerlilik Süresi Yazar,Hostingi Ne Kadar Kullacağı Süreyi Belirliyebilirsiniz Bu Bölümden…

Kullanıcılar İçin :

E-Posta : Bu Bölüm Mail Açmak İçindir Buradan Bir Kullanıcı Adı Yazıp,Ne Kadar Posta Limiti Kullancağını Belirleyebilirsiniz.

Mail Açma Adresi :http://webmail.domainadiniz.com

Kullanıcı Adınız :

Şifreniz :

Bunlara Girip Login’i Tıklayarak Mailinizi Açabilirsiniz…

Not : Kullanıcı Adınızı Yazarken Domain İsmini Yazmayı Unutmayınız.

Örnek :[email protected]

Veritabanları : Bu Bölüm Daha Çok Portal Ve Ya Forum Kuranlar İçin Çok Önemlidir,MySQL Oluşturmak İçin Gereken Yerdir.
Not :
Microsoft SQL Sunucusu Asp İçindir.
MySQL php’ler İçindir.

Gelelim Bunları Oluşturmaya :

Panelimizden Veritabanlar Bölümüne Girdikten Sonra Yeni Veritaban’ı Ekle’ye Tıklıyoruz...

Asp İçin Microsoft SQL Sunucusunu Seçiyoruz.
Php İçin MySQL’yi Seçip Tamam’ı Tıklıyoruz.

Seçtikten Sonra Yeni Veritabanı Kullanıcısı Ek’leye Tıklıyoruz,Ve Kullanıcı Adı Şifreyi yazıp Tamam’a Basıyoruz…

Böylece Bunuda Bitirmiş Oluyoruz…

Ayarla : Burası Hosting Kurulum Ve Ftp Şifresi Verme Alanıdır,Kullanıcıya Ne Kadar Alan Hosting Vereceğinizi Belirleyebilirsiniz,Ftp İçinde Seçeceğiniz Kullanıcı Adı Ve Şifreyle Giriş Yapabilirsiniz.
Ftpye Giriş :ftp://domainadiniz.com

Sil : Siteyi Silmenize Yarar,Bunun Geri Dönüşü Yoktur.

Subdominler : isim.domainadiniz.com açmasına yarar,yani mesela site dışında isim açmak istiyorsanız burayı kullanabilirsiniz,tabi gene buraya kullanıcı adı ve şifre verip verdiğiniz kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmalısınız.

Subdomain Giriş :http://isim.domainadiniz.com

Dosya Yönetimi : Burası Dosyaları Yönetim İçindir,Okunma Ve Yazma İzinleri İçin Kullanılır Genellikle,Yani Ftp’den Attığınız Dosyalarınızı Bu Bölümden Yönetebilirsiniz.

X

Xman

Misafir
Uzun yıllar Cpanel kullandıktan sonra Plesk panele geçmek çok zor olmuştu benim için ama kısa sürede alıştım Pleske, şu an sorumsuz full kullanabiliyorum paneli.

cafercer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir şey soracağım.Host firmasından aldığım ana ftp kullanıcı adını panelden değiştirebiliyor muyum?

zuL4

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Cpanel daha karışık ama bende bir türlü plesk panele alışamadım artık takıldığım yerleri burdan okuya okuya yaparım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5