İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Proje için araştırma

webmaster_2

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar ben bir site açmayı düşünüyorum ama bu sitede bir tekil ziyaretçi siteyi ziyaret ettiği zaman serverda bir mb yer kaplıyacak. Şimdi yanda bu duruma göre bazı sorularım var. Aşağıdaki sorulara örneklerle yani şu kadar tekil girerse şu kadar alan gerekir ve sana bir tekilin maliyeti en uygun şu olur gibi bilgiler verirseniz sevinirim. Bir de dördüncü soruma daha çok dikkat ederseniz sevinirim. Ciddi bir projem var. Bana vereceğiniz bilgiler gerçekten çok önemli. Bu alanı hiç bilmediğim için soruyorum.
1-Buna göre (bir kişinin en az 1 megabayt üstte de söylemiştim yer kaplayacağını göz önünde bulundururak) ne özelliklerde yani ram, harddisk, trafik, marka, paylaşımlı-paylaşımsız ve diğer aklıma gelmeyen özelliklerde bir dedicated gerekir ?
2-Aylık Ne kadar trafik yer ve dedicated i ne özelliklerde almalıyım ?
3-Tr lokasyonlu ve yönetimi ve ayarları serveri satan kişide olursa bana kaça malolur ?
4-Günlük 1.000 tekil girse yani aylık 30.000 tekil ya da günlük 1 milyon tekil girse dolayısıyla aylık 30 milyon tekil kişi girse maliyetler ucuzlar mı dedicated satan firmadan.
Mümkün olduğunca olayı düzgün anlatmaya çalıştım. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Kısaca söyleyeyim:
1 tekil ziyaretçi bir mb bant kullanırsa; aylık hitini de 30olarak kabul edersek, 30mb bandwith yeterli. Dandik bir host yeterli
30bin için ziyaretçi için orta halli bir dedicated yeterli olacaktır. 30gb band yapar
Günlük 1m tekil gelir diyorsan; n tane dedicated alman lazım.

Yani kısacası projeni adım adım ilerleteceksin ve belki de projen hiç tutmayacak. Minimum maliyet senelik 10TLden, maksimum maliyet aylık binlerce dolara kadar çıkabilir.
Dene ve gör anlayacağın...

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Sitende tekil bir ziyaretçiyi yaklaşık 1mb kabul edersek; örnek olarak verirsek;
Bu makina ile ortalama günlük 25-45bin arası tekil ziyaretçiyi rahat karşılarsın.
Bu makina ilede günlük 250-450bin tekil ziyaretçiye problemsiz yanıt verebilirsin.
Bu aralıklarda kullandığın yazılımlara göre değişse de makina CPU limitindeki artış-azalışı kontrol edersin. Kimi zaman anlık hiti kaldıramayabilir ki o zaman 2. ve hatta 3. lazım diyebiliriz.
Kimi zaman veritabanını ayrı tarafa, kimi zaman emailleri, kimi zaman ise yoğunluk durumuna göre siteyi farklı makinalara koyup gelen istekleri bu yeni makinalardan yoğun olmayanlara yönlendirilerek problemsz çalıştırılır.
Google bir makina değil, bir kaç makina değil, bir sürü datacenterdan oluşmaktadır.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
öncelikle site dosya boyutuna uygun bir tr loscasyon saglam bir hosting ve aylık 10gb ban ile bu işe adım atmanı tavsiye ederim. Arkadaşın dediği gibi projenin gidişatına göre host ve band vss yükseltmek sorun olmaz.

şimdi ne kadar hit ve bir kullanıcı ne kadar yer kaplıyor band harcıyor direk bilmen zordur. orta caplı bir paketle başlayıp analiz etmen şart.

4-Günlük 1.000 tekil girse yani aylık 30.000 tekil ya da günlük 1 milyon tekil girse dolayısıyla aylık 30 milyon tekil kişi girse maliyetler ucuzlar mı dedicated satan firmadan.

Aksine hit ve kullanıcı artıkca maliyet yükselir. 100 usere maliyeti aylık 1$'a 10000 user 10$ diye yükselir tabi en önemlisi band cok degişir site içinde dolaşım cok olursa bu da band cok gidecegini gösterir.

bir site hiti 1000 dir ama günlük gösterimi 10000 dir yanai cok hiti yoktur ama sayfa içi dolaşım coktur.

Önemli bir konuda band yiyecek büyük cöznürlüklü resim ve videolardan uzak dur veya min boyuta düşürmaya bak..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi