İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Reklamlara hileli tiklama konusunda bilgili kisiler

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Hileli reklam tiklamalari...
Bildiginiz uzere reklam verenleri ve reklam networklerini en cok ugrastiran konulardan birisi bu.
Reklamlara hileli tiklama konusunda bilgili iseniz veya bu konuda kulaktan olsa da duydugunuz birseyler var ise, bu baslik altinda bildiklerinizi paylasmanizi istiyorum.
Reklam networku konusunda tecrube sahibi kisileri de yine bilgi paylasimina davet ediyorum.
Bu paylasim sonunda somut bir takim cozumlerin cikmasi halinde, belki de icimizden bazi webmasterlar gonul rahatligi ile bir reklam networku baslatabilirler...

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet bu herkezin sorunu benm bu konuda geliştirdiğim bir kaç yontem var onları açıklayayım;

3 yöntemi bir arada kullanmak;
1. Cookie
2. Session
3. IP tespit
bu 3 yontemi aynı anda kullanarak olabildigince sahte tıklamayı aza indirebiliriz. tam garanti olması açısından düşünürsek;

reklam sadece üye ye gösterilir üye adı yenbir tabloda ve session olarak tutulur tıklama engellenir aynı üyenin her girişin de ip adresi yeni bir deger olarak ekletilir reklama tıklamak için yen bir üyelik yapıp yapmadığı incelenir...

en güvenilir yolda şudur;
4 yol;
bu yolda reklama tıklayan ziyaretçiye veyahut kullanıcıya bir active-x denetimi yansıtılır bu active-x denetimi kullanıcının mac adresini alip db ye kaydedecektir.
yanı sıra cookie, session ve ip denetimleri tekrardan yapılır. 1 mac adresinden gunde sadece 1 tıklama kabul edilir.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
konuya tam hakim deiğilim ama 4. sü bence çok saçma...misal benim sitemdeki bir çok ziyaretçi günde 7-8 sefer giriş yapıyor. Bu forumada ben yeri geliyo günde 10 kere giriş çıkış yapıyorum..doğal olarak ilk girişte tıkladığımda mac adresi kayıt edildi...Peki diğer girişlerimde tıkladığım zaman ne olacak...bunlar sayılmayacaksa bu kayıp değilmi?? Ancak tek bir banner için söyleniyorsa o zaman tamam, fakat değişimli bannerlarda işlemez diye düşünüyorum

dll

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Şunuda unutmayalım trojan botlar var. Değişik IP adreslerinden tiklama yaptiriliyor. Veya iframe var en büyük sorun. Benimde hitlistim var ama iframeleri tam olarak engelleyemiyorum. Bizde bir affialite sistemi yapacagiz ama sırf bu sahtekarlıklar yüzünden sıcak bakamıyorum.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iframe yi engellemek için
PHP:
$site = $_SERVER["HTTP_REFERER"];
$site = explode("/", $site);
$site = $site[2];
ile refereri aliniz kendi siteniz degilse referer ekletmeyinz.

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
* HTTP_VIA ve HTTP_X_FORWARDED_FOR basliklarini takip etmek.
* Umumi proxy listelerini takip etmek ve bunlardan gelen tiklamalari saymamak.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Peki bu irc-bot mu nedir tam bilmiyorum, hani kullanicilarin haberi olmadan bilgisayarlarina yerlestirilen spywareler nasil engellenebilir?
Binlerce bullanici haberi olmadan reklam tikliyor olabilir...

Onerileriniz arasinda
- cookie zaten bilinen ve uygulanan bir yontem
- proxy yine uygulanan ve olmasi sart bir yontem, anon(elite)-proxy lere nasil cozum bulunuyor?
- session uygulanamaz bir yontem, sadece sitenizdeki reklamlar icin bir onlem olabilir ve az kullanici icin, reklam milyonlara gosterildiginde session zor.
- activex veya mac adress hic olmaz...unutun...

Benim daha cok merak ettigim, "human pattern" dedikleri insan tiklamalari ile makina/robot tiklamalarini ayirt edebilen yazilimlar.

internette "click fraud detection" diye arattiginizda bu konu ile ilgili birsuru sayfa var, ama hicbirinde ne yaptiklarini nasil yaptiklarini anlatmamislar.

Raiden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilk olarak referer ile yapıyorlar, akabinde reklamlara tıklama ile ilgili tablona tarih atacaksın bu botlar şu şekilde programlanır "şu kadar dakka sonra tekrar tıkla" ilk tıkladığı dakka ile o dakka arasını ilk once keşfedeceksin daha sonra bu dakkayı aklında tutacaksın diyelim ki saat 12 00 den ilk tık geldi ikinci tık saat 12 20 de geldi. arada 20 dakka oynıyor o zaman 12 40 daki tıka izin vermeyip 12 00 deki ve 12 20 deki yapılan tık kayıtlarını sildireceksin.

HONEYMONEY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyinet' Alıntı:
Peki bu irc-bot mu nedir tam bilmiyorum, hani kullanicilarin haberi olmadan bilgisayarlarina yerlestirilen spywareler nasil engellenebilir?
Binlerce bullanici haberi olmadan reklam tikliyor olabilir....

Bu yukarda bahsetttiğini, iyi bir spyware programı ile durdurulabilir.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Raiden' Alıntı:
ilk olarak referer ile yapıyorlar, akabinde reklamlara tıklama ile ilgili tablona tarih atacaksın bu botlar şu şekilde programlanır "şu kadar dakka sonra tekrar tıkla" ilk tıkladığı dakka ile o dakka arasını ilk once keşfedeceksin daha sonra bu dakkayı aklında tutacaksın diyelim ki saat 12 00 den ilk tık geldi ikinci tık saat 12 20 de geldi. arada 20 dakka oynıyor o zaman 12 40 daki tıka izin vermeyip 12 00 deki ve 12 20 deki yapılan tık kayıtlarını sildireceksin.

referer a istedigin degeri atabilirsin, referer tutarsiz bir veri.

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ip adresleri bildiğiniz üzere rastgele verilmiyor, hangi ip üzerinden hangi ülkeden bağlanıldığı ve o ülke içerisinde hangi il hatta mahalle veya sokak üzerinden bağlanıldığı anlaşılabiliyor.
Az önce modemimin firmware nü incelerken gözüme çarptı, 'route table' diye bi bölüm var.
benim bağlantımı
85.101.32.35(örnek) olarak gösteriyor. ağ alt geçidimi ise
85.101.32.1 olarak gösteriyor. Yani şu durumdan 85.101.32.* numaralı ipler benim akrabam oluyor.
Algoritmik düzeyde temel sorgulardan sonra konabilecek bi kontrol olabilir diye düşünüyorum. Keza aynı bölgeden yapılan aşırı tekrarlı tıklamaları biraz engelleyebilir.
Bu konuda fazla tecrübeli değilim ama çorbada tuzum bulunsun istedim

sistem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iş ip ye kalsa kolay da. ip ile oluncada bu sefer trojan botlar çıkıyor
aslında bu trojan botların tarayıcı bilgisi göndermedigini sanıyorum ben birkaç deneyde herşeyi gönderdimdi refte fakat tarayıcı yı unutmuşum buradan yola çıkılarak

* ip
* Tarayıcı adı
* kaç kere tıklandığı
vs. gibi bir yöntemle human mı botmu belki ayırt edilebilir

asıl mesela iyinetadmininde belirttigi gibi tarayıcı ile gelen reflere istediğini yazabiliyor olması

hdogan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
iyinet' Alıntı:
Binlerce bullanici haberi olmadan reklam tikliyor olabilir...
BHO (BrowserHelperObject) olarak altyapisi kurulan Parasiteware denilen programciklar. (Caktirmadan cerez atama, reklama tiklama islemi yapan) Engellenmesi spyware kilikli programlarla saglanabilir, fakat Hijackthis kokten cozum gibi birsey (butun BHO'lari listeler). Sunucu tarafinda bunu engellemek cok zor, bire bir taklit yapiyor.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
66
Peki Google, Yahoo gibi reklam firmalari ne yapiyorlar bu konuda?

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tabiki alır. işlemci, board vs. bunları alır ama her reklamı izleyen için bu verilerin işlenip saklanmasını düşünemiyorum bile. Reklam izleyen için bu tür kontroller imkansız gibime geliyor. Ancak publisher kontrolü için işe yarayabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi