İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Şablon'dan başlayarak..

GNeRaL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Merhaba,

Kendim daha önceden hiç ama hiç tema/şablon üzerinde çalışmamıştım. Bir site için CSS tema/şablon üzerinde çalışmaya başladım. Ama ne yapacağımı bilmeden. Neredeyse binlerce site var tema üzerine, ama sadece ilk sayfa ve CSS stil dosyası. Bu index/anasayfa yapılırsa, ikinci sayfa nasıl yapılır, bilgim yok. Acemi seviyesindeyim yani.

İlk iş olarak index.html'yi index.php olarak değiştirdim,

Sonra her bir <div> tagının nerelere etki ettiğini öğrenerek onları ayrı bir dosyada grupladım.

Örneğin sayfanın sol tarafına etki eden <div id="left"> tagını tag'ıyla birlikte olduğu gibi web dizininde soldizin.php dosyasına attım ve index.php de de <? include("soldizin.php"); ?> olarak belirttim.

İçerik, üye girişi, arama kısmı, footer & header bölümleri de hakeza öyle.

Mesela temayla ilgili arama.php dosyası oluşturmak istiyorsunuz, hemen o dosyanın içine yazacaklarımız demin index.php de yazıp include ettiğimiz dosyalardır. Örnek verecek olursak,

<?
include("baslik.php");
include("solliste.php");
include("uyegiris.php");
include("reklamalani.php");
include("arama.php");
include("footer.php");
?>

Burada arama.php 'nin içeriğini düzenlediğimizde temamızda da gözükür durumda olacaktır.

Tema düzenleyip işe girişecek olanlara şimdiden başarılar, benim gibi olmayın sonra, "n'apacaz bu temayı" diye :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5