İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Reklam Networklerine istediklerini vermeyin!

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Arkadaşlar bir süredir Reklam Networkleri ödemeler noktasında kullanıcılara sıkıntılar çıkarmakta. Ödeme tarihlerine uymamakta veya kısıtlı ödemeler yapmakta. Son olarakda fatura kesim tarihinden 3 ay sonra ödeme yapmak konusunda karar alanlar var. Bunun sebebi olarak, reklam veren firmalardan aldıkları reklamları 3 aylık çeklerle yaptıklarını savunmaktalar..

Sonuç olarak, reklam vermek isteyen reklamını bizim sitelerimizde bugün yayınlıyor ancak bunun bir kısmı Reklam Networkünde kaldığı gibi bizde paramızın bize kalan kısmını ancak 3 ay sonra ödüyor. Türkiyede hosting hizmet bedellerini 3 ay sonra ödeme lüksümüzün olmadığını anlamıyorlar veya anlamak istemiyorlar. 1 ay ödeme yapmayınca sunucunun fişini çektiklerini bilmiyor veya bilmemezlikten geliyorlar.

Bu bağlamda, Türkiyede Reklam Network'üyüm diye geçinen firmalara ve reklam verenlere dersini vermemiz gerektiğine inanıyorum.

GOOGLE adwords e gelince para ödemeyi biliyorlar. Ancak adsense ile çalışmayan/çalışamayan biz yayıncılarında canını okuyorlar. Reklam Networkleri yayıncıların haklarını Reklam verenlere karşı korumak zorunda olduğunu anlamalı.

Peki bunu anlamaları için bizler neler yapmalıyız?
Mümkün olduğunca çok ADSENSE kullanmaya çalışın ve bu konuda birbirinize destek olun. Türk Reklam Networklerine uygun bir dille ödemeler konusunda hassas davranmalarını, zamanında ve erken ödeme yapmak zorunda olduklarını dile getirin, aksi halde reklamları yayınlamaktan vazgeçeceğinizi net bir dille iletin ve bunuda lafta bırakmayın. Reklamları kaldırıp atın ve reklam yayınlayanlarıda bu konuyu okumaya teşvik edip ortak hareket etmeye davet edin.

Bir ay içinde bir çok yayıncısını(bizleri) kaybeden Reklam Networkleri, reklam verene karşı bizim haklarımızı korumak zorunda olduğunu öğrenecektir.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
özellikle belli bir firma var mı yoksa genel olarak tutum bu olduğu için mi yazdın abi? Bir de Türk reklam firmaları 3 kuruş para veriyor zaten onlardan kazandığım bir şey yok benim. Süs olsun diye reklamstore reklamlarını tutuyorum sitede. Onun sebebi de hani eş dost girdiği zaman bir şeyler kazanıyor demekki desin diye yoksa onları da kaldırıp bi kenara koymak zerre zarar vermez bana. Benim gibi de pek çok insan olduğunu düşünüyorum ben.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
malesef çalıştığım birkaç ajansta da bu şekilde bir tutum gördüm, hatta sırf destek verme anlamında (adsense gelirinin yarısından feragat ederek) yayınladığımız reklamların ödemelerinde gecikme yaşıyoruz. ayrıca reklamı yayınlanan firmanın ajansa ödeme yapmaması gibi bir durum olması imkansız.

benim bildiğim kadarıyla büyük reklamverenler seçecekleri reklam ajanslarını minimum maliyet düşüncesiyle seçiyorlar, dolayısıyla burada da yayıncılar aleyhine ciddi bir rekabet söz konusu.

belirttiğiniz gibi 60 gün ödeme yapılacak denilirken 90 güne 120 güne süre uzuyor, bence burada en mantıklı yöntem yayıncıların birlik olması ve ödeme gecikmelerinde yayıncılara belli bir miktar tazminat ödemesinin yapılmasının sağlanması olabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5