İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

RAID 1 ve Disk Ozelligi

A

Anonymous

Misafir
Merhaba ...

Windows 2000 Server üzerinden Raid 1 ozelligi verirken DiskLerin ayni ozellik olmasi mi gereklidir. (Marka ve Model)

Ben yaparken Sadece Simple ozelligi acik digerleri kapaliydi...

Tesekkurler...

A

Anonymous

Misafir
Ayni diske sahip olman gerekmiyor.Raid 0+1 `de diskleri beraber birlestiriyorsun basitce anlatilmasi gerekirse.Ayni kapasite ve markaya sahip olman gerekmiyor fakat ornegin 4.5 lik bir Hdd ile 5.4 luk bir Hdd kullanirsan.2 tane 4.5 lik kullanabilirsin ancak.5.4 ten kalan bolumu kullanamazzsin.Yani en ufak Hdd`nin boyutu x2 olucak.

A

Anonymous

Misafir
Peki mirror yapmak istersek. Yani aynalama yaptigimizda iki diskin ayni mi olmasi gerek... Ben bunu yapmak istedigim de (gerci deneme amaciyla ama) 8.5 GB disk ana ve 40 GB disk mirror olacakti. Create Volume yaptigimde Simple'dan baska digerleri kapaliydi...

A

Anonymous

Misafir
Mirroring yapmak icin Raid 2 kullanmalisin iki diskin ayni olmasi gerekiyor.
Ama sanirim ayri seylerden bahsediyoruz.Senin yapmaya calistigin sanirim Raid degil diskini advanced e cevirmek(fault tolerant).Bunun da Raid ile ilgisi yok.Ayrica 8.5 ana 40 Gb mirror cok garip cunku iki disk kullaniyorsun ve 8.5 a 8.5 olarak duser.Hicbirzaman yok 40 Gb mirror olarak kullanayim 8.5 ana disk olsun diyemezsin.

A

Anonymous

Misafir
8.5 ve 40 GB deneme amaciyla yapmak istedim...

Asil yapmak istedigim Ana Diskin (w2k server) yedegini devamli diger diskte tutmak. Ana diskte herhangi bir sorun oldugu zaman; mirror diski ana disk yerine calistirmaya baslamak istiyorum... Bunun icinde ogrendigim kadariyla RAID 1 (mirror) kullaniliyor.

Bugun elime ayni model ve marka 2 disk gececek. Onlarla bir deneme yapmayi dusunuyorum...

Tesekkurler...

A

Anonymous

Misafir
Bunu sadece Raid 1 ile degil diger "Raid Array" cesitleri ile de yapabilirsin:
RAID 0 Iki diski sadece birlestirir.Mirroring yoktur.
RAID 1 Iki diske ayni aynda yazar.Boylece bir Hdd sorun cikardiginda digerinden okumaya devam eder.Fakat bunun icin 2 ayri Hddd ve iki ayri raid controller karti gerekir.Boylece raid kartinin sorun cikarmasi durumuna karsida bir onlem alinmis olur.
RAID 2 Ikiden fazla diske yazar fakat ozel disk gerektirdigi icin su anda nerdeyse kullanimdan kalkti.
RAID 3 Yine iki disk kullanilir fakar Raid 2 gibi ozel disk gerektirdigi icin su anda kullanilmiyor.
RAID 4 Sektor sektor yazma yolunu kullanir.Diger yontemlere gore cok daha yavas calisir.
RAID 5 En az 3 disk ile calisir.Mirroring icin en iyi yontem (bence).3 disk arasina butun bilgiler paylastiriliyor.En iyi fault tolerant sistem.Fakat Windows NT de sistem diski bu array`e uye olan disklerden biri olamiyor.Windows 2000`de de sanirim bu gecerli.
Sonuc olarak yine bence eger cok saglam bir backup sistemi kumak istiyorsan 5 disk ile calisma en mantiklisi.2 disk raid 0+1 3 disk raid 5 olarak calismali.Boylece hem raid 5 ile kullanici bilgileri ve butun networkteki bilgilerin yedegi hemde raid 1 ile sistem bilgileri yedeklenmis olacak.
Iyi calismalar.

A

Anonymous

Misafir
Bunu normal bir RAID kartiyla yapabiliyoruz. Yani ABIT'in hot rod 100 veya anakarta entegre raid kartiyla... W2k'da Raid 1 ve 5 var. Galiba yazilimsal olarak yapabiliyoruz. Peki bu performansın düşmesine sebep olur. Tanıdıklarımın söylediği performansı çok fazla düşürüyormuş...

Teşekkürler...

A

Anonymous

Misafir
Bence anakarta uzerinde bulunan raid karti fena degil.Sonucta kartla geldigi icin cok fazla ozellik ve hiz istemiyorsan bunu kullanabilirsin.Software Raid olayina ise hic girme derim.Kesinlikle yararsiz.

A

Anonymous

Misafir
dipsit benim bildigim kadariyla win2kS sadece softRaid 0+1 destekliyor... raid5 sadece hardware ile oluyor. yoksa yanlismi biliyorum??

A

Anonymous

Misafir
Walla bilmiyorum. "Create Volume" seçince öyle bir seçenek var. Ama kapalı. Ben mirror yapmak istiyorum. Ama Quantin Soft bi işe yaramaz dedi... Mecbur donanımsal yapacaz...

A

Anonymous

Misafir
Active Directory'un yüklü olduğu disk çöktü ve Başım belaya girdi... Allahtan yedek Active Directory (BDC) yüklüydü de kurtardık kendimizi...

Şimdi de böyle bir daha olursa 2. bir diskimde tüm sistem yedek dursun diyorum...

Aslında olup olmayacağını da bilmiyorum. Yani disk çuvalladığı zaman makineyi kapatıp açtığımda yedek diskten açmak istiyorum. Yani kayıp 3-4 dakika olsun istiyorum. Diski düzelttiğimiz zaman veya yedekten geri aldığımız zaman kaldığı yerden devam etsin dedim...

Ama zor galiba...

Ghost ve benzeri bir programı kullandığımız zaman herhafta makineyi kapamak ve elle yedek almak gerek. Yani zor iş...

A

Anonymous

Misafir
haklisin raid gercekten iyi ama bende olsam softraidi asla kullanmam...sadece sorun cikariyor..bir müsterimize softraid yoluyla yapmaya calistik ama sonunda ucuz ve scsi kadar güvenli olmasada iyi olan IdeRaid'i kullandik..gicir gicir calisiyor...3 tane hdd var..ikisi raid'de ücüncüsüde ghost..ikisinin ghostunu her ikinci hafta yapip cifte güvenlik sagliyoruz..ucuz yoldan tabiki...elbette daha profesyonel yollar var ama o düzeyde lazim degil onun icin bu yolu sectik.

A

Anonymous

Misafir
selam,

Bu konu bana yabancı ama bu konu ile ilgili benimde başım belada. Yani benimde bir serverem var. Bu server win2000 20 gb lık bir hdd 2 ye bölünmüş bir vaziyette çalışmakta. Bu hdd nin anlık yedeğini bire bir başka aynı kapasitede bir diske almak için makinama hangi kartı alıp takmam lazım veya hangi programı kullanmalıyım. En önemliside şu anki bilgileri boş hdd ye nasıl aktarılacak. İlk kurulum anı farklımı bunuda bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Konuya çok uzak olduğumu belirtmek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla....

A

Anonymous

Misafir
RAID 1 (Mirroring)

Evet diğer RAID sistemimiz ise RAID 1, diğer adıyla disk “aynalama”. “Aynalama” teriminden tahmin edeceğiniz üzere şu anlam ortaya çıkıyor : 2 veya daha fazla diskiniz var ve bu disklerin birisindeki bilgiler, diğerine eş zamanlı olarak kayıt ediliyor. %100 veri güvenliği amaç edinilmiş. Aniden disk göçtü diyelim. Hiç telaş yok. Bilgilerin aynalandığı diskten dosyaları tekrar yeni ana diskinize kopyalayarak olayı çözümleyebiliyorsunuz.

Gördüğünüz üzere, RAID 1 sisteminin diskten veri okuma performansına bir katkısı yok. Sadece, ECC (Hata Bulma & Düzeltme ) işleminden dolayı yazma işlemi, yalnız başına kullanılan tek diskli konfigürasyona göre bir yavaşlık gösterebilir.

Anlayacağınız üzere, performansın pek önemli olmadığı, verilerin önem arz ettiği konumlarda RAID 1 sistemi çok işe yarıyor. Zaten bu sisteminde tek amacı veri güvenliği.

Bu dökümanın tam metni : http://www.alfa2.com/alfa/hdd.htm
adresinden bakabilirsiniz.

Ben de bu konuyu yeni yeni algılayıp öğreniyorum.
Saygılarımla...

A

Anonymous

Misafir
RAID olayını hiç kullanmadım. Ama aklıma yazdıkların hakkında takılan birşey oldu. Aslında Alfa bilgisayarın yazdıklarına...

Madem ki. RAID 1 Aynalama yapıyor. Daha doğrusu anlık olarak aynalama yapıyor. Sen nasıl diğer diskten verileri kurtaracaksın... RAID 1'in amacı primary diske donanımsal olarak birşey olduğu zaman backup diskten verileri kurtarmak. Yani sen birbirinin aynısı (ikizi) olan birşeyden nasıl kurtarma yapacaksın ki?

Eğer birebir kopyalama yapamazsan yani raid alacak paran yoksa w2k'daki NTBACKUP.EXE çoook işe yarayabilir. Ben şu anda onu kullanıyorum (şimdilik). Saat gece 11'e ayarladım. Her gece yedeğini alıyor. Daha doğrusu istersen 2 istersen 10 günde bir yedek aldırabiliyorsun... Şimdilik tavsiye ederim...

Not : Ayrıca o sitedeki çoğu resim vs. diğer bilgisayar firmalarından alıntı. Resimlerin çoğu empa, darkhardware, pclabs'tan...

A

Anonymous

Misafir
Burda benim anladığım bozukluk fiziksel bir bozukluk. Yani hdd lerden biri yanarsa diğeri çalışmaya devam ediyor. Eğer senind dediğin gibi programsal bir hatadan dolayı meydana gelecek kaybı hiç bir sistem anlayıpta onaramaz. Benim Anladığım Raid1 sisteminde fiziksel bir bozulma meydana geldiğinde yedekteki 2. hdd işlemler devam ediyor. 1.hdd yerinden çıkarılıp sağlamı takılıyor. Sonra hdd leri birbirine aktarıp kalınan yerden devam edilebilir. Böyle düşünüyorum ama işin detayını bende bilmiyorum. İleride bu sistemid enersem bunu burda yeniden gündeme getirebilirim

Saygılar...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi