İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Refli saldırıları engelleyin

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Wm Tools'dan HTML önerileri kısmını genellikle takip ederim ve sorun varsa çözmeye çalışırım. Özellikle duplicate içerik oluşturulmaması sitenin performansı açısından önemlidir. Bu nedenle hiç HTML önerisi yok şekline gelene kadar değişiklikler yapmak gerekir.

Bugün kontrol ettiğimde sıfır hatalı bir sitem için şöyle bir sonuç aldım:
Yinelenen meta açıklamalar 231
Yinelenen başlık etiketleri 107

Tahmin edeceğiniz gibi refli saldırı olmuş ve bunun sonucunda Google sitem üzerinde bir sayfanın farklı kopyalarının bulunduğuna ikna edilmiş. Tabii ben durumu farkedene kadar da bu sayfalar Google'da yerini almış: site:siteadresi.com ref

Bu durum sitenin gidişatı tehlikede demektir. Duplicate içerik tehlikesi var, artı refli siteler a*****t vs. ise bu da ayrı bir tehlike anlamına gelir. Google'ın site ile ilgili kötü bir değerlendirme yapması an meselesi olabilir.

Bu yüzden sıralamasını kaybeden siteler olduğunu biliyorum. Ama eskiden sadece istatistiklere yansıdığını düşünerek konuyu fazla ciddiye almazdım. Artık ciddi tehlikeye neden olacağına ikna olduğuma göre soruna şöyle bir çözüm buldum.

Robots.txt ye

Disallow: /?ref=
Disallow: /*ref=*
Disallow: /*?ref=

ekleyip ve wm toolsdan silinme talimatı verip indexlerin silinmesini bekleyeceğim. Böyle bir sorunla karşılaşmak istemeyenler aynısını yapabilirler.

.htaccess'le yapılan bir yönlendirme işlemi var, ama onu tavsiye etmiyorum. İndexleri silip siteyi temizlemek gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ping

iyinet
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
21
Eline sağlık ablacım, çok güzel olmuş.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
temiz çıktım, ama bi ara olmuştu banada

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5