İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

rs.Close yapmazsak?

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben eskiden beri ögrendigim yanlis bir kodlama yapiyorum. Veritabanina baglandiktan sonra baglantiyi kapatmiyorum. Eski sitemde gördüklerimi kapatsamda vardir hala bazi kapanmayan baglantilar.

Gördüklerime sadece rs.Close ekliyorum
extra Set RS = Nothing yapmazsam farkedermi ve kapatilmayan database ler server i kitlermi. Günde 5000+ sayfa izlenimi var 5000 kere açilip kapanmayan bi database kitlenir mi ? cevap evet ama yinede yaptigim hatanin boyutunu anlamak istedim.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu arada Database açikken baska bir islem için baglanamiyodum. "Database açikken baska bir islem yapamazsiniz" hatasi veriyordu. Bende tekrar tanimlayip yolu falan verince sorun kalkiyordu. Bu sekilde devam ettigim için hata gibi gelmiyordu.

sitemedya

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
trextra' Alıntı:
Set RS = Nothing yapmazsam farkedermi ve kapatilmayan database ler server i kitlermi. Günde 5000+ sayfa izlenimi var 5000 kere açilip kapanmayan bi database kitlenir mi ?
set rs = nothing yazmazsan birşey olmaz.
.open ile açılan her DB bağlantısı için, server, kendi üzerinde bulunan ve bağlantı bilgilerini tuttuğu "connection pool" içinde bir kayıt yaratır. .close ile DB bağlantısı kapanırken bu kayıt da kapatılır ve böylece "connection pool" un şişmesi önlenir. eğer .close kullanılmazsan, server bu kayıdı silmek için connectiontimeout değişkeninde belirtilen süre kadar bekler ve kayıt otomatik olarak silinir.
çok fazla hareket olan sitelerde .close kullanmamanın sonucu "connection pool" un şişmesi ve sayfanın geç açılması / açılmaması dır.

M

murme

Misafir
bence yazmak daha mantikli ama adamlar koymuş bir manasi vardir bence :D hiç yazmadan test etmedim gerçi bellek kullanım vs... olaylarını ama fikrimi söleyim dedim

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi