İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Renk Bilim ve Tasarımlarımızda kullandığımız Renklerin Anlamı

Troypc

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Aslında web tasarımcıları ve internetle ilgilenen kişiler olduğumuz için renklerle içli dışlıyız, hepimizin ya şurayı hangi renk yapsam diye bir ara tökezlediğimiz olmuştur. Ben renklerin anlamı olduğunu ve çok etkili olduklarını düşünüyorum. Sadece ve fonksiyonel tasarımlardan yana olmama rağmen renkler bir websitesi için çok önemlidir derim her zaman.

Renk Bilim Nedir?
Renkler söz konusu olunca hepimizin bir çift lafı vardır. İnsanların sevdiği, çok etkilendiği renkler insanları düşündüğünüzden daha çok etkisi altına alabilmektedirler.

Renklerin psikolojik ve fiziksel etkileri birçoğumuz tarafından bilinmemektedir. Renk terapisi metabolizmanın sağlıklı ve dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamak için renk enerjilerinden faydalanmak için yapılan terapidir. [*]

Renklerin Manası ve Çağrışımları [**]

Beyaz: Saflığı, temizliği ve istikrarı ifade eder.
Siyah: Gücü, tutkuyu, ciddiyeti ve çoğu ülkede matemi temsil eder.
Mavi: Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder.
Yeşil: Doğanın ve huzurun rengidir.
Kırmızı: Canlılık ve dinamizmin rengidir. Ataklık, azim ve kararlılığı ifade eder.
Sarı: En parlak ve dikkat çekici renktir. Neşe, zeka, incelik ve pratikliği ifade eder.
Mor: Asalet, lüks ve itibarın rengidir. --> kesinlikle doğru
Pembe: Neşe, güven ve rahatlığı ifade eder.
Turuncu: Dışa dönük olmayı ve güveni temsil eder.
Lacivert: Sonsuzluk, otorite ve verimliliği ifade eder.
Kahverengi: Toprağın ve doğallığın rengidir.
Gri: Alçak gönüllülüğü ve dengeyi ifade eder. (benim tasarımlarımda bolca kullandığım renk:))

[*] Renkbilim.com
[**] Renklerinanlamlari.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5