İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Rapor Sunma

A

Anonymous

Misafir
Merhaba ,
Daha önce sorduğum soru'ya çözüm yolu buldum ve yazdım
faydalanmak isteyen arkadaşlar soruya girip bakabilir..
-----------------------
Yeni bir sorum olucak aldığım kitapta rapor sunmada
istenilen kayıt'ı yazdırma bölümü buda bana çok lazım
fakat orda Table1Durum diye bir yazı var hata veriyor geçemiyorum
Ben kodu veriyim
Şöyle ;

if DataModule2.Table1Durum.AsBoolean then
PrintBand:=true
else
PrintBand:=False
end;
-------
Kod böyle Durum Nedir diyorsanız durum yazdıralacak belgenin yazdırılmasını onaylayan check box Yani Durum yerine Çıktısını ver diyebiliriz.
Table1ciktisiniver ... gibi
Fakat burda Datamodule'yi geçtim Table1Durum'u geçemedim yanlışlık var ama çözemiyorum..
Yardıma ihtiyacım var..
Acellle
Teşekkürler
Kaan

A

Anonymous

Misafir
Table1Durum adli nesne nedir? Table midir yoksa CheckBox midir ?

Eger Table1Durum adli nesne bir CheckBox ise DataModule2 ile bir ilgisi kalmaz.
Form1.Table1Durum.Checked (secili olma ozelligi) = true veya false olabilir.
o zaman soyle yazilabilir.

if Form1.Table1Durum.Checked = True then
begin
PrintBand := True;
end else
begin
PrintBand := False;
end;

Eger Table1Durum adli nesne bir Table ise soyle yazilabilir.
if DataModule2.Table1Durum.State in [dsBrowse] then
begin
PrintBand := True;
end else
begin
PrintBand := False;
end;

A

Anonymous

Misafir
Datamodul2 içinde Table1 isimli Table ın field listesi içinde tanımlı olduğu anlaşılan bir field dan bahsediliyor. Eğer kitap veya basılı bşr belgede yeralan bir kaynak kodu bilgisayara aktarıyorsanız, dikkat edilmesi gereken en önemli husus, Pas ve DFM uyumululuğu olacaktır. Burada sorununuzun kaynağı ve düzeltimi aşağıdaki şekilde olabilir :

Datamodul2.Table1 isimli Table Field penceresini açarak, durum isimli bir değişkenin bu listede olup olmadığını kontrol edin. Eğer Field Listesi içinde durum isimli field varsa, .DBF dosyayı Databasedesktop içinden açarak, table restructure blümünden durum field ının varlığını kontrol edin. Eğer field yoksa ekleyin (Logical olarak), Eğer field varsa Feild türünü L (Logical) olup olmadığını kontrol edin. Yanlışlık varsa bu yönde düzeltin.

Bu tür sorunlar, herzaman her düzeyde programlama bilgisi olan herkesin başına gelebilir. Problem ve sorun çözmede en önemli husus, sorunun ne olduğunu bilmek ve sorunun kaynağını tesbit edebilmekten geçer. Çözümü ise sorunun ne olduğunu ve kaynağını bilmeye çalışmaktan daha kolaydır.

Bu nedenle Foruma soru ve sorunlarını ileten arkadaşların soru ve sorunlarında daha fazla detaya yer vererek ve yalın anlatım kullanmaları çok önemlidir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5