İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Reklam ahlakı

M

mavidusler

Misafir
inboxuma Subject kısmında Garanti Bankası yazan bir mail geldi.
Spam olduğundan yüzde yüz emindim ama yine de açtım. İşte gelen mail:
====================
Sayin Musterimiz...

MasterCard ve VISA firmalari 2005 yilinda birlesmis olup butun bankalara bir bildirimde bulunulmustur. Bankamiza bagli olan butun kredi kartlari yeniden bilgi guncellemesine girerek yeni MV kredi kartlari 3 ay sonra dagitilmaya baslanilacaktir. Lutfen asagida verilen web adresimizden bilgilerinizi guncelleneyiniz yada gerekli islemler icin Garanti Bankasi Istanbul Merkez subemize yazili dilekce ile islemlerinizin yapilmasi icin basvuruda bulunun...

https://www.garanti.com.tr/kredikartlari/update/vm/ ( Lutfen buraya tiklayin... )

Gozde CANKUTLAR
GARANTI BANKASI A.S

=============================

https://www.garanti.com.tr/kredikartlari/update/vm/ yazılan yer ve lütfen buraya tıklayınız yazan yer aslında şu adrese linkli:
http://2**.65.116.72/guvenli/
Şu an link çalışmıyor olduğundan kimlerin yaptığını bilmiyorum.

Hiç bir yorum yapmıyorum ama sadece internetimiz adına yazık! diyorum. Sanırım spam; önümüzdeki yıllarda terörden çok daha fazla konuşulacak bir konu olacak. Yakın bir zamanda okuduğum bir istatistiğe göre gönderilen maillerin yüzde doksandan fazlası spammış.

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
bence bu maili direk garanti bankasına gönder derim onalr bunun peşini bırakmaz araştırılar derim en yüksek yere ulaştır derim

wasGer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
garanti bankasından banada bu tarzdan 4-5 mail gelmiştir. Garanti Banka hakkinda bu emailleri alana kadar iyi düşencelerim vardı belki hesap açtırabilirdim ama bu tarz rahatsiz edici ve hiç dikkate almadığım spamleri gönderdikleri anda 1 müşteri yani beni kaybettiler... Sanırım tek ben diilim. Bu kadar küçük olup spam yapan bankaya kim müşteri olur, ne saçma bi marketing stratejisi bu!

ereniz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet banada gelmişti ama garantimiydi hatırlamıyom ama öyle bir mail olduğunu biliyordum bakmadan sildim

M

mavidusler

Misafir
wasGer' Alıntı:
garanti bankasından banada bu tarzdan 4-5 mail gelmiştir. Garanti Banka hakkinda bu emailleri alana kadar iyi düşencelerim vardı belki hesap açtırabilirdim ama bu tarz rahatsiz edici ve hiç dikkate almadığım spamleri gönderdikleri anda 1 müşteri yani beni kaybettiler... Sanırım tek ben diilim. Bu kadar küçük olup spam yapan bankaya kim müşteri olur, ne saçma bi marketing stratejisi bu!

wasGER yanılıyorsun. Bu mail kesinlikle garanti bankasından gelmiyor. Koskoca banka neden spam yapsın. Onun adını kullanarak spam yapıyorlar.

ReferXchange

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beyler ,

"kişisel bilgileri soran e-postalara dikkat"
bu şekilde uyarı yapılıp durluyor her yerde. konunun spamla ilgisi yok kredi kartı bilgilerinize ulaşmaya çalışıyorlar..
bu e-postayı bence de garanti bankasına iletin.
saygılar..

wasGer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mavidusler' Alıntı:
wasGER yanılıyorsun. Bu mail kesinlikle garanti bankasından gelmiyor. Koskoca banka neden spam yapsın. Onun adını kullanarak spam yapıyorlar.

işte bende bunu diyorum neden koskocaman bi banka böle yapsın? Ama linkler garanti bankası resmi sitesine gidiyor yoksa burdada mı yanılıyorum. herneyse garantide hesap açmak yok :)
En güvenilir yine İsviçre bankaları :D

M

mavidusler

Misafir
Spam: Sizin rızanız olmaksızın size gönderilen maillere verilen genel ad.
Amaç reklam değil dolandırıcılık olsa da bu mail spamdır.
Konu başlığını Reklam Ahlakı koymamın sebebi o maili öncelikle reklam amaçlı aldığımı sanmamdı.
Uyarıların için teşekkürler. Gerçekten de internet gün geçtikçe bunlar yüzünden çekilmez hale geliyor.

M

mavidusler

Misafir
wasGer' Alıntı:
işte bende bunu diyorum neden koskocaman bi banka böle yapsın? Ama linkler garanti bankası resmi sitesine gidiyor yoksa burdada mı yanılıyorum. herneyse garantide hesap açmak yok :)
En güvenilir yine İsviçre bankaları :D

Evet wasGer malesef burda da yanılıyorsun. Linkler de garanti bankasına gitmiyor. Status bar'a bakmayan bir kişi kolaylıkla yanılabilir. Zaten garanti bankasına gitse sorun değil. O zaman derim ki bu gerçekten önemli bir mail. Ve mutlaka https protokolü kullanılırdı.

H

hibrahim

Misafir
yaw abicim birde webmaste rolacaksınız vs.. adam emailde garanti bankaında olmayan bir sayfayı yazmış ve altınada eğer bu sayfaya giremezseniz aşağıdkai linke yani kendi sitesine (sadece ip numarasını gördüğünüz site) girip formu dolurun yani demek istediğim wasger boşun garantiden vazgeçme bundna dolayı vazgeçiceksen ama ykb yi öneirrim:)

Sport

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
bu emailler uzun zamandır nette dolaşıyor ve Dolandırıcılık amaçlı. kesinliklede banka ile alakası yok.

çok dikkatli olmak gerek...

AkrepList

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
beyler garanti bankasinin ana sayfasinda hicbir musterimize mail yolu ile ulasmiyor ve bilgilerini istemiyoruz diye bir ibare var.
bu kesinlikle dolandiriclik ipli ve guvenli olduklarini ima ettikleri yere gelen adamlarin sifrelerini ele geciyorlar.

garanti bankasi online bankaciligin 1 numarali ismidir o yuzden bok atan cok oluyor.

broker arkadaslarim var garantide boyle seyler sozkonusu degil

M

mavidusler

Misafir
AkrepList' Alıntı:
garanti bankasi online bankaciligin 1 numarali ismidir o yuzden bok atan cok oluyor.
Beni kastetmiyorsun değil mi akreplist :) Konuyu açan benim de. Arada gümbürtüye gitmeyelim yanlışlıkla :)

wasGer

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hayret bişey bendeki emaillerde linkler hatırladığım kadarıyla http://www.garanti.com.tr/ ya gidiyordu... hmm yoksam yanlış mı hatırlıyorum. Çünkü domain garanti.com.tr tipiydi bende bi kontrol edeyim diye tıkladım.. Eğer resmi site diilmişse iyi fake yapmışlar.
Emailleri maalesef silmişim geri gidip kontrol edemiyorum. arrhh!

S

SempatiX

Misafir
En iyisi sen bu durumu garanti bankasina ilet. Onlar site IP sinden de yola cikarak bu isi kimin yaptigini hukuki yollardan bulurlar ;)

M

mavidusler

Misafir
Konuyu ilettim arkadaşlar. İlgilenirler mi bilmiyorum. Daha önce bir tane ISS'nin email servisinde de çok basit bir açık bulmuş (tamamen tesadüfen) ve bu durumu onlara aynen anlatmıştım. (Şifre, gizli soru sorulmadan, girilmeden hesap sahibinin inboxuna girilebilmesiyle ilgili bir açık) Ama ne bir teşekkür maili, ne de konuyla ilgili bir düzeltme görebildim. Ben açıkçası bu gibi durumlarla ilgilenildiğini pek sanmıyorum. Ama yine de biz elimizden geleni yapalım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5