İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Robotların Türkçe Harf Sorunu

hasancakici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar sitemde türkçe arama yapınca herhangi bir sorun yok sonaranan.php dosyası hazırladım ve oradan ne aranmış görebiliyorum aynı zamanda tagladım aradığın dosyanın üzerine gelip tıklayınca tekrar arama yapıyor.

Şimdi Soruma gelince
robotlar siteyi taramaya gelince sonaranan.php bunu görüyor ama türkçe harfleri göstermiyor
Buradan Bakabilirsiniz

ve ilgin olan birde o bozuk aramanın üzerine gelince altta gideceği yer olarak türkçe harfi gösteriyor bir bozuk kelimenin üzerine girerseniz açılan sayfada sayfa altında gideceği adresi türkçe gösteriyor ama tıklarsanız yine aramayı bozuk yapıyor..

Burada türkçe sorununu nasıl halledebilirim robotlar geldiğinde türkçe okumasını istiyorumm..
Db ye türkçe harfleri gönderdim ama olmadı

desoLate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arananları kaydettiğiniz tablonun karakter setini latin5_turkish_ci olduğundan emin olun. Ve veritabanı bağlantısından sonra;

PHP:
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");

Kodunu kullanarak tekrar deneyin.

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=windows-1254">
<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=ISO-8859-9">

bunların yerine

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=UTF-8">

olursa o sayfadaki sorun çözülür

hasancakici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
mysql_query("SET CHARACTER SET latin5");
mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");
şeklinde göndermişim databaseye ayrıca sonaranan.php eklemeye gerek yok sanırım

hasancakici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
şuanda sayfa bu şekilde gözküyor
BURADAN BAKINIZ

aranan.php ye <META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=UTF-8"> kodu eklediğimde evet sorn çözüldü ama yukardan sayfaya girip bakarsanız bu seferde sayfa titlelerini ve kenarda kalan bütün öğelerin türkçe harflerini bozdu

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi