Safranbolu Nerede Biliyor Musunuz ?

cinmistik78

0
İyinet Üyesi
Katılım
25 Ağustos 2014
Mesajlar
114
Reaction score
0
Safranbolu, tarihi açıdan bir çok turisti kucaklasa da çoğu Türk insanı Safranbolu nerede tam olarak bilemiyor.

Safranbolu, Batı Karadeniz bölgesinin naçizane bir şehri olan Karabük’ün en büyük ve en turistlik ilçesidir. Safranbolu, adını çok değerli olan safran çiçeğinden almaktadır. Safranbolu, Karabük şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Safranbolu, tarihi evleri ve konakları işe meşhur olmuş bir şehirdir. Safranbolu, Osmanlı kent mimarisini bugüne kadar kusursuz şehirde taşıyan sayılı yerlerdendir. Bu sayede Safranbolu Konakları 17 Aralık 1994 tarihinden bu yana Dünya Miras Kentleri listesinde yer almaktadır. Safranbolu nerede sorusunun cevabını aldığımıza göre Safranbolu hakkında biraz daha bilgi verelim. Safranbolu, 2010 yılında ki nüfus sayımlarına göre 50 bin nüfusa sahip küçük, şirin ve güvenli bir şehirdir.

Tarihte Safranbolu nerede sorusunun cevabı Paflagonya adı verilen bir bölgedir. Bu bölgede bulunması sayesinde geçmişinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Safranbolu, Türklerin eline kesin olarak 1196 yılında geçmiştir. Fakat 17.yy da Osmanlı zamanında İstanbul-Sinop yolunun üzerinde olduğu için en değerli zamanlarını yaşamıştır. Geçmişinde böylesine çok medeniyet barındıran bir şehir olan Safranbolu, başta mimarisi olmak üzere her bölümünde tarihini yansıtmaktadır.

Safranbolu’ya ulaşım, yurt içi ve yurt dışı olarak çok kolaydır. Bu nedenle Safranbolu nerede sorusunun cevabı da çok kolay olmuştur. Karabük ili, Ankara’ya otobüs ile 2.5 saat, İstanbul’a ise 5 saat uzaklıktadır. Karabük’e ulaşım sadece kara yolu ile olmaktadır.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst