İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Robots.txt Ne Eklemeliyim

Hugo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Merhaba,

arama.php?kelime= gibi adreslere google bot gitsin istemiyorum. acaba bunun için dosyaya ne eklemeliyim ?

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
254
Disallow:arama.php
yeterli zannediyorum

GreeNEyeS

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
27
Belirli bir dosya türündeki dosyaları (örneğin, .gif) engellemek için şunları kullanın:
User-agent: Googlebot
Disallow: /*.gif$

URL sonu eşlemesini belirtmek için $ karakterini kullanın. Örneğin, .xls ile biten tüm URL'leri engellemek için:
User-agent: Googlebot
Disallow: /*.xls$

Bu dize kalıbı eşlemesini, Allow yönergesi ile birlikte kullanabilirsiniz. Örneğin, ? bir oturum kimliğini gösteriyorsa bu öğeleri içeren tüm URL'leri dışlayarak Googlebot'un aynı sayfaları taramasını önleyebilirsiniz. Ancak ? ile biten URL'ler, eklenmesini istediğiniz sayfanın sürümü olabilir. Bu durumda, robots.txt dosyanızı aşağıda gösterildiği biçimde ayarlayabilirsiniz:
User-agent: *
Allow: /*?$
Disallow: /*?

Disallow: / *? yönergesi, ? içeren URL'lerin tümünü engeller (daha açık belirtmek gerekirse, alan adınızla başlayan ve ardından herhangi bir dize, bir soru işareti ve herhangi bir dize gelen URL'lerin tümünü engeller).

Allow: /*?$ yönergesi, ? ile biten tüm URL'lere izin verir (daha açık belirtmek gerekirse, alan adınızla başlayan ve ardından bir dize ve bir ? gelen ve ? işaretinden sonra hiç karakter içermeyen URL'lerin tümüne izin verir).

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi