İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Rusya Windows'u terk edip Linux'a geçiyor

abuz89

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Hiç kuşkusuz, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows... Ama bazı ülkeler, bu durumdan pek de memnun gibi görünmüyor. Daha önce da bazı ülkelerin Windows'u terk etme kararı aldığını görmüştük. Ama bu kez karar hemen kuzeyimizden, Rusya'dan geldi.

Rusya bir süredir konuşulan, kendi ulusal işletim sistemi geliştireceği yönündeki iddiaları resmi olarak doğruladı. Rusya'nın bilişim güvenliğini arttırmak, masrafları düşürmek ve ülkenin Microsoft'a bağımlılığını azaltmak için bu tercihi yaptığı bildirildi. Rusya, piyasada bulunan herhangi bir Linux dağıtımını da kullanmayacak. Rus mühendisler, Linux tabanı üzerine kendi ulusal işletim sistemlerini geliştirecekler. Bu işletim sisteminin geliştirilmesi için 4,9 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. İşletim sistemi hazırlandığında tüm devlet kurumlarında kullanılmaya başlanacak.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5