İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Plüton Artık gezegen değil...

TheFF

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
plüton'u gezegenlikten çıkarmışlar, gezegen tanımına uymadığı için

artık 8 gezegen var güne sistemimizde...

kaynak: tv(kanalı hatırlamıyorum)

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Yazık olmuş plütona.
Bunca yıl gezegen diye takıl sonra biri gelsin sen gezegen değilsin desin. :)

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bugün gazetelerde de haber vardı. ilginç geldi bana, kitaplardan ve ansiklopedilerden de çıkacak mı onu merak ediyorum.

U

umurcan

Misafir
PLÜTON GEZEGEN Mİ DEĞİL Mİ?

Böylesi bir karar dünyanın dört bir yanında ansiklopedi ve ders kitaplarının gözden geçirilmesini gerektirecek.

Dünyanın dört bir yanından yaklaşık üç bin gökbilimci Plüton'un bir gezegen olup olmadığını tartışmak üzere bir araya geliyor.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da başlayan toplantı Plüton üzerine uzun dönemdir devam eden bir tartışmaya son noktayı koyacak.

Plüton 1930'da keşfedilmiş ve Güneş Sistemi'nin dokuzuncu ve son gezegeni kabul edilmişti.

Ancak bazı uzmanlar Plüton'un diğer sekiz gezegenden çok daha küçük ve uzak olduğunu vurguluyor.

Tartışma üç yıl önce, Güneş'in yörüngesinde daha büyük cisimler tespit edilmesiyle iyice alevlenmişti.

Örneğin 2003 UB313 adı verilen bir gök cismi Plüton'dan çok daha büyük.

Plüton'un çapı 2.360 kilometre ve yapısı diğer gezegenlere göre farklı görünüyor.

2003 UB313'ün çapı ise üç bin kilometre olarak tahmin ediliyor.

Güneş Sistemi'nin çevresinde, Dünya'ya yaklaşık 10 milyar kilometre mesafedeki Kuiper Kuşağı olarak adlandırılan alanda çok sayıda büyük gökcismi daha keşfedildi.

Uluslararası Astronomi Birliği üyelerinden şimdi ilk kez gezegenin ne olduğuna dair resmi bir tanım yapmaları isteniyor.

Bu tanımın sonucunda 2003 UB313 gezegenler arasına katılabileceği gibi, Plüton'un gezegen statüsü geri alınabilir.

Hatta bazı uzmanlar 14 kadar yeni gezegenin Güneş Sistemi'ne katılabileceğini öne sürüyorlar.

Böylesi bir karar dünyanın dört bir yanında ansiklopedi ve ders kitaplarının gözden geçirilmesini gerektirecek.

/BBC
boru değil :D

BiLHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu haberi bugün MyNet'te okudum.Alt kısımdaki yorumlardan biri çok komikti..:D

Nasıl yani yaaa..Ben ortaokulda 9. gezegen plutonu hatırlayamadım diye bir sene daha okumak zorunda kalmıştım.Gitti ömrümden 1 sene.Şimdi kalkıp böyle bir gezegen yok deniyor.Şaka mı bu..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5