İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Podcastin SEO'ya etkisi

Nginx

İyinet Üyesi
Katılım
23 Kasım 2014
Mesajlar
245
Reaction score
69
Konum
Sakarya
Günden güne değişen modern teknolojiye uyum sağlayarak yaşamak artık hepimizin ritüeli. Son zamanlarda kullanımı oldukça artan Podcast; yani bilinen tanımı ile videosuz ama sesli yayınlar sayesinde pek çok bilgiyi, müziği veya kitabı birçok kişiye ulaştırıyoruz. Peki ya bu Podcast’lere SEO yapılır mı?

Arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen çoğu insanın değerli görmediği veya detayına inmediği bir konu olarak düşündüğümüz Podcast SEO hakkında ufak bilgiler paylaşmak istiyorum.

Nedir bu Podcast dedikleri?
Podcast, internet üzerinden otomatik olarak taşınabilir cihazlara indirilebilen, dizi halindeki dijital medya dosyası anlamına geliyor. Basitçe; bu şekilde cihazlarımıza indirebileceğimiz sesli yayın dosyaları/kayıtları diyebiliriz. Anlatmak istediği birçok şeyi olan, ancak buna bütçe ayıramayan milyonlarca insan için mesajları bu şekilde yayma biçimi oldukça büyük bir şans. Bu da Podcasting’i trend haline getiren en önemli noktalardan bir tanesi.

image4.jpg


Apple Worldwide Developers Conference 2018’de teyit edilen araştırmalara göre 100’den fazla dilde içerik üretilmiş 18.5 milyon bölümü aşkın mevcut podcast sayısı 550.000’den fazla bir rakamdan oluşuyor. Dinleyici kitlesinin top 5 kategorisinde; İş Dünyası, Eğlenceli & Komik, Sağlık, Gündem & Siyaset ve Kültür & Yaşam gibi konuları içeren podcastler yer alıyor. Bu kullanıcıların %52’si erkek, %48’i ise kadın dinleyicilerden oluşuyor. Elbette ki bu kullanıcıların cihaz dağılımında %54’lük büyük payı iOS alırken; %43’lük bir kısmı da Android ve %3’ü diğer cihazlardan geliyor. Aynı zamanda 2004 yılında Google üzerinde yapılan Podcasting araması için 6000’den daha az sonuç bulunuyordu ancak şu an bu aramayı yaptığımızda yaklaşık olarak 23.500.000 sonuca rastlıyoruz bu arama podcast olarak sadeleştiğinde ise bu rakam 689.000.000’a kadar yükselmiş durumda. Haliyle bu da insanların yeni medyaya ilgisinin giderek arttığını gösteren bir kanıt aslında.

Aynı zamanda Apple Computer’ın kurucusu Steve Jobs, Podcast için geçmişte “radyoda yaşanan en heyecan verici şey” demiştir. Dolayısı ile bizim de bu fikre katıldığımız Podcasting, hali hazırda ve önümüzdeki yıllarda giderek çok büyük hit alacak bir teknoloji. Gimlet Media'nın kurucusu olan Alex Blumberg'ün de dediği gibi "Yeni bir değişikliğe nasıl fırsat tanırız sorusunun oldukça başındayız" Bu nedenle, yeni teknolojiye uzaktan bakmak yerine, onu detaylı bir şekilde inceleyip kurcalarsak aslında uzak olanı yakınlaştırıp meyvelerini toplayabiliriz.

Günümüzde eğitim, tanıtım ya da eğlence amaçlı olarak bilgi paylaşımı yapılan bir platform haline gelen Podcastler, üstelik eğitim amacı ile öğrenciler ve öğretmenlerin uzaktan eğitim için kullandığı oldukça önemli bir platform olarak üst sıralarda yerini aldı. Zira çağımızın gerektirdiği üzere uyum sağladığımız bu platformlar da artık zamanla yarışıyor. Zamanının çoğunu ekran karşısında ya da sahada geçiren insanlar için düşünülmüş yararlı bir uygulama olan Podcasting, yazılı içeriği okuyamayan veya buna vakit ayıramayanlar için biçilmiş kaftan. Zaman ve mekan kavramını ortadan kaldırarak bu bilgilerin paylaşımına olanak sağlayan bu yeni medya oluşumu ise dijital dünyanın en güzel yönlerinden biri. Bu sebeple kullanıldığında epey efektif sonuçlar elde edebildiğimiz podcastleri bir kenara atmamak gerekiyor.

Kendi Podcast’inizi Oluşturun!
Evet pek çoğumuzun aklına gelen önemli sorulardan bir tanesi olan güzel ama nasıl yapacağımın cevabını kısaca sizlere anlatmak istiyorum:

İlk işiniz bir mikrofon edinmek olmalı

Ses kalitesi, kullandığınız mikrofona göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Bu yüzden “benim sesim çok kötü, ya dinleyeciler sesimi beğenmezlerse” şeklindeki sorularınızı şarkı söylemeyecekseniz bir kenara bırakabilirsiniz.

Kayıt Etme ve Yükleme

Kullandığınız tüm işletim sistemlerine uygun (Windows, Linux, MAC OS X gibi) yazılımı olan ücretsiz ve oldukça başarılı bir platform olarak tavsiye edebileceğim Audacity üzerinde ses kaydınızı hazırlayın. Ardından, kaydettiğiniz bu dosyayı bir web sunucusuna yüklemelisiniz.

Podcast Türleri
Elbette podcast dosyaları medya içerikleri barındırıyor. Aynı zamanda bu dosyaları türlerine göre ayırabiliyoruz. Örneğin; Ses Podcast, Video Podcast, Podcast Romanları ve Live Podcast gibi.

Ses Podcast

Adından da anlaşılacağı gibi ses podcast, sadece ses kaydı ile hazırlanmış medya dosyasıdır. Bu dosyaya dinleyicilerinize sunmak istediğiniz tüm bilgileri sesinizi kaydederek yükleyebilirsiniz. Örnek verecek olursak ekibimizden Hande Parmaksız’ın anlatımı ile Sesli Arama Optimizasyonu konulu Podcast’imize buradan ulaşabilirsiniz.

Video Podcast

Video Podcast ise aynı şekilde ses kayıtlarımızın video içerikli halidir. Çoğu video klip bireysel olarak üretilir. Bölüm başına 2-9 dakikadan başlamakla birlikte bir televizyon dizisi uzunluğuna kadar gidebilir. Video podcast’e en güzel örneklerden bir tanesi ise NASA’nın yayınlamış olduğu Yengeç Nebulası podcasti olabilir.

Live Podcast

Live Podcastler genellikle daha önceden herhangi bir gereç üzerine saptanmadan, doğrudan doğruya, olayın geçtiği anda yapılan bir nevi canlı yayınlardır. Bazen bu birden fazla kişinin katılımı ile konu üzerinde tartışma şeklinde yapılabilir.

Sesli Kitap Podcast

Sesli kitap podcastleri tahmin edeceğiniz gibi, öykü, roman ve hikaye gibi edebi yayınların ses kaydı ile hazırlanmış halidir. Örneğin buradan yazar Paulo Coelho’dan Simyacı adlı kitabın ses kaydına ulaşabilirsiniz.

Nerede yayınlarım?
Ses veya videolardan oluşan bu podcastleri belirli sitelerde ve uygulamalarda yayınlayabiliyoruz. Çoğu platformda kaynağınızı dinlemek isteyen kullanıcının, ses kaydınızı hangi platformda yayınladınız ise, oraya üye olması gerekmektedir ancak bu durum bazı uygulamalarda (SoundCloud ve Audioboom gibi) tamamen üye olmadan da dinlenebilir durumda. Yine aynı şekilde platformların kendine özel olarak üyelikli veya üyeliksiz modülleri bulunduğundan, yayınlamak istediğiniz kaydınızı tek bir tıkla tüm platformlara aktaramayabilirsiniz ancak Audioboom gibi Podcast Hosting platformları sayesinde tüm Podcastleri neredeyse tek bir tuşla Spotify, Apple Podcast gibi alanlara aktarabiliyorsunuz. Ücretsiz podcast platformları olduğu gibi ücretli podcast platformları da mevcut. Sizler için ücretli ve ücretsiz uygulamalardan bazılarını listeledik:

 • Spotify
 • RSS
 • iTunes
 • iHeart
 • SoundCloud
 • Audioboom.com
 • Libsyn
 • CastBox
 • Google Podcasts
 • TuneIn
 • RadioPublic
 • Stitcher Radio
 • Deezer
Yukarıda belirttiğimiz örneklerden Audioboom ve Libsyn gibi platformlar hem kendileri birer Podcast paylaşımına olanak sağladığı gibi; normalde yayınlamak için onay aşaması gibi uzun bir süreç gerektiren Spotify, iTunes Google Podcast gibi platformlar üzerinde tek tuşla bu alanlarda yayınlamanızı sağlayan hizmeti de sunuyor. Her biri farklı kullanıcı segmentinde olan yukarıdaki örnek dizinlerde yayınlayarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Ücretsiz platformlarda yayınlarınızı sadece üyelikli veya üyeliksiz olarak gerçekleştirirken; ücretli olan uygulamalarda her ay belirli bir ücret karşılığında yayınlarınızı oluşturabilirsiniz. Buna ilaveten Podcast Hosting platformlarına alternatif siteleri buradaninceleyebilirsiniz.

Podcast SEO ne kadar etkili olur?
Bildiğiniz üzere SEO, uzun zamandır popülerliğini korumaya devam eden dijital pazarlama alanının en önemli parçalarından bir tanesi. Peki ya çoğunlukla yazılı ve görsel içerikler üreten bizler neden Podcast’e bu kadar önem vermiyoruz? Dürüst olmak gerekirse; veriye dayalı içerik veya yüksek kaliteli içerik oluşturduğunuzdan elde ettiğiniz aynı getiriyi Podcast ile elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle her zaman günümüzde en çok kullanılan mecraları tercih ederek kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Podcasting şu an yalnızca belirli uygulamalar üzerinden ulaşabildiğimiz bir teknoloji olduğu için her ne kadar Google’ın indeksleyemediği bir durum olsa da, size doğrudan hedef kitlenizle konuşma fırsatı veren bir platform. Peki Podcast’inize SEO uygulamak ne kadar faydalı olur gelin bunu tartışalım.

Teknoloji dünyasında attığınız her adım, bir şekilde Google’a ve diğer arama motorlarına yöneliyor. Hepimizin bildiği gibi SERP’te görünürlük kazanmak için blogunuzu veya şirketinizi Google’a kaydettirmeden, aslında anahtar kelimelerimizi belirleyerek yine SERP’te görünürlük elde edebiliyoruz. Bu nedenle sunduğunuz bilgiler ne kadar konu ile ilgili olursa, o kadar çok sayıda kişi bu hedef kelimeleri arayacağından, dinleyicilerin sizin Podcast’iniz ile karşılaşabilme ihtimali o kadar çok oluyor. Bu yüzden Podcast SEO, gelecek yılların en önemli etkenlerinden biri olma yolunda gizlice ilerleyen bir optimizasyon yöntemi. Üstelik yayınınızı nerede görünür kılmak istediğinize göre değişkenlere sahip, örneğin; iTunes üzerinde aramada üst sıraya çıkmak önceliğiniz ise, yayınlayacağınız kaydınızın sadece başlığını düzenleyebilirsiniz, ancak Podcast’inize ait özel bir site oluşturduysanız ki bu Google sıralamalarda listelenmeniz anlamına gelir; sitenize temel SEO tekniklerini uygulamanız gerekir.

Peki bu Podcast’ler neden indesklenmiyor derseniz aslında bu konuda yapılmış net bir açıklama bulunmamakla birlikte; gelecek yıllarda daha sık kullanacağımız sesli aramaların da daha çok kullanılır hale geleceğini düşünebiliriz. Sizin de bildiğiniz üzere Google’ın bize sunduğu Speech to Text API (Application Programming Interface - Uygulama Programlama Arayüzü) sayesinde dinlediğiniz Podcast’i yazılı metne anında dökebilirsiniz ki bu da aslında Podcast yayınının SERP’te gelecek yıllarda indekslenebilir olacağına bir işaret. Podcast yayınınızın sonrasında birinin dinlerken bu API’ı kullanarak kaydınızı altyazı haline getirebilecek durumda olması ise oldukça sağlam bir avantaj.

Youtube Aramaları & Podcast SEO

Hepimizin video içeriklerini en yakından takip edebildiğimiz bir platform olan Youtube, hemen hemen her videoya ulaşabilme imkanı sağlıyor. Dolayısı ile Youtube’un bu popülaritesi sayesinde videolarınızı podcast’e, podcast’inizi videoya çeviriyor olmanız sizin için güzel bir yöntem. Böylelikle Youtube’u da Spotify gibi bir servis olarak kullanmış olacağınızdan; hem Youtube Search, hem de SEO tarafında öne çıkmış oluyorsunuz. Bu işlemi ise basit video düzenleme araçları ile yapabilirsiniz.

Peki nasıl yapılır bu Podcast SEO?

Podcast SEO için öncelikle dikkate alınması gereken iki faktörü şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Liste sıralamaları
 • Google arama sıralamaları
Google sıralamalarında trafik elde etmek için Podcast’inize SEO yapmaya ise her bir yayınınız için varsa web siteniz üzerinde yeni bir sayfa oluşturarak başlamalısınız. Böylelikle siteniz üzerinden Podcast’inizin reklamını yapmış olacağınızdan kitlenizi ister istemez yayınınızı dinlemeye teşvik etmiş olacaksınız.

Oluşturduğunuz sayfanın URL’ine mutlaka belirlediğiniz anahtar kelimeyi de eklemelisiniz. Bunun için Podcast’iniz ile ilgili oluşturduğunuz sayfa üzerinde dikkat etmeniz gereken standart SEO çalışmalarımızdaki ufak detayları ise kısaca şöyle özetleyebiliriz:

 • İçerik uzunluğu
 • Sayfa hızı
 • Görsel eklemeleri
 • Başlık metni kullanımı (H2)
 • Sosyal medya paylaşımları
 • Site içi linkleme
Liste sıralamalarında iyi bir görünüm elde etmek için ise yayınladığınız platform üzerinde yine her şeyin sırrı başlıkta gizli. Yapacağınız ilk iş yayınlacağınız Podcast için bir anahtar kelime belirlemek olmalı. Elbette Podcast’inizi yayınladığınız mecralardaki alan kısıtlamalarından dolayı çok uzun yazılı içerikler ile sıralama faktörüne bu uygulamalarda yer bulamıyorsunuz, ancak title-description’a dikkat ederek bu kuralı bozabilirsiniz. Podcast’iniz için en önemli anahtar kelimenin title’ınız içinde olacağını unutmayın. Yazılı içeriklerimizde olduğu gibi title üzerinde anahtar kelime kullanımı burada da devreye giriyor. Kullanacağınız anahtar kelime olabildiğince arama hacmi yüksek bir kelime olmalı ki kolaylıkla kitlelere erişebilsin. Buna ilaveten doğru kategorize edilmiş alanda kullanacağınız etiketler konu ile mutlaka ilintili anahtar kelimelerden seçilmiş olmalıdır ki bu kullanıcıların kolaylıkla kısayoldan yayınınıza ulaşmasını da sağlasın.

Oylamalar & Yorumlar
Yayınladığınız her bir kayıt için kullandığınız platformun izin verdiği kadarıyla oylama & yorumlama alanlarına sık sık geri dönüşler yapın; dinleyiciler tarafından inceleme yapılmış bir Podcast, diğer yayınları ardında bırakarak kendini ön plana atacaktır.

Bununla birlikte hazırladığınız bölüm tanımınına (episode description) link yerleştirme ile aynı şekilde web sitenize yönlendirme yapabilir veya site dışı tanıtım çalışmaları yapabilirsiniz. Site dışı linklemelerin çoğu “nofollow” yapıda olacaktır ancak burada asıl amacımız dinleyicilerimizi siteye yönlendirmek olduğu için minik linklemeler Podcast görünürlüğüne oldukça katkı sağlayacaktır.

Facebook Reklamları
Yayınlamak üzere olduğunuz bölümleri Facebook reklamları ile tanıtın. Mobil dinlemenin %82’sinin Iphone kullanıcılarından oluştuğunu düşünürsek bu oldukça büyük etkileşim alabileceğimiz bir alan demek. iOS cihazı kullananlar için doğrudan Facebook uygulamasına bağlanan kitlenizi hedefleyen reklamlar oluşturabilirsiniz. Android kullanıcıları için de aynı şekilde reklam oluşturmanız gerekecektir. Böylelikle bu reklamlar sayesinde kullanıcılar yayınladığınız son bölümleri görüp sayfanıza abone olabilirler.

Podcast’e Link İnşası
Önümüzdeki yıllarda görebileceğimiz en heyecan verici link inşası taktiklerinden biri olacağını düşündüğüm Podcast linklemesi de artı bir özellik gibi görünüyor. Her gün yeni bir keşif yapabildiğimiz dijital pazarlama alanında önümüze sunulan çok değerli fırsatlardan bir tanesi olduğu kanısındayım.

Öncelikle Podcast yayınlarının her sitede farklı tasarımlara sahip olduğunu belirtmeden geçemeyiz zira Podcast yayınlarınızı paylaştığınız platform, içerik ekleyebileceğiniz bir alana sahip değilse link inşası yapamazsınız. Bu nedenle ancak içerik ekleyebileceğiniz bir alana sahip olan platformlarda link inşası yapabilirsiniz.

kaynak: https://zeo.org/tr/blog/podcast-seo-ne-kadar-etkili/
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst