İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Ruby

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Ruby sanırsam yanlış biliyorda olabilirim Pyhton tabanlı bir dil. pyhton tabanlı derken yanlış anlaşılmasın kendi başına bir uygulama geliştirme dilidir ruby.

PHP ile asp ilk çıktığında basic dillerdi ama sürekli geliştiler atıyorum asp bir çok dili destekler php de hızı ve çoğu sunucuyu desteklemesiyle 1. sıraya oturdu.

Zaten PHP6 gelecek nesil derlenebilir web dili olması son nokta olacak. Sabırsızlıkla 6 nın büyülü dünyasına kendimi atmayı bekliyorum.

Ruby nin bu iki dil ile karşılaştırılması için çok fazla gelişmesi ve geliştirilmesi lazım. Açık kaynak olması güzel asp yi kolayca geçebilecektir bu yüzden. Ama PHP 'nin developer tayfasının çok ama çok fazla olması ruby için dezavantaj olacaktır.

Ruby ile Pyhton çok benzer dillerdir. İşlevselliği bakımızdan. Php kodlama ya alışan ruby de evet zorluk çekecektir. Ben bu güne kadar hiç kullanmadım ama inceledim.

Birde şu var bugüne kadar öğrendiğim diller arasında en eğlenceli olan Pyhton sonra PHP dir.

Ruby duyduklarıma herşeyi hazir verebilen bir uygulama. Bana da bu yanlış geliyor. Mantığı kavramadan herşeyi hazir elde etmek.

Örnekle açıklayacak olursam;

PHP5 çıkana kadar sql_injection dan kurtulak için binbir türlü şebeklikler yaptık. Ve nasıl kurtulacağımızı öğrendik. PHP5 ile mysql_escape fonksiyonları türedi herkes rahata erdi. Rahata erdi ama direk escape ler olsaydı ve biz hiç o injection ları yaşamasaydık, bu kadar bilgi edinemezdim diyorum. Mantığını kavrayamazdık hiç yoktan.

Ruby birden diyer dillere yetişecem diye bu mantık anlayışını kaldırmış gibime geliyor.

tabii deneyip kullananlar var ise aramızda onlarıda dinlemekten haz duyarım.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
ruby konusunda türkçe bilgi arayanlar için http://www.belgeler.org/uygulamalar/ruby/

Bu konuda PHP açısından hidayetin fikrini de almak lazım diye düşünüyorum, php ne kadar OOP bir dildir ?
PHP yi bu kadar gündeme taşıyan, bir anlamda windows ve ASP nin ücretli bir sistem olmasına tepkimidir ?

Bu bence çok saçma bir düşünce. Neden Perl değil de PHP o zaman?

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bu bence çok saçma bir düşünce. Neden Perl değil de PHP o zaman?

Daha öncede yazdığım gibi bazen bir rüzgar denk gelir, alır başını gider (iyidir veya kötüdür durumuna bakmadan) üreticisinin yahoo da çalışması, yahoo nunda php kullanması (2002 de geçmişler) popülerlik yaratmıştır. 1999-2003 arasında türkçe forumlarda birçok perl ile ilgili sorular soruluyordu.

8086 yapılırken ticari kaygıdan dolayı gerektiği kadar üzerinde çalışılamadan (multitasking mesela) piyasaya girdi ve yıllarca bu sistemin üzerine geliştirildi (bu konunun türkçe ve ingilizce hikayesi internette var)
her ne kadar open source olsalar da, reklam, tanıtım birçok şeyi değişik sunabiliyor, ilgiyi değiştirebiliyor. Bir sürü linux dağıtımının olması gibi ticari olarak en çok kendisini pazarlayanlardan haberdarız genel olarak.

Alexa verileri ne kadar kaliteli, ne kadar düzgün bilgi veriyor, bana göre vermiyor fakat birçok kişi bu değerleri baz alarak şu sitenin şu kadar reklam değeri var vs. diyor. Ajax ile yapılmış sitelerde sayfalar tekrar tekrar yüklenmeyeceği için trafik ölçümü yakında problemli olacak mesela, bulunulan şartlar ve tanıtım bence kötüyü daha iyi sunabiliyor.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Daha öncede yazdığım gibi bazen bir rüzgar denk gelir, alır başını gider (iyidir veya kötüdür durumuna bakmadan) üreticisinin yahoo da çalışması, yahoo nunda php kullanması (2002 de geçmişler) popülerlik yaratmıştır. 1999-2003 arasında türkçe forumlarda birçok perl ile ilgili sorular soruluyordu.

8086 yapılırken ticari kaygıdan dolayı gerektiği kadar üzerinde çalışılamadan (multitasking mesela) piyasaya girdi ve yıllarca bu sistemin üzerine geliştirildi (bu konunun türkçe ve ingilizce hikayesi internette var)
her ne kadar open source olsalar da, reklam, tanıtım birçok şeyi değişik sunabiliyor, ilgiyi değiştirebiliyor. Bir sürü linux dağıtımının olması gibi ticari olarak en çok kendisini pazarlayanlardan haberdarız genel olarak. Alexa verileri ne kadar kaliteli, düzgün bilgi veriyor,

PHP'nin dağılmasını sağlayan yine php yi kullananlar oldu. Ben hiç bir yerde ayrıyetten php reklamı görmedim.

Hiç bir sistemde para karşılığı php ye geçmemiştir sanmıyorum.

Birde bilen kişilerin çokluğu ve azlığıda önemli.

Ben şu anda bu foruma yeni üye olan ve html den başka birşey bilmeyen bir kişi olsam. Yapılan yardımlara bakarak, forumdaki cevherlere bakarak hemen PHP öğrenmeye yönelirim.

Niye çünkü bir soru sorduğumda cevap veren olacak.

Buna reklam demekten fazgeçip verilen destek php yi popüler hale getirdi desek sence daha doğru demiş olmazmıyız?

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Buna reklam demekten fazgeçip verilen destek php yi popüler hale getirdi desek sence daha doğru demiş olmazmıyız?

+ open source mantığının (sf.net, hotscript.com gibi sitelerin varlığı) yaygınlaşması, php ile ilgili çok miktarda kaynak kodun olması, standart kişiler yapmak istediği bir şeye ait hangi dilde hazır kod varsa ona yöneliyor, örnek forumda birisi soruyor, yemek sitesi scripti, bu düz bir sayfaya bilgi girişinden başka birşey değildir, bir tane form sayfası yapmayı ve bunu database e saklayıp çağırmayı bilen birisi bu forumdaki script isteklerinin %80 ne cevap verebilir.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Perl değil PHP çünkü trende daha uygun. Web içerik geliştiricisi birinin gözlüğünden baktığında daha basit, html yapısına daha uygun. PHP kendi içinde web programlamaya özelleşmiş, bu popülaritesinde en büyük artı bence. Perl zaten sistem programlama için de yaygın kullanılan bir dil. Yeni başlayanlar için, özellikle bu 2000 sonrası web furyasında diyelim, perl öğrenmek ve bu şekilde sistemler yazmak, php'ye oranla oldukça zor olmalı. Bir de performans mevzusu var ki bu bir muamma, ben web de çok cgi çalıştırmadığım için yorum yapamayacağım ama php'nin hızlı olduğunu söyleyenler var.

Kaldı ki yine sistem programlama konu bile olsa, PHP cli var, Perl'e neden gerek duyayım sorusunu kendi içimde sorduğumda cevap alamıyorum. Alabilen arkadaşlar olabilir, geçen sene PHP Raw Post Data'ya erişemezdi, Perl ile erişiyordunuz, PHP5'de geldi. Böyle örnekler illa ki çoklukla vardır. Ama amaç işi yapmak ve en basit yoldan yapmak ise yorucu syntaxler içerisinde boğulup canavar gibi programlama yapıyorum sistemde diye sevinmem. Benimkisi verimlilik analizi yapan insanın yorumu, yazılım geliştirmeci bir çok arkadaş bu şekilde düşünmeyecektir.

Dağıttım konuyu toparlayın. :)

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Konu dağılmıyor, öncelikle neden php kullanıyoruz veya kullanmalımıyız, kullandığımız için kaybettiklerimiz var mı (php4 de olmayan birşeye 1 sene 2 sene sonra kavuşmak bizim o projede neyi kaybetmemize neden oldu) gibi soruların devamında başka bir dil ile karşılaştırmaya geçmek daha iyi olur gibi. Başka bir şeyden örnek vereyim, 2 senedir plesk panel kullandığımdan pratiklik kaybetmişim, halbuki daha önce perl ile kendim birşeyler yazmıştım (tam kontrol paneli olmasada) bunlarla çok daha rahat ve bilerek işlem yapıyordum.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Buda insanların hazır yiyici olma sorunu yüzünden ortaya çıkıyor. Aranan keywordlere bile baktığımızda en çoklar arasında "bedava" var:)

Şimdi durum böyle olunca benim gayet hoşuma gidiyor. Neden PHP yi gerçek anlamda bilen kişilerin sayısı her zaman elle gösterilecek nitelikte kalıyor. Hazır yiyiciler nasilsa hazir bulurum diye pek birşey öğrenemiyorlar ya da öğrenmiyorlar işlerine gelmiyor.

Geöen gün bir araştırma yaptım, her tarafa Asp ve .net kursları açılmış çok sevindim. PHP hakkında kurs veren yok ne güzel:) Hatta olmasın ki sayımız yine az kalmaya devam etsin.

ASP kursları bu kadar açıldıktan sonra ve milletimiz hazır yemeyi sevdikten sonra bizler (PHP yi gerçek anlamda bilenler) bir cevher olmaya devam edeceğiz.

Ben isterdim ki bu kadar destek verilmeseydi, bu kadar herkesin ulaşabileceği ve kullanabileceği bir dil olmasaydı php.

Ben isterdim ki bir JAVA gibi olsaydı PHP.

PHP6'yı çok merak ediyorum ve bekliyorum bu yüzden.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Saat çok geç olmuş yatmadan önce birşey daha söylemek istiyorum.

Dünya gelişiyor, internet gelişiyor doğal olarak internet kullanıcılarınında istekleri artıyor. Bu artan isteklere cevap vermekte zorlaşıyor.

ASP veya .NET 'i ele aldığımızda ben ortada gelişen birşey göremiyorum.
PHP4 ile PHP5 gibi algılıyorum. Kendisini aşamayan parayı verenlere yeni componentlerle düdüğü çaldıran bir dil.

Cold Fusion desek o kadar para ödeyenin aklına şaşarım. Hiç bir gelişme yok.

ASP çıktığından itibaren kabına sığdığı için Active Server Page hala!

E bakıyorum PHP'ye sürekli bir yenilik gtk sı idi cartı idi 6 sı idi 5 i idi. Adamlar kabına sığamadı böyle bir dile "Personal Home Page" demek aptallık olur gelin bunu;

PHP Hypertext Preprocessor yapalim dediler. Nede iyi ettiler.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Web dili olduğu için Java gibi olamadı malesef. Bu da doğal bir süreç. Tiva'nın dediği gibi yapılanlar aynı, yemek/bakkal/resim scripti filan gibi başlıklar açılıyor. Böyle birşey var mı yahu? Konu dağılmıyor diyorsun da dağıtacağım azimliyim:) PHP'nin basitliğindeki güzelliği keşfedip böyle saçma işlerle uğraşılacağına hızlı ve güzel ürünler neden üretilmesin? Kontrol paneli de yazarım, adserver'da yazarım, gerekirse anti-spam filtresi de yazarım, gaza gelip pop3 sunucusu bile yazarım. Bunları yazarken de aa şu da eksik diyeceğim birşey olacağını sanmıyorum, şu ana kadar olmadı.

Perl'in cpan'i varsa, PHP'de de pecl var, pear var. Yazanın unuttuğu, kimsenin uğramadığı bir çok class internette heryerde dolaşıyor.

Türkiye'de php yaygın değil çünkü unix o kadar yaygın değil. IT akademileri Microsoft peşinde. Craigslist'i açın Amerika'da web developer ilanlarının kaçında asp, .net aranıyor, kaçında php.. Veya network uzmanlarında da aynı oran söz konusu.

Bu arada o Plesk'in dandikliği, plesk kullanacağıma shell de mutlu mesut dolaşırım.

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla Ceasar olaya amatör yaklaştığı için bilgiye daha fazla değer veriyor üründen. Ama ben kendi adıma hangi yol kısa ve verimliyse, hangisi az zaman alıyorsa onu yaparım. Malesef zaten adsense veya herhangi internet hedesinden para kazanmayı yıllardır beceremediğimden kod yazarak kazanmaya mahkumum. O yüzden profesyonel yaklaşmak durumundayım.

Ruby eğer işleri kısaltacaksa kullanırım. PHP zaten önceden yazdığım şeyler varsa onu kullanırım. Perl kullanmam işime gelmez. Python eğer illaki performans ihtiyacım varsa elim mahkum. Tıpkı yüklü data da postqreSQL kullanmayı seçmek gibi birşey bu.

Bence her dili bilmek bir yana hangi dil nerede hızlı ve verimli sonuç üretecek onu bilmek çok daha önemli. Ruby iyi bir dil ve rails iyi bir framework. İşleri kısa yoldan yapmak, yapılmış şeylerle uğraşmak istememek her zaman kötü değil, her zaman iyi değil.

Ne demişler, her durum kendine özeldir.

Bu arada Ceasar sana asp ve .net kıyaslaman konusunda kesinlkle katılıyorum. Microsoft'un bilgiye yaklaşımı yanlış olmakla kalmıyor sakatta. Java taklidi bir alt yapı ile .net sadece var olan potansiyeli yüzünden kullanılıyor. Bunun nedeni de desteğe muhtaç bilgisayardan anlamayan tabandaki kitle, kobi firmalar. Eğer bir firma kendi IT departmanına sahip olacak kadar büyürse ( koç.net gibi ) o zaman alternatifleri değerlendirmeyi biliyor. Yoksa belki de hiç alamayacakları bir destek hayali için microsofta devam diyor çoğu. Bana koyan linuxte wget komutunu bile bilmeyip microsoftta bin türlü zımbırtı yazdım, üüff c# ile c++ aynı ortamda aşık attırdım diyenlerin hayatlarında unix türevi kullanmamalarına rağmen microsoftu ve ürünlerini süper sanmaları. Anlatamıyorsunda. Ama işte istatistikse ortada bakın apache ne kadar kullanılıyor internette.

http://news.netcraft.com/archives/web_server_survey.html :) ben bunu bilirim arkadaş. PHP de o kadar kullanılıyor işte.

Microsoft malesef tekelini tehlikeye sokacağını düşündüğünden hiçbir zaman ASP yi "adam" etmeyecektir. Mantıksız gelebilir ama öyle. Ekmeğini programının kötü evet kötü olmasından yiyor microsoft bir bakıma. Çünkü destek sunabiliyor bu sayede, compenent bilmem ne satabiliyor. Yani iş sürecini farklı oturtmuş mantık değil kapitale göre. Haklıda, amacı para kazanmak.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
62
PHP yi bu kadar gündeme taşıyan, bir anlamda windows ve ASP nin ücretli bir sistem olmasına tepkimidir ?

Bir nevi oyle de denebilir ancak PHP sadece bedava oldugu icin 1 numara olmadi.

1. Acik kod olmasi (boylece cok hizli gelisti)
2. Tum veritabanlari kendi icinde (native) desteklemesi (bu cok onemli)
3. MySQL ile cok iyi entegre olmasi
4. PHP + MySQL + Apache uclusunun hem ucretsiz olmasi hemde cok iyi calismasi.
5. Platform bagimsiz olmasi (hem windows, hem unix, hem linux...)

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar toparlarsak;
asp ye microsoft gıcıklığından paralı olmasından ötürü yanlı bakmadan dilleri karşılaştıracak olursak
-php daha hızlı
-para olayı var ,ama serverin senin değilse zaten host ücretlerinde asp ve php fazla fark etmiyor (benim çalıştığımda hiç) şimdi asp net i artırmışlar. oda yine her firmada aynı değil.

şunlara cevap arasak;
?- mesela IIS ve apache açıklara karşı nasıl .ve bu tip açıklamaların kapatılmasında hangisi daha hızlı.
?-Php iyi derken bunun bir grubu varmı yoksa herkes için herkoşulda PHP mi iyidir.
yani diyelim başlangıçta şu iyidir ,büyük firmalara,projelere şu iyidir,paara kazanmak için şu iyidir,server seninse şu iyidir vs.vs.vs...
yoksa herdurumda Php iyidir denebilir mi?
ben diyorumki gelişkin araçları örneğin bir visual studio su varken para kazanmak için hızlıca projeler üretebiliyorsam asp net kullanırım gelecekte büyük projelerimde kesinlikle php gibi ücretsiz bir dil kullanırım.
Ben birçok arkadaşın biraz ideolojik baktığını düşünüyorum yansız bakılıp kendi çıkarlarımızı düşünürsek ne sonuçlar çıkar merak ediyorum...

tiva

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Konuya ideolojik bakıldığı falan yok, bunları başkalarına bir fikir olsun diye karşılıklı soru cevap şeklinde yazıyoruz, ruby ile ilgili karar için biraz daha bu başlıkta yazılması gerekecek( 1 ay önce ruby destekli shared hosting de aldım, denemeler için) cevaplanmış olsun diye kestirip atmaya ne gerek var ki. Burada konumuz asp veya asp.net değil zaten, php,ruby ve python karşılaştırması. Ayrıca şunu da söyliyeyim borland ürünü ile programlama dili yazmış birisiyim (tiva, interpreter olarak windows da eksiksiz, linux için henüz %50 deyim, compiler da biraz yavaş ilerliyorum), senin visual basic i yerden yere vurmak benim için çok kolay. Bu başlık bunun da yeri değil zaten.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tamam da neden sen cevap yerine savunmaya geçiyorsun.Bilmediğim için soruyorum cevap verirsen öğrenecez şuanda php editör indirdim server indirmeye çalışıyorum..Buradan da ek bilgiler almaya çalışıyorum ne microsoft ne bir diğer babamın şirketi değil ben işime geleni ve gelecekte işime gelebilecek olanı kestirmeye çalışıyorum..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Apache hızlıdır, güvenlidir, aktif bir komunite tarafından geliştirilmektedir, eğer c compiler'ı bulunuyorsa çamaşır makinesinde bile çalışır, bir çok componentıyla her istenene karşılık verebilmektedir, php ve mysql ile hızlı ve kolay entegrasyonuyla Dünya'da en çok kullanılan serverdır. Sanıldığının aksine 1 dakika içinde kurulur. Asp çalıştırabilmek dışında IIS'den aşağı kalır hiçbir yanı yoktur. Ücretsiz olmasaydı bütün bunlar bu kadar sorgulanmazdı zaten, ücretsiz olunca kalitesiz oluyor gibi bir trend var bizim ülkede. Ucuza mal satan kafeye de gitmiyoruz, 8 liraya espresso içiyoruz.

Paralı olsaydı da buralara gelirdi bence, sadece biraz daha yavaş olurdu. Microsoft'a olan gıcık da sadece paradan değil, o çok minör bir olay Microsoft'un diğer gıcıklıkları yanında.

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
hıım. peki .Çalışmamızın durumuna göre asp nin avantajlı olabileceği durumlar yokmu.Örneğin aradım ama php de yazma işini kolaylaştıran visual studio ya benzer birşey yok genelde en fazla text editörler var kodları tanıyan tamamlayan..Projede hız konusunda endişelendirecek kadar büyük değilse php yerine asp kullanmakta bir sıkıntı olurmu.
Ben asp yanlısı görünüyorum ama uzun süre bunu öğrendik ve parasını verip program aldık birde bilmem ne kadar ay çalışıp siteler yaptık kendimize ait kod blok larımız oluştu..arada gerçekten önemli farklar olduğunu anlarsam bunu genede bırakacam o yüzden soruyorum..

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ruby ile ilgili türkçe kaynak :

http://www.acikbilgi.com/2006/01/15/ruby-on-rails-kurulum/
http://www.acikbilgi.com/2006/01/18/ruby-on-rails-hello-world/

Bir de Ruby on Rails için eclipse modu olan Radrails var. Oldukça güzel bir editör. Eclipse'de öyle zaten ama java temelli olduklarından biraz ram,cpu götürüyorlar. Öte yandan opensource olmasından oldukça fazla plug in var. SF.net içinde bulunuyor herşey.

Şurada da PHP - Ruby syntax örnekleri var.

http://www.rubyonrailsblog.com/articles/2006/10/10/ruby-vs-php-syntax-examples

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Yazılım geliştirme görsel espri işi değil zaten. Notepad'de açıp yazılır. Ama herkesin kendi seçimi. Ben o visual olaylardan anlamıyorum karışık geliyor böyle daha mutluyum. Sana kolay geliyorsa onları kullanabilirsin. Bilmiyorum visual bir olayı var mı, yok galiba.

webyazilim

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
UML için azıcık visual olaylara girmek gerekiyor. Ama sanma ki buton tut taşı işi değil yani. Onunda zaten en kralını yapan IBM. Rational software diye bir UML aracı var anlatılmaz yaşanırmış. Pek yazılımcılar öyle diyorlar.

Gerçi visual'den kasıt bu değil sanırım.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5